Ako sa zbaviť slimákov v záhrade bez použitia chémie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérNovinkyZáhrada

Ako sa zbaviť slimákov v záhrade bez použitia chémie

Ako sa zbaviť slimákov v záhrade bez použitia chémie

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa zbaviť slimákov, je použiť rôzne chemikálie, ktoré ich buď usmrtia, alebo odpudia. Tieto prípravky sa ale vstrebávajú do pôdy, vďaka čomu menia jej chemické vlastnosti. Preto je vhodné siahnuť skôr po prírodných riešeniach. Vďaka správnemu usporiadaniu rastlín v záhrade alebo použitiu suchých bariér budete mať od slimákov po celé leto pokoj.

 

 

Nedávno ste sa v našom diskusnom fóre opýtali, ako sa zbaviť nepríjemných nájomníkov menom slimáky. Tie dokážu potrápiť nejedného záhradkára. Zničený šalát, slizké plody a slizké okolie nechce zrejme nikto z nás. Ako sa teda účinne zbaviť sliziakov aj bez použitia chémie?

Máte otázky týkajúce sa záhrady či interiéru? Poraďte sa s ostatnými v našom diskusnom fóre.
Diskusné fórum

Vytvorte slimákom prirodzené bariéry

Keďže sa slimáky pohybujú po záhrade len plazením, niektoré bariéry skrátka nedokážu prekonať. Kôpky hliny alebo vyvýšené záhony ale nemusia byť dostatočnou ochranou. Slimákom síce potrvá dlhšie, kým sa k zelenine dostanú, no aj tak to nakoniec zvládnu.

Vytvorte slimákom prirodzené bariéry

Lepšou voľbou je popol, ktorý môžete nasypať v tenkej vrstve okolo každej plodiny. Tým, že je popol suchý a sypký, vytvorí pre slimákov a sliziakov prekážku. Ak by pokračovali cez popol, došlo by k ich dehydratovaniu, takže sa radšej otočia a hľadajú potravu inde.

S popolom by ste to ale nemali preháňať, pretože má tendenciu zvyšovať pH pôdy, vďaka čomu môže byť zásaditejšia. Na vyrovnanie týchto výkyvov pH môžete popol striedať s kávovou usadeninou, ktorá má presne opačné účinky – znižuje pH a okysľuje pôdu.

Náš TIP:
Zmiešajte popol s kávovou usadeninou. Vznikne tak pH neutrálny granulát, ktorý môžete používať prakticky bez obmedzení.

Slimáky odpudíte aj usporiadaním záhrady

Slimáky obľubujú predovšetkým listovú zeleninu a behom suchých letných dní nachádzajú útočisko v tmavých vlhkých častiach záhrady. Ich nočnému sliedeniu môžete zabrániť aj sadením aromatických plodín do okolia rastlín, ktoré slimáky obľubujú.

Hriadku šalátu môžete od zvyšku oddeliť hriadkou cesnaku, ktorý slimákov odradí. Rastlinnú bariéru môžete vytvoriť aj pomocou trvaliek alebo aromatických bylín (rozmarín, levanduľa a ďalšie).

Slimáky odpudíte aj usporiadaním záhrady

Pomôcť môže žihľavový macerát

Žihľava je pre slimákov ďalším prirodzeným iritantom. Nie každá záhrada ale ponúka vhodné podmienky, vďaka ktorým by sa žihľava uchytila. Ak na záhrade žihľavu nemáte a uprednostňujete anglický trávnik pred divokou lúkou, môžete si pripraviť macerát z rastlín, ktoré natrháte voľne v prírode.

Na výrobu môžete použiť čerstvé aj sušené žihľavové listy. Tie nechajte 24 hodín lúhovať a výsledný produkt použite ako postrek alebo zálievku na rastliny. Rastlinný zvyšok pridajte do kompostu.

Invázia slimákov trápi každoročne veľkú časť záhradkárov. Našťastie existuje niekoľko prírodných spôsobov, ako predísť ich pohybu po záhrade a ako sa ich zbaviť. Staviť môžete na kávovú usadeninu alebo popol, ktoré nasypete okolo rastlín. Ďalším riešením je súbežné pestovanie aromatickej zeleniny alebo byliniek. Ako bojujete so slimákmi vy?

Foto: Unsplash
Text: Redakcia

>> Doprajte si bazén na záhradu
za dobrú cenu TU <<

 

Komentáre (2)

  1. Veľmi rada som za tento článok.
    Slimáky nás v záhrade trápia už veľmi dlho a nevieme si poradiť.
    Veľmi ďakujem.

  2. Dobrý večer,
    super, že ste prebrali práve túto tému lebo to podľa mňa každého trápi.

Komentáre