Budovy, ktoré kontrastujú s tradičnou architektúrou

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaZvislé konštrukcie

Budovy, ktoré kontrastujú s tradičnou architektúrou

Palais Bulles Budovy, ktoré kontrastujú s tradičnou architektúrou

Fenomén výrazného nárastu svetovej populácie v posledných storočiach prinútil architektov vytvárať také obytné budovy, aby sa do nich pohodlne zmestilo viac ľudí. To však neznamená, že takmer všetky mestá na svete sú len kombináciou historických a typických moderných budov, mnohé sú totiž známe svojimi architektonickými dominantami, ktoré sa takými stali práve pre ich nezvyčajný vzhľad. Toto sú štyri budovy v Európe, ktoré ostro kontrastujú s tradičnou architektúrou.

Palais Bulles (Théoule-sur-Mer, Francúzsko)

Tento dom má viac ako štyridsať rokov, navrhol ho maďarský architekt Antti Lovag. a postavený bol v rokoch 1979-1984. Zákazníkom bol francúzsky priemyselník Pierre Bernard. Táto budova je však známa najmä ako majetok slávneho šéfa módneho domu Pierra Cardina, ktorý ju kúpil v roku 1991 po smrti bernarda. Dom, ktorý bol koncipovaný ako napodobenina primitívnych jaskýň, zaujme nielen nevšedným vzhľadom, ale aj dobrou polohou – ponúka malebný výhľad na Stredozemné more.

 

Interiér domu je dosť futuristický a tiež veľmi priestranný: má panoramatickú obývaciu izbu, banketovú sálu, desať spální, amfiteáter pre 500 ľudí, priľahlú záhradu s rozlohou 8500 metrov štvorcových, ktorú zdobí niekoľko bazénov a početné vodopády.

Dunmore Pineapple (Airth, Škótsko)

Dunmore Pineapple

Pri pohľade na túto nezvyčajnú stavbu je ťažké si predstaviť, že jej zákazníkov bol škótsky šľachtic. V skutočnosti je to naozaj tak, postavili ho z iniciatívy štvrtého grófa z Dunmore ako darček k narodeninám jeho manželky. Verí sa, že vytvorenie domu, ktorý vyzerá ako obrovský ananás, podnietila nezabudnuteľná chuť tropického ovocia.

Je skôr symbolické, že okrem obytných priestorov bol v kaštieli vybudovaný aj skleník, v ktorom gróf z Dunmore pestoval exotické ovocie vrátane ananásov. A tým, čo rástlo v jeho skleníkoch, šľachtic hostil nielen členov svojej rodiny, ale aj hostí. Dnes si každý turista, ktorý má dostatok financií na to, aby si budovu prenajal aspoň na jednu noc, môže nevšednú budovu prezrieť zblízka.

Hundertwasserhaus (Viedeň, Rakúsko)

Hundertwasserhaus

Nezvyčajná stavba vznikla v rokoch 1983-1986. Rakúsky umelec a architekt Friedensreich Hundwasser bol medzi miestnym obyvateľstvom pomerne známa osobnosť. Myšlienka jeho obytného komplexu bola založená na autorovom názore, že priame línie, ktoré sa zvyčajne používajú v stavebníctve, sú neprirodzené, v prírode nevyskytujúce a majú zlý vplyv na človeka, ako aj presvedčenie, že každá budova by mala mať miesto pre flóru.

Výsledkom je pestrofarebný dom, ktorý vyzerá ako keby bol zostavený zo zvyškov prikrývky. Hlavnými črtami stavby, okrem farebných schém, bolo použitie zvlnenej podlahovej konštrukcie a 250 kríkov, ktoré boli vysadené v špeciálnych výklenkových miestnostiach a na streche budovy bola vysadená celá záhrada viniča. Celkovo má Hundertwasserhaus 52 bytov, 4 kancelárie, 16 súkromných a 3 spoločné terasy.

Krzywy Domek (Sopot, Poľsko)

Krzywy Domek

Architekt sa inšpiroval výnimočnými dielami poľských umelcov Pera Dahlberga a Jana Marcina Szancera, ktorí sú známi ako detskí ilustrátori. Podstatou konceptu bolo vytvoriť štruktúru, ktorej steny boli zdeformované rovnako ako odraz zakriveného zrkadla.

Okrem zakrivených stien budovy zaujmú aj pieskovcové okenné rámy a zvláštna modrozelená strecha, ktorá imituje dračie šupiny. Dnes v poľskom „Crooked House“ nikto nebýva, ale pracuje tam pomerne veľa ľudí. Je v ňom nákupné centrum s množstvom obchodov a dokonca aj rozhlasová stanica.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre