Trápia vás mravce alebo krtko v záhrade? Takto sa ich zbavíte raz a navždy

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Trápia vás mravce alebo krtko v záhrade? Takto sa ich zbavíte raz a navždy

Trápia vás mravce alebo krtko v záhrade

S príjemným letným počasím prichádzajú do záhrady aj nevyžiadaní hostia, ktorí po sebe nechávajú nevzhľadné stopy. Krtince či mraveniská trápia ľudí snáď po celom svete. Vzhľadom na to, že ide o rozšírený problém, máme k dispozícii širokú ponuku riešení ako sa ich zbavíte. Preto vám ponúkame stručný prehľad šetrných spôsobov, ako sa zbaviť krta a mravcov.

 

 

Ako sa zbaviť krtka na záhrade?

Pohľad na desiatky krtincov na krásnom zelenom trávniku nepoteší snáď nikoho. Na rozdiel od našich českých susedov u nás ale krt obyčajný nie je chráneným druhom. V našich končinách patrí medzi najmenej ohrozené druhy. Krtko dokáže skonzumovať až jeden a pol násobok svojej vlastnej váhy. Živí sa okrem iného aj drobnými záhradnými škodcami, takže môže byť vo vašej záhrade užitočný.

Vedeli ste, že…
…ak krtko nemá na záhrade dostatok potravy, sám rýchlo odíde?

Krtka sa snažte v prvom rade vyhnať zo záhrady, a to čo najhumánnejším spôsobom. Postačí vám k tomu aj základná výbava každého záhradkára. Krtkovia trávia veľa času úpravou svojich chodieb. Ak ich chodbičku skoro ráno poškodíte, môžu po nejakom čase vyjsť na povrch. Potom stačí krtka opatrne nabrať na motyku, presunúť napríklad do vedra a odniesť ďalej od záhrady. Akonáhle krtka položíte na zem či pôdu, po niekoľkých sekundách sa zavŕta, jednoducho sa ho zbavíte a už vás nebude trápiť.

Využiť môžete tiež rôzne druhy odpudzovačov, ktoré využívajú pach alebo zvuk. Osvedčené sú napríklad handry namočené v benzíne vsunuté do chodbičky alebo cigaretové nedopalky. Tieto metódy odporúčame len v prípade krtincov ďalej od vysadenej zeleniny či ovocia. Zvukové odpudzovače fungujú väčšinou na solárny pohon alebo baterky. Zvuk býva nepríjemný aj pre ľudí, takže odpudzovače umiestňujte ďalej od domu.

Náš TIP:
Ak sa chcete krtkom vyhnúť, pravidelne koste trávnik a zbierajte popadané ovocie. Zvuky kosačky krtka odplašia a vďaka pozbieraniu ovocia nebude záhrada pre krtka taká atraktívna.

S mravcami vám pomôže med a droždie

S mravcami vám pomôže med a droždie, jednoducho sa ich zbavíte

Na rozdiel od škodcov našej úrody, o mravcoch mnohokrát ani nevieme, až kým nezačnú stavať nevzhľadné mraveniská. Používanie drastických chemikálií proti mravcom môže niekedy priniesť viac škody ako osohu. Chemikálie síce patria medzi najúčinnejšie metódy ako sa zbaviť mravcov, no zďaleka nie sú najbezpečnejšie. Hlavne, ak sa potrebujete zbaviť mraveniska v pôde na záhrade.

Ak sa chcete mravcov zbaviť prírodnou cestou, zarobte zmes medu a droždia, ktorú rozotrite na papier. Sladkastá zmes je pre mravce lákadlom a droždie sa postará o ich usmrtenie.

Zápas s krtom a mravcami je často popisovaný ako boj s veternými mlynmi. Napriek tomu, že nám obchodné reťazce ponúkajú široké spektrum chemických odpudzovačov a otráv

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick
Text: Redakcia

>> Vhodné doplnky pre vašu záhradu
nájdete TU <<

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    my sme sa presne takto zbavili krtka: vyhnali sme ho z kôpky a jeme dali do pola.
    Viac ho už nemáme.
    A ešte sme aj spokojní, že sme mu neublížili.

Komentáre