Zabudnite na anglický trávnik, hitom sú divoké lúky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérNovinkyTrávnikZáhrada

Zabudnite na anglický trávnik, hitom sú divoké lúky

Zabudnite na anglický trávnik, hitom sú divoké lúky

Horúca téma ekológie sa dnes premieta do každej sféry nášho života. Starostlivosť o záhradu a trávniky nie je výnimkou. V minulosti obľúbené dokonalo zelené anglické trávniky sú dnes čoraz častejšie nahrádzané hitom divoké lúky. Prečo ide o ekologické riešenie a aké ďalšie benefity prináša trávnik – samorast?

 

 

Divoké lúky dajú záhrade jedinečný vzhľad

Symetria a rovnakosť sú v prírode veľmi relatívne. Avšak upravený trávnik je na väčšine pozemkov veľmi podobný. V prípade, že sa vydáte smerom voľnejšieho porastu na záhrade, môžete sa tešiť na pestrofarebné kvety, unikátne symbiózy rastlín a rozmanité domáce kytice.

Náš TIP:
Divoké poľné kvety budú počas sezóny krásne ladiť s obľúbenými záhradnými trvalkami, akými sú ruže, astry alebo pivonky.

Rôzne kvety uľahčia opeľovanie

Rôznorodé zastúpenie rastlín na trávniku je v prvom rade dobrou správou pre hmyz a drobných živočíchov, pre ktorých sa stáva útočiskom. Viac druhov kvetov uľahčí tvorbu medu, opeľovanie vašich sadeníc plodov a ovocných stromov.

Rôzne kvety uľahčia opeľovanie divoké lúky

Z hľadiska starostlivosti nevyžaduje tento druh trávnika používanie pesticídov alebo iných chemikálií, takže nie je pre hmyz a ovzdušie toxický. Trávnik zároveň nemusíte pravidelne kosiť, takže nemusíte spaľovať ani platiť benzín do kosačky.

Vedeli ste, že…
… rôzne farby priťahujú rôzne druhy hmyzu? Včelám najviac lahodí žltá, oranžová a fialová. Motýle sa najradšej zastavia na červených, ružových a žltých kvetoch.

Biodiverzita a vplyv na okolie záhrady

Mať v okolí domu trávnik namiesto betónovej dlažby je takmer vždy lepšou voľbou. Avšak dať trávniku voľnosť, aby rástol ako sa príroda rozhodne, má jeden háčik. Ako sme spomenuli vyššie, divé kvety a lúčne rastliny sú magnetom pre rôzne drobné živočíchy. Tie priťahujú väčšie zvieratá, ktoré pre sú ne predátormi. Musíte sa preto pripraviť na to, že divoká lúka okolo domu môže byť domovom aj pre ježkov či dokonca líšku.

Rozšírenie fauny a flóry samozrejme nie je obmedzené len na váš pozemok. Živočíchy a rastliny, ktoré osídlia vašu záhradu prirodzene migrujú, takže môže takýmto spôsobom ožiť aj vaša okolitá príroda.

Divoká lúka namiesto anglického trávnika je čoraz viac obľúbeným trendom. Rôznorodá záhrada s kvetmi a divými rastlinami je ekologickejšia, na pohľad jedinečná a vyžaduje omnoho menej starostlivosti. Prispejte aj vy k oživeniu prírody na vašej záhrade a v jej okolí.

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplash, Freepik
Text: Redakcia

>> Doprajte si bazén na záhradu
za dobrú cenu TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    doma nechávame celé leto dlhší trávnik, trávnik je oveľa krajší, nie je tak suchý a neminieme tak veľa vody.
    Naozaj odporúčam.

Komentáre