Aký projekt domu si vybrať: individuálny alebo katalógový?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavba

Aký projekt domu si vybrať: individuálny alebo katalógový?

Aký projekt domu si vybrať katalógový alebo individualny

V tomto článku odpovieme na všetky vaše otázky o oboch možnostiach, ich výhodách, nevýhodách, ako aj o tom, v ktorých prípadoch je lepšie objednať individuálny projekt domu a v ktorých si vystačíte so štandardným.

Pred plánovaním budúceho domu má veľa ľudí nasledujúce otázky:

 • objednať individuálny projekt alebo si vybrať typický z katalógu?
 • aké ťažkosti môžu nastať pri objednaní projektu domu z katalógu?
 • aká je výhoda individuálneho projektu?

 

 

Typické projekty domov

Typickými projektmi domov sú projekty z katalógu rôznych stavebných firiem, ktoré už boli niekoľkokrát rozpracované a postavené.

Aký projekt domu si vybrať katalógový alebo individualny

Pre aké prípady sú vhodné katalógové návrhy domov?

 • Máte obmedzený rozpočet a chcete získať kvalitný projekt za čo najnižšiu cenu. Môžete si vybrať projekt z katalógu, ktorý sa vám páči a objednať si ho za oveľa nižšiu cenu, ako keby ste takýto projekt vyvíjali od začiatku.
 • Ste časovo obmedzení a potrebujete projekt domu čo najskôr. V tomto prípade si môžete vybrať hotový projekt z katalógu. Ak v projekte neurobíte žiadne zmeny, tak termín na jeho prípravu je obvykle jeden deň.
 • Staviate dom na prechodné bývanie. V tomto prípade nie je pre vás dispozícia a vzhľad tohto domu až taký dôležitý. Môžete si vybrať možnosť, ktorá sa vám páči, a preplatiť za vývoj nového projektu.
 • Stále neviete, aký dom chcete. Ak nemáte v hlave jasný obraz o budúcom bývaní, pomôže vám katalóg hotových projektov. Budete sa môcť pozrieť na rôzne možnosti, pochopiť, čo sa vám páči a čo nie, a podľa toho si vybrať. Potom si môžete buď objednať projekt vo forme, v akej je prezentovaný, alebo v ňom vykonať zmeny.

Nevýhody typických návrhov domov

 • Typické projekty nemusia spĺňať špecifiká vašej lokality: veľkosť, krajina, umiestnenie priestorov.
 • Dom, ktorý postavíte podľa typového projektu, bol už pred vami postavený mnohokrát. Táto skutočnosť niekomu prekáža, že niekde sú postavené úplne rovnaké domy.
 • Typický dizajn domu nie je prístupný významným zmenám. Ak začnete robiť výrazné zmeny v dizajne domu, posúvať jeho vonkajšie steny, výrazne zmenšovať alebo zväčšovať plochu, potom sa z krásneho a premysleného domu môže nakoniec vykľuť niečo nepochopiteľné. V takomto prípade je lepšie vypracovať projekt od nuly pomocou prvkov katalógového projektu, ale bez toho, aby sme ho brali ako základ.

Individuálne projekty rodinných domov

Individuálny projekt domu znamená, že architekti vypracujú projekt presne pre vás, pričom zohľadnia všetky vaše želania. Každá fáza bude s vami koordinovaná a na konci dostanete projekt vášho vysnívaného domu, ktorý uspokojí všetky vaše potreby.

individuálny dom s bazénom

V akom prípade si objednať individuálny projekt domu?

 • Z katalógu hotových projektov si nemôžete vybrať dom, ktorý vám vyhovuje, alebo sa vám páči dispozícia v jednom dome, fasády v inom, prítomnosť garáže v treťom. V tomto prípade to dokáže architekt poskladať a navrhnúť vám dom, ktorý bude spĺňať všetky vaše požiadavky.
 • Jasne viete, aký dom potrebujete. Ak už máte vopred premyslenú dispozíciu, materiály, rozmery, plochu a ostatné prvky domu a potrebujete si ho len navrhnúť, tak v tomto prípade vám bude vyhovovať individuálny projekt. Architekt zohľadní všetky vaše požiadavky a vypracuje projekt vášho vysnívaného domu.
 • Nie je možné vybrať štandardný projekt pre pozemok na ktorý chcete dom. Takéto prípady môžu zahŕňať: malé alebo neštandardné veľkosti pozemku, blízkosť susedných budov, zložitý terén. V tomto prípade architekt vypracuje projekt, ktorý zohľadní všetky obmedzenia, zdôrazní výhody a skryje nedostatky lokality.
 • Máte špeciálne požiadavky alebo si chcete postaviť nezvyčajný dom? Napríklad chcete mať vo svojom dome vlastné odhlučnené hudobné štúdio, alebo krásnu fontánu v hale, či netradične tvarovanú terasu. Akékoľvek neštandardné riešenie je možné realizovať iba pomocou individuálneho návrhu.

Nevýhody individuálneho projektu

Nevýhody individuálneho projektu zahŕňajú náklady a čas. To je však len nevýhoda vo vzťahu k typickým projektom. Ak si objednáte projekt pre veľký dom, tak náklady na vypracovanie individuálneho projektu môžu byť aj 10-krát vyššie. Zároveň doba vypracovania začína od 2 týždňov a môže trvať niekoľko mesiacov v závislosti od zložitosti a plochy domu.

Foto: Shutterstock, Pixabay
Redakcia

Klučky kovania Klučky kovania Klučky kovania Klučky kovania

>> Novému domu nesmú
chýbať nové kvalitné kľučky <<

 

Komentáre