Oprava sieťky proti hmyzu vlastnými rukami

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaUrob si sámVideo

Oprava sieťky proti hmyzu vlastnými rukami

Oprava sieťky proti hmyzu

Ak sa do domu dostávajú otravné komáre a muchy a to napriek tomu, že máte sieťky proti hmyzu na oknách, niečo sa pokazilo. Je možné, že sieťovina je roztrhnutá. V tomto článku sa dozviete ako opraviť sieť proti hmyzu vlastnoručne.

Kedy je potrebná oprava siete proti komárom?

Rozthnutá sieťka proti hmyzu

Sieťka proti hmyzu na oknách je spoľahlivou ochranou proti nezvanému hmyzu – komárom, muchám či osám. Časom, obvykle po 3-5 rokoch sa v tkanine konštrukcie objavia prvé otvory. Dôvodom sú vtáky, nečistoty alebo nehody pri čistení. Najmä vtáky predstavujú problém, trhajú sieťky, keď získavajú stavebný materiál pre svoje hniezda alebo si myslia, že je to jedlé.

 

 

Niekedy sieťku roztrhajú aj domáce zvieratá ako napríklad mačky. Čo robiť, ak je sieťka proti hmyzu roztrhnutá? Oprava sieťky nie je príliš náročná a dokážete ju vykonať aj vlastnoručne bez privolania odbornej pomoci.

Poškodená sieťka proti hmyzu

Tesnenie na sieťke proti hmyzu

Výmena sieťky

Metódy opravy siete proti komárom

K problému s poškodenou sieťkou proti hmyzu môžete pristupovať dvoma spôsobmi.

Možnosť 1 – zavolajte špecialistu z okennej spoločnosti alebo spoločnosti na opravu okien. Metóda je jednoduchá, ale čakanie na špecialistu si vyžiada čas a samozrejme aj väčšie finančné náklady.

Možnosť 2 – vymeňte sieťku sami. Aby ste to mohli urobiť, musíte si kúpiť novú sieťku a ideálne aj súpravu na opravu sieťky proti hmyzu. Tieto veci nájdete vo väčšine stavebných hypermarketov. Súprava na opravu sieťky proti hmyzu obsahuje novú sieťku, upevňovaciu šnúru a rukoväte. Na výmenu sieťky vlastnými rukami budete okrem spomenutých materiálov potrebovať aj veľmi ostrý nôž, napríklad stavebný alebo kancelársky nôž s lámavými čepeľami.

Podrobné pokyny na výmenu sieťky proti hmyzu

  • Umiestnite sieťku proti hmyzu na rovný povrch (na stôl alebo na podlahu).
  • Pomocou noža alebo skrutkovača vypáčte okraj upevňovacej šnúry a opatrne ju vytiahnite z drážky profilu, čím uvoľníte sieťku proti hmyzu.
  • Umiestnite novú sieťku proti hmyzu na sieťový rám tak, aby na všetkých stranách zostali rovnaké rezervy.
  • Začnite od jedného z rohov zatláčať tesnenie do drážky na ráme sieťky proti hmyzu. Ak je to ťažké urobiť ručne, môžete použiť tupý predmet, napríklad rukoväť noža.
  • Postupným stlačením tesnenia po obvode je potrebné sledovať rovnomerné napnutie sieťky. Ak sa nová sieťka začne prehýbať alebo deformovať, vytiahnite tesnenie a začnite postup znova.
  • Keď je šnúra zasunutá po celom obvode a plátno je rovnomerne natiahnuté, môžete prebytočnú sieťku a šnúru odstrihnúť ostrým nožom.

Pred zakúpením opravnej súpravy si musíte ujasniť rozmery sieťky, ktorú súprava obsahuje. Zvyčajne ide o štandardnú veľkosť 800 x 1600 mm. Ak je veľkosť sieťky z opravnej sady menšia ako veľkosť existujúcej sieťky na okne, budete si musieť kúpiť sieťku samostatne. Upevňovacie tesnenie je možné znova použiť. Ak ju chcete opätovne použiť, tak ju musíte opatrne vytiahnuť zo starej sieťky, aby sa nenatiahla alebo neroztrhla. Istejšie a jednoduchšie je použiť novú upevňovaciu šnúru.

Ako udržiavať sieť proti komárom

Ako ste sa práve dočítali, opraviť sieťku proti hmyzu vlastnými rukami nie je náročné. Aby ste to však nemuseli robiť príliš často, stačí dodržiavať jednoduché odporúčania:

  • Odstráňte sieťku z okna počas chladných období. V zime nie je potrebná ochrana proti hmyzu a sieťka sa vďaka tomu nepoškodí.

Ak sú v dome domáce zvieratá, je lepšie dať prednosť odolnejšiemu plátnu, čím ochránite mačku a zachránite sa pred domácnosťou plnej hmyzu.

Foto zdroj: Shutterstock, redakcia
Redakcia

>> Zariaďte si miestnosti originálnymi
bytovými doplnkami TU alebo nižšie <<

 

Komentáre