Bezbariérová domácnosť: Rady a tipy pre bezbariérový prístup

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérIzby

Bezbariérová domácnosť: Rady a tipy pre bezbariérový prístup

Bezbariérová domácnosť Rady a tipy pre bezbariérový prístup

Premena štandardnej domácnosti na bezbariérovú nie je jednoduchá a mnohokrát sa nezaobíde bez rozsiahlejších zásahov. Ide však o súbor dôležitých krokov vedúcich k odstráneniu prekážok pre dosiahnutie maximálneho pohodlia pre každého. Účelom tejto premeny je okrem iného zabezpečiť väčšiu samostatnosť a pohodlie každému, kto potrebuje bezbariérový prístup. V našom dnešnom článku vám ponúkame niekoľko rád, ktorými si uľahčíte zariadenie bezbariérového bývania.

 

 

Vstup je základom bývania bez prekážok

Vstup do každej domácnosti začína vchodovými dverami. Pre čo najjednoduchší presun medzi exteriérom a interiérom vám odporúčame dvere bez prahov. Šírka by mala dosahovať aspoň jeden meter, aby bola domácnosť dostupná pre moderné invalidné vozíky. Čo sa týka doplnkov, mali by byť umiestnené maximálne vo výške jedného metra. Máme na mysli predovšetkým zvonček, kľučky a tzv. „kukátko“.

Náš TIP:
Uistite sa, že v okolí dverí bude aj v noci dostatok svetla a pre väčší komfort počas odomykania zvážte osadenie striešky.

Zariadenie bezbariérovej domácnosti

Namiesto štandardných skríň a komôd vám odporúčame zvážiť stavbu šatníka ako samostatnej miestnostiposuvnými dverami. Dôvodom je jednoduchší a pohodlnejší prístup k vašim odevom. Výška políc by mala opäť dosahovať maximálne jeden meter. Organizácia priestoru tak pre vás bude o niečo jednoduchšia.

Zariadenie bezbariérovej kuchyne

Zariadenie bezbariérovej kúpeľne sa nezaobíde bez umývadla a toalety umiestnených v špeciálnej výške. Okrem toho vám ale odporúčame vybaviť kúpeľňu držiakmi a madlami pre čo najjednoduchší prístup k hygienickým zariadeniam. V prípade bezbariérovej kuchyne je potrebné umiestniť linku tak, aby umožňovala nájazd s vozíkom.

Smart domácnosť vám v mnohom pomôže

V dnešnej dobe nám moderné technologické vymoženosti pomáhajú na dennej báze. V prípade bezbariérovej domácnosti vám ponúknu vyššiu úroveň bezpečnosti a pohodlia. Chytré termostatické hlavice umožnia ovládať radiátory na diaľku a vďaka chytrým zámkom nebudete pre odomykanie a zamykanie domu potrebovať ani kľúče.

Bezbariérová domácnosť si vyžaduje špeciálne zariadenie, vďaka ktorému v nej budú môcť jej obyvatelia žiť plnohodnotný život v bezpečí a pohodlí. Pri zariadení tohto druhu domácnosti je dôležité nielen správne umiestnenie základného vybavenia, ale tiež osadenie špeciálnych pomôcok.

Galéria

Foto: Pexels, Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný nábytok pre bezbariérovú
domácnosť nájdete TU <<

 

 

Komentáre (2)

  1. Wau, oceňuje tému článku! Takýto článok sa na bežných weboch o bývaní len tak nevidí, hoci ľudí, ktorí potrebujú bezbariérové bývanie, je v spoločnosti mnoho. Je super, že sa snažíte byť inkluzívny, len tak ďalej 🙂

  2. Ahoj,
    veľmi dobrý článok, hlavne výber témy.
    Nikto nevie, kedy sa mu môže niečo stať aj je super vedieť, že sú aj taketo články. 🙏

Komentáre