Čo je transformátor a kde ho môžem použiť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ElektroinštalácieStavbaTechnológieTZB

Čo je transformátor a kde ho môžem použiť

Čo je transformátor Transformátory sú určené na zaistenie bezpečnosti ľudí

Transformátor sa môže použiť na prevod vyššieho napätia na vstupe na nižšie na výstupe. Je to predovšetkým z bezpečnostných dôvodov, a preto sa môže využívať pri takých veciach, ako je inštalácia ventilátora nad vaňou alebo sprchovacím kútom. Aké sú jeho vlastnosti a ako postupovať pri jeho výbere a inštalácii?

Kedy je to potreba?

Najmä v situáciách, keď je na správne fungovanie spotrebiča potrebné nižšie napätie ako v sieti, napríklad pri kúpeľňových ventilátoroch. Najčastejšie sa používa na zmenu nízkeho napätia na 12 V v domácnosti.

Typy transformátorov

  • toroidné transformátory

Transformátory sú zložené zo stočeného drôtu alebo cievky. V dôsledku toho sú podstatne ťažšie a musia sa vždy používať so striedavým prúdom.

  • elektronické transformátory

Ide o zariadenie, ktoré má úplne elektronickú konštrukciu a prevádza napätie pomocou tranzistorov. Je tiež podstatne ľahší a väčšinou sa spolieha na diódy, ktoré usmerňujú prúd na jednosmerný.

Transformátory sú určené na zaistenie bezpečnosti ľudí

Hlavným dôvodom kompatibility týchto zariadení s 12 V je bezpečnosť. Nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom je pri nízkom napätí v podstate nulové. V dôsledku toho sú tieto pomôcky vhodné najmä do kúpeľní, v ktorých je zvyčajne vysoké riziko priameho kontaktu s vodou.

 

V kúpeľni sú z hľadiska zapojenia definované tzv. ochranné zóny, ktoré sú označené číslami 0 až 4 a v zóne 0 umožňujú maximálne napätie 12 V. Ak teda chceme napríklad nainštalovať kúpeľňový ventilátor do sprchy alebo priamo nad vaňu, musíme sa uistiť, že má dostatočné

Na čo si dať pozor pri inštalácii transformátora

Je tiež dôležité mať na pamäti, že transformátor potrebuje vstupné napätie 230 V. Nesmie byť preto voľne umiestnený v kúpeľni.

Inštalácia obkladu sa najlepšie vykonáva na sadrokartónový strop, v suchom výklenku oddelenom od prostredia kúpeľne aspoň revíznymi dverami, susednou miestnosťou alebo chodbou. Priestor musí byť dobre vetraný a bez vlhkosti, aby sa minimalizovalo prehrievanie.

Dôležité faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere transformátora

V prípade kúpeľňového ventilátora sú najdôležitejšími premennými hodnoty vstupného a výstupného napätia, ktoré sú v prípade 230 V ventilátora 230 V a 12 V.

Do úvahy sa berie napätie, ktorého hodnota vo wattoch (W) nesmie byť menšia ako súčet príkonov pripojených zariadení plus rezerva, a stupeň ochrany.

Foto: Shutterstock
Text: autor

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre