Najlepšie príklady zložitého štýlu byzantskej architektúry

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavba

Najlepšie príklady zložitého štýlu byzantskej architektúry

Bazilika sv Marka príklady zložitého štýlu byzantskej architektúry

Originálne extravagantné príklady byzantskej kultúry sú prezentované v hudbe, umení a samozrejme v architektúre. Najlepšie úspechy éry, ako aj významný náboženský vplyv, sa odrážajú v jedinečných obrazoch a neuveriteľných dielach vytvorených kvôli túžbe osláviť štát, cisára a Boha.

Byzancia dosiahla najväčší rozkvet v 5.- 6. storočí. Ekonomický rozmach viedol k nebývalému rozvoju umenia, architektúry a veľkým úspechom v stavebníctve. V dielach architektúry sa napríklad organicky prelínajú najpôsobivejšie motívy rôznych štýlov, od antiky až po prvky architektúry Blízkeho východu.

 

 

Osobitná pozornosť bola venovaná výstavbe budov určených na oslavu štátu, samotného cisára a miest na oslavu Boha. Prudký nárast výstavby začal za vlády cisára Justiniána (527-565). Počas tohto obdobia boli postavené paláce, chrámy, kostoly, víťazné oblúky a rôzne inžinierske stavby, vyššie a väčšie ako tie, ktoré postavili jeho predchodcovia.

Vznikli tak základy nového architektonického smeru, ktorý sa vyznačuje zložitosťou konštrukcie a pôsobivou estetikou. Predstavíme vám najlepšie príklady byzantskej architektúry.

Hagia Sofia v Istanbule (Turecko)

Jedným z najznámejších príkladov byzantskej architektúry je majestátna Hagia Sofia so svojimi pôsobivým vzhľadom a nemenej vzrušujúcou históriou. Za obdobie svojej existencie, a to je 1500 rokov (!), prešlo kultúrne dedičstvo celého ľudstva nielen niekoľkými obnovami a kompletnými rekonštrukciami, ale aj nejednou zmenou vierovyznania. Napriek tomu zložitosť, detaily a dramatickosť architektonického štýlu pretrvala dodnes a demonštruje kultúrne dedičstvo viac ako jednej ríše, štátu a náboženstva.

Hagia Sofia Turecko príklady zložitého štýlu byzantskej architektúry

Obrovská kupola chrámu s priemerom 33 metrov umožnila vytvoriť ohromujúci efekt zvonku aj vo vnútri objektu. Kupola je umiestnená nad štvorcovou základňou a celou váhou zaťažuje štyri mohutné pylóny vysoké 23 m, ktoré zabezpečujú stabilitu.

Bazilika sv. Marka v Benátkach (Taliansko)

Bazilika svätého Marka je jedinečným dielom byzantskej architektúry, ktorá sa stala ukážkovým príkladom talianskej interpretácie byzantskej estetiky. Pri jeho návrhu a výstavbe sa architekti inšpirovali vtedajšími inovatívnymi formami a výzdobou chrámu Hagia Sofia. Dizajn baziliky, ktorý zostal odvtedy nezmenený, má podobu gréckeho kríža, pokrytý piatimi kupolami, čo zodpovedá základným pravidlám byzantskej architektúry. Rovnako ako monumentálne vyrezávané portály, mramorové reliéfy zdobené mozaikami, drevorezbami, sochami a basreliéfmi.

Bazilika sv Marka v Benátkach Taliansko príklady zložitého štýlu byzantskej architektúry

Luxusný interiér Baziliky svätého Marka zaujme svojou krásou a majestátnosťou. Jeho kupoly, oblúky a klenby sú zdobené jasnými mozaikovými maľbami, podlaha a písmo sú vyrobené z viacfarebného a bieleho mramoru. Mimochodom, byzantskí a benátski majstri pracovali na návrhu svätyne niekoľko storočí.

Monastier Hosios Loukas v Distomo (Grécko)

Monastier Hosios Loukas v Distomo, postavený na západných svahoch hory Helikon v Grécku, je jednou z najpôsobivejších stavieb raného stredoveku. Duchovná svätyňa je uznávaná ako živý príklad éry byzantskej architektúry, úzko súvisí s inými kláštormi Daphni a Nea Moni v Chiose, ktoré boli postavené podľa iného princípu byzantskej architektúry – jednoty materiálu.

Monastier Hosios Loukas v Distomo Grécko príklady zložitého štýlu byzantskej architektúry

Hlavnou atrakciou monastieru a osemhranného kupolového kostola sú mozaiky, z ktorých väčšina je dobre zachovaná. Žiaľ, neustálymi lúpežami sa stratili hodnotnejšie ozdobné prvky a liturgické predmety. Ako sa ukázalo, často sem zavítali nepozvaní „hostia“, templármi počnúc a Turkami končiac.

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

>> Zariaďte si miestnosti domu podľa svojich
predstáv TU alebo nižšie <<

 

Komentáre