Čo robiť na záhrade v marci?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Čo robiť na záhrade v marci?

Čo robiť na záhrade v marci

Práca v záhrade je v tomto období roka veľmi dôležitá. Aby sme si zabezpečili bohatú úrodu a krásny vzhľad našej záhrady, je potrebné venovať sa hnojeniu, strihaniu stromov a príprave priesad rastlín. V tomto článku vám poradíme, ako na to.

 

 

Kontrola záhradkárskeho náradia

V prvom rade je dôležité skontrolovať stav náradia a prípadne ho doplniť alebo opraviť. Neskôr, keď už umožnia podmienky, môžeme začať s čistením záhonov, odstraňovaním buriny, ostatných zvyškov rastlín a s prípravou pôdy na jarnú výsadbu.

Vyčistenie pôdy a prekryprenie na záhrade v marci

Vyčistenie pôdy a prekryprenie

Pôda by mala byť pred výsadbou dostatočne pripravená – je dôležité ju riadne prekypriť, odstrániť kamenie, burinu a zabezpečiť, aby bola dostatočne vzdušná a bohatá na živiny.

Hnojenie

Hnojenie je základným kameňom úspešného pestovania. Na jar je ideálny čas na to, aby sme pôdu obohatili o potrebné živiny. Na trhoch nájdeme širokú paletu hnojív, avšak pri výbere je dôležité zvážiť, aké plodiny budeme v danej časti záhrady pestovať.

Čo sa týka typov hnojív, rozlišujeme medzi organickými a anorganickými.

 • Organické hnojivá, ako je spomínaný kompost či hnoj, sú udržateľnou voľbou, ktorá pôde dodáva živiny postupne. Organické hnojivá ako kompost či zvierací trus sú vždy dobrá voľba, keďže sú šetrné k životnému prostrediu a zároveň poskytujú pôde komplexnú výživu.
 • Anorganické hnojivá, ako sú NPK hnojivá obsahujúce dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), poskytujú rýchlu výživu rastlín, ale je potrebné ich používať uvážene, aby nedošlo k nadmernému zásobeniu živinami a potenciálnej škode na životnom prostredí.

Výsev priesad

Február a marec sú mesiace, keď môžeme začať s predpestovaním niektorých druhov zeleniny a kvetov v teple domova.

 • Papriky
 • Paradajky
 • Baklažány či niektoré druhy kvetov potrebujú dlhší čas k vývoju, preto je vhodné ich začať pestovať v rastlinných dózach alebo v špeciálnych pestovateľských boxoch.

V marci, keď sa sneh začne topiť a pôda pomaly odmŕza, je čas na prvú várku priameho výsevu do zeme či záhonu.

 • Mrkva
 • Hrach
 • Reďkovka
 • Špenát

Taktiež je vhodný čas na výsadbu cibuľovín, ktoré sú odolné proti nízkym teplotám.

 • Cibuľa
 • Cesnak

Nemali by sme zabudnúť ani na pestovanie byliniek.

 • Bazalka
 • Koriander
 • Petržlen

Strihanie

Práve v období februára a marca by sa mali záhradkári venovať rezaniu ovocných stromov a kríkov, čím pripravia rastliny na nadchádzajúcu sezónu. Rez je kľúčový pre zdravý rast a dobrú úrodu. Medzi stromy a kríky, ktoré sa zvyčajne strihajú v tomto období, patria:

 • Jablone
 • Hrušky
 • Slivky
 • Čerešne
 • Broskyne
 • Ríbezle
 • Egreše

Pri rezaní je dôležité odstrániť všetky poškodené, choré alebo prekrížené vetvy, ako aj zahustené časti koruny, aby svetlo a vzduch mohli lepšie prenikať do vnútra stromu. Pri kríkoch ide o podporu silného rastu a zvýšenie úrody. Pri rezaní stromov a kríkov je nevyhnutné používať ostré a čisté nástroje, aby sme predišli infekciám a zabezpečili čistý rez. Rezanie by sme mali vykonávať za sucha, aby sme minimalizovali riziko šírenia chorôb.

