Návod na výrobu kurníka pre sliepky – kurník krok za krokom

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Urob si sámVideo

Návod na výrobu kurníka pre sliepky – kurník krok za krokom

Návod na výrobu kurníka pre sliepky – kurník krok za krokom

Ak máte radi sliepky a chcete si vytvoriť vlastný domov pre ne, potrebujete postaviť kurník. Kurník je miesto, kde sa sliepky cítia bezpečne, teple, suché a kde znášajú vajíčka. Postaviť kurník nie je také ťažké, ak máte dobrý plán, nástroje a materiály. V tomto článku vám ukážeme, ako postaviť kurník krok za krokom.

 

 

Krok 1: Vyberte si dizajn a umiestnenie kurníka

Existuje veľa rôznych dizajnov a plánov kurníkov, ktoré môžete nájsť na internete alebo v knihách. Niektoré sú malé, niektoré veľké, niektoré majú tvar A, niektoré majú vonkajšie hniezda a otvorenú strechu. Najdôležitejšie je vybrať si dizajn, ktorý vyhovuje vašim potrebám a počtu sliepok. Dobré pravidlo je približne 0,3–0,4 m²  na sliepku vo vnútri kurníka a 1 m² na sliepku pre vonkajší výbeh. Pokiaľ chcete aby sa sliepky cítili dobre a mali ste väčšiu znášku vajec, vonkajší výbeh by mal byť 1 – 2 m². Pokiaľ sa nedodrží pravidlo 0,3 – 0,4 m²  je viac než pravdepodobné, že sliepky budú nervózne čo môže prerásť až do kanibalizmu.

Ak máte už vybraný dizajn, musíte si vybrať aj vhodné miesto pre váš kurník. Kurník by mal byť postavený na suchom mieste s dobrou drenážou a slnečným miestom pokrytým tieňom. Mal by tiež poskytovať dobrý prúd vzduchu (napr. ľahký vánok) pre vetranie kurníka. Kurník by mal byť ľahko prístupný pre vás na zberanie vajec a čistenie kurníka týždenne.

Krok 2: Zozbierajte nástroje a materiály

Ak chcete postaviť kurník, budete potrebovať niektoré základné nástroje, ako sú píla, vŕtačka, skrutkovač, meter, úroveň, klince alebo skrutky a kladivo. Budete tiež potrebovať materiály, ako sú drevo, dvere, okná, mriežka, izolácia, strešná krytina a podstielka. Materiály by mali byť vyrobené z netoxických alebo nekorozívnych materiálov na ochranu vašich sliepok.

Množstvo a typ materiálov závisia od vášho dizajnu kurníka. Môžete si ich zakúpiť v obchode so stavebninami alebo použiť recyklované alebo zvyškové materiály z domu. Ak chcete ušetriť peniaze a mať zábavu, môžete si postaviť kurník z palety alebo starých nábytku.

Kurnik stavba rámca a podlahy
Zdroj foto: thehappychickencoop.com

Krok 3: Postavte rámec a podlahu kurníka

Prvým krokom pri stavbe kurníka je postaviť rámec a podlahu. Rámec je kostra kurníka, ktorá drží steny, strechu a podlahu. Podlaha je dno kurníka, ktoré drží podstielku a sliepky. Rámec a podlaha by mali byť pevné a stabilné, aby odolali vetru a zvieratám.

Ak chcete postaviť rámec a podlahu, musíte nasledovať váš plán kurníka a použiť drevené dosky alebo tyče na vytvorenie obdĺžnikovej alebo štvorcovej štruktúry. Musíte tiež zabezpečiť, aby bol váš rámec vyrovnaný a rovný pomocou metra a úrovne. Potom musíte pridať podlahu na vrch rámu pomocou drevených dosiek alebo preglejky. Môžete tiež pridať nohy alebo kolieska na rámec, ak chcete mať prenosný kurník.

Krok 4: Postavte steny a strechu kurníka

Druhým krokom pri stavbe kurníka je postaviť steny a strechu. Steny sú bočné časti kurníka, ktoré chránia sliepky pred počasím a predátormi.

Strecha je horná časť kurníka, ktorá drží dážď a sneh von. Steny a strecha by mali byť izolované a nepremokavé, aby udržali sliepky v teple a suchu.

Ak chcete postaviť steny a strechu, musíte nasledovať váš plán kurníka a použiť drevené dosky, preglejky alebo iný materiál na pokrytie rámu. Musíte tiež vytvoriť otvory pre dvere, okná a vetranie v stenách.

Krok 5: Pridajte hniezda, bidlá a výbeh

Posledným krokom pri stavbe kurníka je pridať hniezda, bidlá a výbeh. Hniezda sú miesta, kde sliepky znášajú vajcia. Bidlá sú tyče, na ktorých sliepky spia. Výbeh je oplotený priestor okolo kurníka, kde sliepky môžu behať a pásť sa. Hniezda, bidlá a výbeh by mali byť pohodlné a bezpečné pre sliepky.

Ak chcete pridať hniezda, bidlá a výbeh, musíte nasledovať váš plán kurníka a použiť drevené dosky, krabice alebo iný materiál na vytvorenie hniezd vo vnútri alebo vonku kurníka. Musíte tiež pridať bidlá vo vnútri kurníka pomocou drevených tyčiek alebo palíc. Potom musíte pridať výbeh okolo kurníka pomocou mriežky, dreva alebo iného materiálu na oplotenie priestoru. Musíte tiež zabezpečiť, aby bol váš výbeh dostatočne veľký a zaujímavý pre sliepky.

Gratulujeme! Práve ste si postavili svoj vlastný kurník! Teraz môžete začať chovať sliepky a tešiť sa z ich spoločnosti a vajec.

Galéria

Foto zdroj: Freepick, thehappychickencoop.com
Redakcia

>> Šikovné kurníky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

 

Komentáre (2)

  1. Perfektný návod! Cez víkend aj hneď vyskúšam, lebo máme na dvoje takú provizórnu búdu. Myslel som, že tá stavba je náročnejšia, na videu to ale vyzerá izypizy, tak snáď to zvládnem 😀

  2. Supeer😄.
    Ja už tak dlho nahováram manžela nech postaví kurník, a on, že to je ťažké.
    Tak mu to ukážem a budem čakať kedy bude skrášľovať našu záhradu😁

Komentáre