Ako sa správne starať o vodu v bazéne

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


BazényExteriérZáhrada

Ako sa správne starať o vodu v bazéne

Ako sa správne starať o vodu v bazéne

Voda v bazéne je vystavená rôznym zdrojom znečistenia, ako sú prach, peľ, listy, hmyz, pot, kozmetika, opaľovacie krémy a mikroorganizmy. Preto je potrebné pravidelne kontrolovať a upravovať jej kvalitu pomocou bazénovej chémie. Bazénová chémia slúži na dezinfekciu, reguláciu pH a minerálov, vločkovanie a zazimovanie vody. V tomto článku si povieme, aké druhy bazénovej chémie existujú a ako ich správne používať.

 

 

Chlórová a bezchlórová dezinfekcia

Dezinfekcia je proces, ktorý znižuje počet škodlivých mikroorganizmov vo vode a zabraňuje ich množeniu. Najčastejšie sa na dezinfekciu používa chlór, ktorý je účinný proti baktériám, vírusom, hubám a riasam. Chlór sa dodáva do vody vo forme granulátov, tabliet alebo tekutín. Dôležité je dodržiavať dávkovanie podľa návodu na obale a kontrolovať hladinu voľného chlóru v bazéne pomocou testovacích prúžkov alebo elektronických testerov. Optimálna hladina voľného chlóru by mala byť medzi 0,5 a 1 mg/l.

Niektorí ľudia však môžu byť citliví na chlór a jeho vedľajšie produkty, ako sú chloramíny alebo trihalometány. Tieto látky môžu spôsobovať podráždenie očí, kože a dýchacích ciest, alergické reakcie alebo dokonca rakovinu. Preto sa niekedy používa bezchlórová bazénová chémia, ktorá obsahuje iné dezinfekčné látky, ako sú kyslík, bróm, meď alebo striebro. Tieto látky sú menej agresívne voči ľudskej pokožke a slizniciam, nezanechávajú zápach ani farbu vo vode a nevytvárajú vedľajšie produkty. Na druhej strane sú menej účinné proti niektorým typom mikroorganizmov a vyžadujú častejšiu aplikáciu.

Regulácia pH a minerálov

pH je miera kyslosti alebo zásaditosti vody. Je to jeden z najdôležitejších parametrov pre správnu funkciu bazénovej chémie. Ak je pH príliš nízke (pod 7), voda je kyslá a môže poškodzovať bazénové vybavenie, podráždiť pokožku a oči kúpajúcich sa a znížiť účinnosť chlóru. Ak je pH príliš vysoké (nad 7,6), voda je zásaditá a môže spôsobiť tvorbu vápenatých usadenín na stenách a filtračných prvkoch bazéna, zakaliť vodu a podporiť rast rias. Optimálne pH by malo byť medzi 7,2 a 7,4.

pH sa dá upraviť pomocou prípravkov na zvýšenie alebo zníženie pH. Tieto prípravky sa dodávajú do vody vo forme granulátov alebo tekutín. Dávkovanie závisí od veľkosti bazéna, počiatočnej hodnoty pH a tvrdosti vody. Tvrdosť vody je množstvo rozpustených minerálov, najmä vápnika a horčíka, vo vode. Tvrdá voda má tendenciu zvyšovať pH a spôsobovať vápenaté usadeniny. Mäkká voda má tendenciu znižovať pH a spôsobovať koróziu. Optimálna tvrdosť vody by mala byť medzi 100 a 250 mg/l.

Tvrdosť vody sa dá upraviť pomocou prípravkov na zvýšenie alebo zníženie tvrdosti. Tieto prípravky sa dodávajú do vody vo forme granulátov alebo tekutín. Dávkovanie závisí od veľkosti bazéna, počiatočnej hodnoty tvrdosti a pH vody. Okrem toho sa môže použiť aj prípravok na stabilizáciu pH, ktorý zabraňuje veľkým výkyvom pH spôsobeným zmenami teploty, dažďom alebo pridaním chlóru.

Kvalita vody v bazéne

Vločkovanie

Vločkovanie je proces, ktorý pomáha odstrániť malé nečistoty z vody, ktoré sú príliš jemné na to, aby ich zachytil filter. Tieto nečistoty môžu zakaliť vodu a zhoršiť jej kvalitu. Vločkovanie spočíva v tom, že sa do vody pridá špeciálny prípravok, ktorý spôsobí, že sa nečistoty spoja do väčších častíc, ktoré potom klesnú na dno bazéna alebo sa zachytia filtrom. Vločkovací prípravok sa dodáva do vody vo forme granulátov, tekutín alebo tabliet. Dávkovanie závisí od veľkosti bazéna a stupňa zakalenia vody.

Zazimovanie

Zazimovanie je proces, ktorý pomáha udržať kvalitu vody počas zimného obdobia, keď nie je možné používať bazén. Zazimovanie chráni vodu pred zamrznutím, rastom mikroorganizmov a tvorbou usadenín. Zazimovací prípravok sa dodáva do vody vo forme granulátov, tekutín alebo tabliet. Dávkovanie závisí od veľkosti bazéna a typu filtračného systému. Zazimovací prípravok sa aplikuje pred vyprázdnením bazéna pod úroveň skimmerov a uzavretím prívodných a odtokových ventilov.

Zhrnutie

Bazénová chémia je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o bazénovú vodu. Pomocou rôznych druhov prípravkov môžeme dezinfikovať, regulovať a čistiť vodu tak, aby bola priezračná, hygienická a bezpečná pre kúpanie. Pri používaní bazénovej chémie je dôležité dodržiavať návod na obale, kontrolovať parametre vody pomocou testerov a chrániť sa pred možnými nežiaducimi účinkami.

Používajte biocídne výrobky bezpečne. Pred použitím vždy prečítajte údaje na obale a pripojené informácie o prípravku!

Galéria

Foto: Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre starostlivosť
o bazény nájdete TU <<

 

Komentáre (2)

  1. My sme väčšinou do bázena dávali len chlorovú tabletku. A samozrejme sme mali filter.
    Potom sme po mesiaci vodu vypustili a znova napustili a bazén bol celé leto úplne krásny.

  2. My používame ešte vločkovač a voda je celé leto úplne nádherná.

Komentáre