Slováci sa vracajú do nákupných centier, tržby v maloobchode napriek zdražovaniu rastú

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DevelopmentNovinky

Slováci sa vracajú do nákupných centier, tržby v maloobchode napriek zdražovaniu rastú

Slováci sa vracajú do nákupných centier

Nájomná plocha v maloobchodných priestoroch bude rásť aj v roku 2024. Očakáva dokončenie ďalších 23-tisíc m2 plochy nákupných centier a 52 tisíc m2 v rámci retailových parkov. Počet návštevníkov aj obrat v nákupných centrách zaznamenali medziročný nárast. S návštevnosťou však rástla aj výška nájmov, aj keď len miernym tempom. Medziročne sa výška priemerného nájomného zvýšila o 2%.

 

Na Slovensku máme aktuálne celkom 2 364 013 m2 moderných maloobchodných priestorov, pričom 1 653 000 m2 z tejto plochy predstavujú nákupné centrá a 720-tisíc m2 retail parky. Vyplýva to z najnovšieho kvartálneho reportu globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE. „Nájomná plocha v maloobchodných priestoroch bude rásť aj v roku 2024. očakáva dokončenie ďalších 23-tisíc m2 plochy nákupných centier a 52 tisíc m2 v rámci retailových parkov,“ uviedol Tomáš Lörincz, riaditeľ oddelenia prenájmu maloobchodných priestorov spoločnosti CBRE Slovensko.

Počet návštevníkov aj obrat v nákupných centrách zaznamenali medziročný nárast. Tento trend pretrvával počas všetkých troch mesiacov prvého štvrťroka, čo naznačuje rastúcu tendenciu ľudí vracať sa do nákupných centier a nakupovať pod jednou strechou. Medziročný rast maloobchodných tržieb sa však v marci na Slovensku spomalil na 0,5 %. „Dôvodom je aj rastúca miera inflácie, ktorá medziročne stúpla o 2,3 percentá. Domácnosti zaznamenali nárast vo všetkých 12-tich hlavných zložkách spotrebného koša, Najväčší vplyv na vývoj malo výrazné zdražovanie pohonných látok, nábytku a domácich spotrebičov, ale aj alkoholu a tabaku,“ vysvetlil Peter Slovák, Research manager spoločnosti CBRE Slovensko.

Z kamenných prevádzok najväčší nárast tržieb zaznamenali obchody s potravinami a tabakom, ktorým tržby vzrástli o 8,8 %. Prvenstvo si však držia internetoví predajcovia s rastom tržieb o 15,7 %. „Očakávame, že v roku 2024 dôjde k prekonaniu návštevnosti voči poslednému predpandemickému roku 2019. Prvé mesiace roka 2024 tomu nasvedčujú. Z hľadiska nehnuteľností evidujeme zvýšený záujem práve o retail parky, ktoré vznikajú aj mimo väčších miest,“ zhodnocuje spoločnosť CBRE vo svojom kvartálnom reporte.

S návštevnosťou však rástla aj výška nájmov, aj keď len miernym tempom. Medziročne sa výška priemerného nájomného zvýšila o 2%. Výraznejšie rástla cena prémiového nájomného. V nákupných centrách sa za prvý kvartál tohto roka pohybovala na úrovni 70 eur/m2, čo predstavuje nárast o 3 %, v retail parkoch na úrovni 16 eur/m2, čo je medziročný nárast o 7%. Výnosy z prenájmu zostávajú stabilné na úrovni 6,50 % pre nákupné centrá a 7,15 % pre retailové parky.

Foto: Freepik

>> Zariaďte si vašu firmu podľa
svojich predstáv TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    ja tiež oveľa radšej nakupujem v kamenom obchode. Sem tam kúpim niečo online, ale väčšinou to musím vrátiť lebo mi to nikdy nesedí…. Takže najradšej mám kamenný obchod. A ešte aj krabicu, náklady na dopravu ušetrím.

Komentáre