Strihanie a rezanie ovocných stromov a kríkov na záhrade v marci

Každý strom a krík má svoje špecifické požiadavky na to, ako často a ako intenzívne by mal byť strihaný. Napríklad, pri broskyniach a nektarinkách sa odporúča vykonávať zásadnejšie rezy, zatiaľ čo u jabloní a hrušiek stačí miernejšie zastrihávanie. Pri kríkoch, ako sú ríbezle a egreše, je dôležité pravidelne odstraňovať staršie vetvy, aby ste podporili rast mladých výhonkov, ktoré budú niesť ovocie.

Február a marec sú taktiež vhodnými mesiacmi na formovanie živých plotov z tují alebo iných ihličnanov. Pri týchto rastlinách je dôležité nezabudnúť na pravidelný rez, ktorý zabezpečí ich hustotu a pekný tvar. Ak máte v záhrade mladé živé ploty, je to správny čas na ich prvý formovací rez, ktorý napomôže k silnejšiemu a zdravšiemu rastu.

Postrekovanie

Zároveň je potrebné myslieť na ochranu rastlín pred škodcami a chorobami. S príchodom teplejšieho počasia sa začínajú prebúdzať aj rôzne škodlivé organizmy. Použitie ekologických prípravkov alebo osadenie rastlín, ktoré prirodzene odpudzujú škodcov, môže pomôcť chrániť vaše rastliny bez zbytočného používania chemikálií.

Postrekovanie ochrana rastlín pred škodcami a chorobami na záhrade v marci

Pri výbere postrekov  je dôležité vybrať tie, ktoré sú efektívne a zároveň šetrné k životnému prostrediu.

 • Biologické postreky, ktoré využívajú prirodzené nepriateľov škodcov, ako sú napríklad parazitické osy alebo predátorské hmyzy, sú skvelou voľbou pre ekologickú záhradu.
 • Chemické postreky sú účinné, no môžu mať negatívny dopad na prospešný hmyz a mali by byť používané ako posledná možnosť.

Nakoniec, nezabúdajte na pravidelné kontroly záhrady na prítomnosť škodcov a chorôb. Včasná detekcia a správna reakcia môžu predísť veľkým problémom. Využívajte prírodné metódy boja proti škodcom, ako sú napríklad odolné odrody rastlín, ochranné siete, alebo lákadlá a pasce.

Rotácia plodín

Aby bol váš záhradnícky plán úplný, nezabudnite zahrnúť aj rotáciu plodín, mulčovanie a pravidelné odstraňovanie buriny, ktoré sú základom pre zdravý rast a vývoj vašej záhrady. Rotácia plodín pomáha predchádzať vyčerpaniu pôdy a šíreniu chorôb, zatiaľ čo mulčovanie udržuje pôdu vlhkú a chráni ju pred eróziou. Odstraňovanie buriny zase zabraňuje nežiaducemu konkurenčnému rastu, ktorý by mohol rastlinám v záhrade ukradnúť cenné živiny.

Záhradkárčenie je nielen o práci, ale aj o pozorovaní a učení sa z cyklov prírody. Pozorujte, ako sa vaše rastliny vyvíjajú a reagujú na vaše zásahy, a nebojte sa experimentovať s novými metódami a prístupmi. Každá sezóna vám prinesie nové výzvy aj odmeny, a s trochou trpezlivosti a úsilia sa môže vaša záhrada stať nielen zdrojom úrody, ale aj miestom relaxácie a radosti.

Na záver, vo februári a marci by sme nemali zanedbať ani estetickú stránku záhrady. Je to správny čas na plánovanie nových zákutí, prípadne rekonštrukciu a obnovu záhradných prvkov, ako sú pergoly, chodníčky, jazierka či oddychové kúty, ktoré prinesú do záhrady nový rozmer a zvýšia kvalitu tráveného času v nej.

Galéria

Foto: Shutterstock, Freepik
Text: Redakcia

>> Vhodná záhradná technika
z dobrú cenu TU <<

 

Komentáre (1)

 1. Dobrý deň, ja neviem nám už pomaly začínajú kvitnúť stromy tak neviem či už nie je neskoro.

Komentáre