Umenie zmierňuje stres, znižuje napätie a podporuje kreativitu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Umenie zmierňuje stres, znižuje napätie a podporuje kreativitu

Umenie zmierňuje stres, znižuje napätie a podporuje kreativitu

Rôzne druhy a podoby umenia vplývajú na každého z nás trochu inak. Vo výsledku je ale vzťah medzi umením a našou psychikou skutočne výrazný. Emócie, ktoré v nás umenie vyvoláva, ale nie sú vždy spojené len s jeho sledovaním. Na naše emócie a pocity vplýva aj jeho tvorba. Viete, ako umenie ovplyvňuje vašu psychiku, emócie a pocity?

 

 

1. Zmierňuje stres

Napriek tomu, že výskumy v oblasti arteterapie sú v neustálom vývoji, už dávno dokázali, že rôzne podoby umenia zmierňujú stres a pomáhajú nám vyrovnať sa s ním. Hlavne, ak hovoríme o tvorbe umenia, ako sú maľovanie obrazov, tvorba sôch a ďalšie. Bez ohľadu na vaše schopnosti a nadanie, umenie skrátka znižuje hladinu stresových hormónov a podporuje príjemné pocity.

Vyberte si obraz do vašej domácnosti, alebo si namaľujte vlastný

2. Zlepšuje sústredenie

Výskumy poukazujú aj na to, ako umenie vplýva na našu schopnosť sústrediť sa. Fakt, že niektoré žánre hudby nám pomáhajú pri práci alebo učení, je už mnohým z nás dobre známy. Vedeli ste však, že podobný účinok môže mať aj naše vnímanie iných druhov umenia? A nielen to – tvorba umeleckých diel je jedným zo spôsobov, ako cvičiť našu myseľ k tomu, aby dokázala byť prítomná v danom okamihu, čo pomáha sústredeniu aj v iných situáciách.

Umenie zlepšuje sústredenie

3. Podporuje kreativitu

Náš mozog sa rozhoduje predovšetkým podľa toho, čo už prežil. Vytváranie umenia či dokonca pohľad na vkusne orámovaný obraz nám môže pomôcť pri každodenných rozhodnutiach bez ohľadu na ich vážnosť. Nevšedné výjavy, zaujímavé projekcie či obrazy s nereálnou tematikou – to všetko podporuje našu predstavivosť a umožňuje nám byť pohotovejšími a ostražitejšími v každodennom živote.

Umenie podporuje kreativitu

4. Pomáha spracovať emócie a zmierniť napätie

Umenie býva pre svojho autora veľmi subjektívnou záležitosťou. Emócie, ktoré jeho autor behom tvorby pociťoval, sa väčšinou premietnu do výsledného diela. To platí predovšetkým pre moderné umenie, ktoré sa neriadi v podstate žiadnymi pravidlami. Väčšinou ide o obrazy veľmi individuálneho charakteru, ktorý je často doplnený odvážnymi prvkami. Preto nielen tvorba, ale aj sledovanie takýchto diel, môže pomôcť našej mysli spracovať niektoré ťažšie emócie či emočné vypätie.

Umenie nám môže pomôcť prekonať stresové situácie, zmierniť naše napätie či povzbudiť nás v najťažších chvíľach. Niekedy môže pôsobiť relaxačne, inokedy stimulačne. Farby, podoba a celková forma umeleckých diel vo veľkej miere vplývajú aj na celkovú atmosféru v miestnosti. Preto by ste výberu obrazov a ďalších umeleckých diel do domácnosti mali venovať dostatok času.

Nájdite vysnívaný obraz v Galéria AVE

Galéria

Foto: GalériaAve, Unsplash
Text: redakcia

Galeria AVE logo

>> Zaujímavé bytove doplnky
nájdete TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre (3)

 1. Veru áno, s kamarátmi už pravidelne organizujeme umelecké večery, kedy si nalejeme pohár vína a spoločne maľujeme obrazy. Odporúčam všetkým, aj absolútnym umeleckým analfabetom akým som aj ja 😀

 2. Ja zase milujem obrazy a sochy všade okolo.
  Nemusí to byť nejaké gýčove, ale jemé a estetické.
  A fakt to umenie je úplne zázračné.

 3. Ano súhlasim.
  Umenie má veľkú silu.
  Ja doma úž pár rokov, vždy v lete organizujem umelecké večery pre kamarátov.
  A je to nenahraditeľný zážitok.

Komentáre