Ktoré drevodomy sú najdrahšie a prečo?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Ktoré drevodomy sú najdrahšie a prečo?

Ktoré drevodomy sú najdrahšie a prečo

Každý, kto uvažuje o stavbe dreveného domu, má svoje vlastné kritériá pre výber projektu. Niekto sa v prvom rade pozerá na cenu, niekto zvažuje možnosti projektu, ktoré drevodomy sú medzi zákazníkmi obľúbené, aby získal módnu a špičkovú budovu, a niekto sa najviac zaujíma o veľkolepý vzhľad, ktorý je spravidla drahý pre rozpočet stavby. Preto sme sa rozhodli zistiť čo ovplyvňuje rast ceny stavby.

Ktoré drevodomy sú najdrahšie

Výber druhu a veľkosti dreva

Jedinecny drevodom

Faktory určujúce vysoké náklady na drevený dom

1. Výber druhu a veľkosti dreva. Je pochopiteľné, že pri stavbe drevodomu najviac určuje cenu samotný materiál. Rozhodovať sa totiž môžete z viacerých druhov dreva a potom aj o veľkosti materiálu. Ak chcete napríklad zrubový dom z guľatiny tak čím väčší priemer si vyberiete, tým vyššia bude cena.

2. Rozloha domu. Čím väčšia budova, tým väčšie sú náklady nielen na jej výstavbu, ale aj údržbu. Optimálna plocha pre štvorčlennú rodinu je 120 m2. Je logické, že čím väčší dom a jeho plocha, tým vyššie sú jeho náklady kvôli väčšiemu počtu materiálov, ktoré sú v ňom obsiahnuté.

3. Štýl dreveného domu a forma konštrukcie. Akékoľvek zložité, zakrivené tvary a umelecké prvky drevených konštrukcií výrazne zvyšujú náklady na výstavbu. Je to spôsobené tým, že takýto dekor vyžaduje viac materiálu a práce.

Preto bude najdrahším domom budova s mnohými balkónmi alebo terasami. Viacsedlová strecha stavbu výrazne predraží oproti domu s jednoduchou sedlovou strechou. Vedzte, že strecha je jedným z najdrahších prvkov domu, takže jej konfigurácia priamo ovplyvní náklady na celú drevenú konštrukciu.

4. Počet poschodí. Pri počte podlaží je naopak situácia taká, že čím ich je menej, tým je dom drahší. Faktom je, že jednoposchodový dom zaberá obvykle väčšiu plochu ako dvojposchodový dom a vyžaduje si viac investícií do základov a strešnej krytiny.

5. Suterén. Inštalácia suterénu so sebou prináša dodatočné náklady, ktoré môžu predstavovať až 30 % z celkového rozpočtu stavby. Veľké množstvo zemných prác, potreba dodatočných konštrukčných prvkov a spoľahlivá hydroizolácia sú vždy dosť drahé.

6. Steny a vnútorné priečky. Vysoká výška stropu a počet vnútorných priečok môžu výrazne zvýšiť náklady na stavbu. Dobrým príkladom toho, o koľko môže byť dom s vysokými stropmi drahší, je porovnanie domu s podkrovím alebo s celým druhým poschodím. Tiež zvýšenie počtu vnútorných priečok a výber materiálu na ich realizáciu môže výrazne ovplyvniť vysoké náklady na konštrukciu. Ak porovnáte dva drevené zruby rovnakej veľkosti, ale jeden z nich bude mať viac izieb, a teda aj priečky, a druhý bude mať štúdiové priestory, potom bude rozdiel v cene výrazný. Najdrahší bude dom s množstvom priečok z masívneho dreva.

7. Tvar a počet okien. Veľké plochy na zasklenie vždy predražujú stavbu. Pri tvorbe nákladov je dôležitý aj tvar okien. Ak projekt zrubu počíta s veľkými a popri tom originálnymi oknami, bude jeho realizácia oveľa nákladnejšia ako stavba so štandardnými, malými oknami.

Tvar a počet okien v drevodome

Počet okien v drevodome

Čo teda môžeme vyvodiť z vyššie uvedeného. Najdrahší zrubový dom má nasledujúce vlastnosti. Projekt sa vykonáva z najdrahšieho materiálu. Jedná sa o jednopodlažnú budovu so suterénom, veľkým počtom vnútorných priečok, plocha domu je viac ako 120 m2, dizajn domu sa vyznačuje zložitým tvarom strechy a panoramatickými oknami.

 

V snahe znížiť náklady na výstavbu je teda potrebné zamyslieť sa nad tým aké sú vaše požiadavky a predstavy a nájsť cenovo výhodné riešenie. Určite by ste mali dbať na to, aby bol dom čo najjednoduchší. Ak je to možné, mal by sa opustiť zložitý tvar strechy, balkónov či panoramatických okien. Navyše premýšľajte o prítomnosti podkrovia. Po vytvorení obytných priestorov v podkroví nebudete musieť stavať plnohodnotné druhé poschodie s vysokými stropmi.

Foto: Shutterstock a Pixabay
Redakcia

>> Zariadiť domácnosť nábytkom
za dobrú cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre