Recyklovaním paliet sa dá vyrobiť množstvo nábytku, zostrojte si paletovú posteľ

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytokSpálne

Recyklovaním paliet sa dá vyrobiť množstvo nábytku, zostrojte si paletovú posteľ

zostrojte si paletovú posteľ, paletová posteľ

Palety sú úžasným pomocníkom v stavebníctve. Slúžia na skladovanie, balenie a prenášanie materiálov. No v poslednej dobe sa stali aj obľúbeným materiálom pre domácich majstrov. Recyklovaním paliet sa dá vyrobiť množstvo nábytku, no a v dnešnom článku si ukážeme jednoduchý postup, ako si zostrojiť paletovú posteľ.

V prvom rade je podstatné spomenúť, že nie je paleta ako paleta. Na stavbu paletovej postele budete potrebovať robustné a suché europalety z čo možno najopracovanejšieho dreva. Samozrejme, na trhu dnes môžete nájsť aj originál palety určené na výrobu nábytku. My sme však stavili na klasické europalety lepšieho vzhľadu, ktoré sme išli spracovávať ďalej.

zostrojte si paletovú posteľ, paletová posteľ

Predpríprava a potrebné nástroje

Stavba paletovej postele vyžaduje minimálnu sadu nástrojov. Budete potrebovať 10 europaliet, vibračnú alebo pásovú brúsku s brúsny papierom, priehľadný lak na drevo a štetec, vŕtačku, 4 L-spojovacie uholníky, 8-12 spojovacích plieškov, hrsť univerzálnych skrutiek a ochranné pomôcky.

Neprehliadnite:
Praktické tipy ako si zútulniť spálňu, budete spinkať štýlovo

Začnite s opracovaním drevených paliet. Každú jednu paletu postupne obrúste a oprášte metličkou. Následne ich nalakujte a nechajte vyschnúť po dobu 24 hodín. Pri samotnej stavbe postele sa ubezpečte, že máte dostatok priestoru na manipuláciu s paletami. Ideálnym miestom je záhrada, garáž, alebo dobre vetraná dielňa. Náš tip: Okrem paliet, si môžete postaviť posteľ z hranolov. Ide o trocha náročnejšiu výrobu, ale každý domáci kutil ju zvládne.

zostrojte si paletovú posteľ, paletová posteľ

Poskladajte ju dokopy

Vaša nová paletová bude mať čelo a rovnako aj „nočné stolíky“. Začnite stavbou čela, na ktoré uložíte 2 palety vedľa seba, kratšou stranou k sebe. Zaistite ich k sebe jedným spojovacím plieškom a môžete sa posunúť k budovanie základov. Na ne položte vedľa seba opäť 2 palety kratšou stranou k sebe, no tentokrát na ne položte ešte jednu radu paliet, ktoré opäť upevnite spojovacími plieškami. K takto vybudovanej báze pripojte zvislé paletové čelo postele a upevnite ho štyrmi L-spojovacími uholníkmi.

Ostáva nám urobiť už iba časť postele určenej na nohy, ktorá sa bude skladať opäť z dvoch paliet na “spodnom poschodí”, no tie budú tentokrát k sebe pripojené dlhšou časťou. Uložíme na nich druhý rad paliet, spojíme a pripojíme k zvyšku postele. No a máme hotovo! Ak túto posteľ vyskúšate postaviť, určite nám dajte vedieť! A nezabudnite sledovať náš blog pre ďalšie články zo série “Vyrobte si”.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné vankúše a podušky
na peletovú posteľ TU alebo nižšie <<

 

Komentáre