Malá obývačka – využite priestor naplno a doprajte si pohodlie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytok

Malá obývačka – využite priestor naplno a doprajte si pohodlie

Malá obývačka – využite priestor naplno a doprajte si pohodlie

Malá obývačka – ak sa chystáte na zariaďovanie alebo jej renováciu, mali by ste brať do úvahy hlavne atmosféru, ktorú spolu vytvárajú farby, nábytok, dekorácie a ďalšie viditeľné prvky. Staviť by ste mali predovšetkým na stratégie, ktoré priestor opticky zväčšia. V dnešnom článku vám predstavíme päť tipov, ako zariadiť malú a pohodlnú obývačku.

 

Monochromaticky dizajn zariadujeme podkrovie

Neprehliadnite:
Zariaďujeme podkrovie

 

1. Stavte na úložné priestory

Konferenčný Stolík Cara

Neviditeľné úložné priestory sú vaším pomocníkom v udržiavaní poriadku. Zbytočné predmety v malej obývačke, ktoré aktuálne nepoužívate, sú oveľa viac na očiach ako v prípade priestrannejšej miestnosti. Extra úložný priestor vám môže poskytnúť napríklad konferenčný stolík alebo sedacia súprava. Umiestniť do nich môžete napríklad spoločenské hry, deky alebo knihy.

2. Organizujte nábytok správne

2. Organizujte nábytok správne

Každá obývačka by mala byť organizovaná okolo ústredného bodu. V prípade väčších obývačiek býva týmto bodom väčšinou krb. U menších obývačiek môžete ako ústredný bod zvoliť napríklad dominantný obraz v štýle moderného umenia. Do okolia obrazu môžete umiestniť komodu so zásuvkami alebo skrinku, vzdušnejšie police na knihy a drobné dekorácie či stojacu lampu s unikátnym dizajnom.

Náš TIP:
Nábytok umiestnite tak, aby nepriliehal k stene. Vytvoríte tak útulnejšie centrum obývačky a predídete optickému uzavretiu tohto priestoru.

3. Dekorácie vyberajte s rozvahou

Dekorácie vyberajte s rozvahou

Doplnky domácnosti vyžadujú priestor na to, aby vynikli. Väčšie stojace dekorácie sú na priestor náročnejšie, takže do malej obývačky nie sú ideálnou voľbou. To isté platí aj o rozmerných rastlinách. Čím ale malú obývačku určite nepokazíte, sú menšie kvety, sukulenty, sošky alebo zarámované rodinné fotky.

4. Vyberajte farby, ktoré priestor opticky zväčšia

Farby v interiéri menia nielen našu psychiku, ale aj celkové pôsobenie miestnosti. Správnym výberom farby do obývačky môžete jej priestor opticky zväčšiť. Máme na mysli predovšetkým jasnú bielu alebo svetlomodrú farbu, ktoré odrážajú svetlo viac ako tmavé odtiene. Pomôcť si môžete tiež voľbou nábytku, ktorý má svetlejšie odtiene. Vyhnite sa však vytvoreniu monotónnej obývačky, ktorá bude pôsobiť nudne a sterilne.

5. Nezabudnite na zrkadlá

Nezabudnite na zrkadlá zväčšujú priestor

Správne umiestnené zrkadlo vám v interiéri môže pomôcť hneď na viacerých frontoch. Zrkadlo odrazí všetky dopadajúce farby a všetko svetlo. Miestnosť tak bude vo výsledku pôsobiť osvetlenejšie, luxusnejšie a hlavne viac otvorene. Zvoliť môžete buď jedno väčšie zrkadlo, alebo niekoľko menších usporiadaných pri sebe.

Ak zariaďujete malú obývačku, čakajú na vás nemalé kompromisy. Vo väčšine prípadov sa budete musieť zaobísť bez romantického krbu, rozmernej sedacej súpravy aj veľkej obývacej steny so skrinkami a vitrínami. Napriek tomu, ale môžete vytvoriť útulný priestor, v ktorom sa vždy budete cítiť pohodlne. Stavte na opticky zväčšujúce prvky, zvoľte ústredný bod miestnosti a nepotrebné predmety odložte do nenápadných úložných priestorov.

Galéria

Foto: Moebelix
Text: Redakcia

>> Vhodný nábytok a dekorácie
do bytu alebo domu TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    toto je super téma na článok.
    Lebo zariadiť malú obývačku je naozaj výzva.

Komentáre