5 prekvapivých miest, kde môže číhať pleseň. Nemáte ju tam aj vy?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaZdravé bývanie

5 prekvapivých miest, kde môže číhať pleseň. Nemáte ju tam aj vy?

Kde môže číhať pleseň

Vlhké miesta sú priam ideálnym podhubím pre vznik nebezpečných plesní. Tie sa môžu nachádzať nielen v kúpeľni či v kuchyni, ale aj v práčovni a v pivnici. Skontrolujte váš domov a zistite, či sa aj u vás neskrýva pleseň. Nedovoľte jej, aby vám otrávila život a zbavte sa jej ešte pred tým, než sa rozrastie. Viete, kde sa môže ukrývať pleseň a ako sa jej zbaviť?

Prečo sa tvorí pleseň a ako ju odstrániť?

Hlavnou príčinou vzniku plesní je nadmerná vlhkosť a teplý vzduch. Pleseň na stenách sa tvorí predovšetkým v kúpeľniach, kuchyniach či v práčovniach, kde dochádza ku kondenzácii vodných pár a vzduch nemá možnosť cirkulovať.

Často bývajú plesňami postihnuté vlhké a studené kúty, a to predovšetkým v nezateplených domoch a novostavbách, ktoré boli postavené príliš rýchlo. Ak je stavba príliš rýchlo zaizolovaná, uzavretá a začne sa v nej priskoro kúriť, môže sa tvoriť nadmerná vlhkosť.

Neviete, ako bojovať s vlhkosťou?
Prečítajte si tento článok.

Ak sa chcete zbaviť plesne, v prvom rade musíte dosiahnuť optimálnu vlhkosť vzduchu. Tá by nemala presiahnuť 60 %. Plesní v kúpeľni sa zbavíte pomocou špeciálnych prípravkov.

V prípade, že sa chcete vyhnúť chemikáliám, môžete vyskúšať obyčajný ocot. Ten má antibakteriálne účinky a hravo si poradí so znečistením domácnosti.

Pred tým, ako sa pustíte do čistenia kúpeľne, prehľadajte aj ďalšie časti domu, v ktorých sa môže ukrývať pleseň.

 

 

1. Práčka, sušička a umývačka

Pleseň sa neraz vyskytuje v spotrebičoch, ktoré využívajú vodu. Aby ste predišli tvorbe plesní, po každom použití nechajte na spotrebičoch otvorené dvierka, aby sa poriadne vyvetrali a preschli. V práčke ani v sušičke nenechávajte vlhkú bielizeňspotrebiče raz za čas umyte octom.

Boj proti plesnam

2. Sprchový kút

Malé čierne bodky môžete poľahky nájsť aj na sprchovom závese, ktorý je priam rajom pre vznik najrôznejších baktérií a plesní. To isté platí aj o dvierkach na sprchovom kúte.

Záves po sprchovaní nechajte roztiahnutý, aby riadne preschol, dvierka utrite stierkou a pravidelne umývajte čistiacimi prostriedkami na kúpeľňové povrchy. Nezabúdajte ani na tesnenia. Pozor si dajte aj na kúpeľňovú rohožku, ktorú by ste mali každý večer vyvesiť a nechať poriadne preschnúť.

3. Chladnička

Koľkokrát už ste v chladničke objavili niečo, čo len pri skutočne dobrej predstavivosti pripomínalo jedlo? Každému sa iste stalo, že v chladničke zabudol odložený obed, desiatu alebo zeleninu v spodnej poličke. Chladnička je tak miestom, kde sa plesniam naozaj darí.

Pozor!
Pleseň nikdy neodstraňujte nasucho. Drobné čiastočky by sa rýchlejšie dostali do vzduchu a mohli by vám spôsobiť zdravotné komplikácie.

Kto by však chcel skladovať potraviny v chladničke plnej škodlivých plesní? Aby ste sa vyhli možným problémom, pravidelne umývajte chladničku octom, trieďte potraviny a utierajte povrchy, na ktorých sa tvorí vlhkosť.

Pleseň na matracoch

4. Matrace

Roztoče, baktérie, ale aj plesne sa môžu usádzať v posteliach, ktoré po prebudení zostávajú vlhké. V prvom rade investujte do matracov so snímateľným ochranným poťahom, ktorý môžete pravidelne prať.

Teplo a vlhko, ktoré sa počas spánku v posteli udržuje, je ideálnym prostredím pre vznik plesní. Posteľnú bielizeň aj matrac preto nechajte po ráne prevetrať a preschnúť. Matrac raz za pol roka otočte na druhú stranu.

5. Skrine

Možno to znie neuveriteľne, no pleseň sa môže objaviť aj v skriniach s oblečením. Ak totiž do skrine, v ktorej neprúdi vzduch, poukladáte vlhké oblečenie, ľahko sa na ňom vytvorí pleseň.

Akonáhle si všimnete vlhký zápach, oblečenie zo skrine vyberte, operte ho a skriňu poriadne vydezinfikujte. V prípade, že sa skriňa nachádza blízko studených stien, odsuňte ju, aby sa vnútri netvorila vlhkosť a pleseň.

Foto: Unsplash, Pexels
Redakcia

>> Kvalitné spotrebiče
za dobrú cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre (1)

  1. Fíha, na matrace by som sa mal asi pozrieť. Už dlho som ich neotáčal .
    Ale všetko ostatné pravidelne čistíme.

Komentáre