Nová funkcia PlanRadaru „SiteView“ pomocou umelej inteligencie zachytí 360° panoramatické snímky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DevelopmentStavebníctvo

Nová funkcia PlanRadaru „SiteView“ pomocou umelej inteligencie zachytí 360° panoramatické snímky

Nová funkcia PlanRadaru „SiteView“ pomocou umelej inteligencie zachytí 360° panoramatické snímky

PlanRadar, popredná digitálna platforma pre realitných profesionálov so zameraním na výstavbu a správu nehnuteľností, oznamuje plánované rozšírenie o novú funkciu „SiteView“, ktorá s pomocou umelej inteligencie (AI) ešte zdokonalí doteraz veľmi komplexný systém pre efektívnu dokumentáciu, komunikáciu a tvorbu reportov v stavebníctve.

 

 

„SiteView“ svojim užívateľom umožní zhotovovať 360° panoramatické snímky pri obhliadke projektov, ktoré sa automaticky premietnu do 2D výkresov, a sprostredkujú tak vizuálny prehľad o konkrétnej situácii v teréne i skutočnom vývoji prác.

Jednoduchá tvorba virtuálnej prehliadky

„Táto nová funkcia úplne zmení spôsob, akým budú môcť naši používatelia PlanRadar využívať. Rýchlo a jednoducho im poskytne presný vizuálny záznam a s tým súvisiacu dokumentáciu o každej fáze projektu bez nutnosti robiť tisíce fotografií zvlášť. V kombinácii s už existujúcimi nástrojmi rozšíri možnosti, do akého detailu sa každý, kto sa na projekte podieľa, môže spätne pozrieť čo a kde bolo skutočne realizované,“ komentuje Ibrahim Imam, spoluzakladateľ a výkonný spoluriaditeľ spoločnosti PlanRadar.

Nástroj je vybavený najmodernejšou technológiou, ktorá uľahčuje jeho používanie. V praxi to vyzerá tak, že stavebné tímy prechádzajú staveniskom s 360° kamerou pripevnenou na prilbe a „SiteView“ sa postará o zbytok. Nasnímané obrázky sa automaticky ukladajú do aplikácie a sú pripravené na opätovné zobrazenie v PlanRadare priamo v dvojrozmerných výkresoch a plánoch. To umožňuje presné a efektívne zdokumentovanie stavebného procesu; navyše porovnávaním snímok v čase možno zistiť akékoľvek odchýlky a nedorobky.

AI algoritmy pomáhajú aj na stavbe

„SiteView skracuje potrebnú dobu pre obhliadku na stavenisku a súčasne urýchľuje tímovú spoluprácu vďaka kompletnému prehľadu o stavbe, a to aj na diaľku. Panoramatické fotografie poskytujú vizuálnu dokumentáciu k realizovaným prácam a tým zaisťujú úplnú transparentnosť projektu. Školenie pracovníkov je pritom minimálne. Užívatelia PlanRadaru jednoducho nastavia v aplikácii východiskový bod prehliadky v 2D pláne a po jej skončení na záver stlačia stop. Naše sofistikované algoritmy sa už postarajú o zvyšok,“ vysvetľuje Clemens Hammerl, produktový riaditeľ spoločnosti PlanRadar.

Jednoduchá tvorba virtuálnej prehliadky

„SiteView“ využíva technológiu SLAM (simultánna lokalizácia a mapovanie), pri ktorej zariadenie dokáže vytvoriť „mapu“ svojho okolia a súčasne sa v ňom pohybovať v reálnom čase. Rovnaká technológia sa používa na riadenie vozidiel bez vodiča alebo na skúmanie neznámeho prostredia, v ktorom sa súčasne pohybujú. V PlanRadare zaznamenáva cestu cez stavenisko na digitálny stavebný plán. Celý proces riadi dobre zvolené algoritmy, ktoré priebežne spresňujú sekvenčné údaje na určenie polohy a trasy. Tie sa potom zaznamenávajú na plán pomocou algoritmov počítačového videnia prepojených s umelou inteligenciou, ktorá integruje ďalšie odhady vzdialenosti a presnú lokalizáciu.

Prínosy a budúcnosť nových vylepšení

Zásadným prínosom „SiteView“ je, že projektovým tímom poskytne detailný 360° prehľad o vykonávaných prácach a ich pokroku v ľahko použiteľnom rozhraní. Umožní prepojiť všetky procesy na jednom mieste, čím posunie platformu od PlanRadaru na ďalšiu úroveň. Takto transparentný prístup k informáciám do budúcnosti pomôže predchádzať akýmkoľvek nedorozumeniam a eliminovať prípadné spory.

Uvedenie funkcie „SiteView“ je iba začiatkom. Čoskoro na ňu nadviažu ďalšie vylepšenia: či už ide o integráciu technológie BIM alebo možnosť zadávania jednotlivých tiketov alebo online poznámok priamo k panoramatickým snímkam.

Foto: Planradar
Text: crestcom.cz

>> Vhodné doplnky a pracovné
oblečenie do firmy TU <<

 

Komentáre