Plynu ešte neodzvonilo. Svoje miesto má aj v nízkoenergetických domoch

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


EnergieStavbaTZBVykurovanie

Plynu ešte neodzvonilo. Svoje miesto má aj v nízkoenergetických domoch

Plynu ešte neodzvonilo Svoje miesto má aj v nízkoenergetických domoch


Pred bezmála dvomi rokmi, keď mnohých prekvapil skokový nárast cien plynu a všeobecne panovali obavy z jeho nedostatku ste mohli počuť, že vykurovanie plynom už nemá budúcnosť. Dnes pritom vidíme, že vykurovanie plynom ešte nepatrí do minulosti, zhrnuli sme pre vás tri dôležité argumenty, prečo má vykurovanie či ohrev vody plynom svoj význam aj v moderných nízkoenergetických domoch.

 

 

Mohlo by sa zdať, že nad vykurovaním pomocou plynu sa zmráka a čoraz viac pozornosti sa okrem tradičných spôsobov, ako je vykurovanie elektrickou energiou či tuhým palivám, venuje aj ďalším modernejším alternatívam. Ide predovšetkým o tepelné čerpadlá, ktoré neprodukujú žiadne emisie a môžete vďaka nim zvýšiť nezávislosť svojej domácnosti od fosílnych palív.

V nízkoenergetických domoch sa popularite tešia aj rôzne solárne riešenia, ktoré si hneď na začiatku vyžadujú nemalé investície. Popri všetkom, čo sme doteraz spomenuli to neznamená, že plynár Bratislava bude čoskoro bez práce, alebo že by plynovým kotlom odzvonilo.

Vysoká efektivita

Moderné nízkoemisné kondenzačné kotly na plyn sú veľmi efektívne a zároveň stále platí, že plyn je lacnejší ako elektrina. Jedným dychom ale treba dodať, že nadobúdacie náklady moderný plynový kotol sú síce vyššie a potrebné bude možno aj upraviť samotnú kotolňu alebo komín, čo sú ďalšie náklady navyše, no na lacnejšej prevádzke sa vám investícia celkom rýchlo vráti.

Prevádzka plynového kotla je však v porovnaní s nákladmi na vykurovanie elektrickým kotlom približne dvakrát lacnejšia, a to aj vtedy ak do celkových výpočtov započítate poplatky za revíziu a pravidelný servis.

Radiator na plyn plynove vykurovanie

Ovládanie aj z druhého konca sveta

Moderné plynové kotly sú zariadeniami, ktoré môžete bez akýchkoľvek kompromisov zapojiť do systému domácej automatizácie. Nechýba im možnosť ovládania na diaľku ani zapojenie do domácej Wi-Fi siete. Údržbu a servisné zásahy pochopiteľne treba nechať na odborníkov, ktorí majú na tento účel nielen vzdelanie a skúsenosti, ale aj pracovné odevy a ďalšiu nevyhnutnú výbavu. Samotné používanie moderného kotla je však intuitívne a prakticky bezstarostné.

O bezpečnosť nemajte obavy

Pri vykurovaní alebo ohreve plynom dochádza k spaľovaniu metánu, ktorý ale neprodukuje škodlivé spaliny. Môže nastať situácia, najmä ak zanedbáte kontrolu kotla, že pri nedostatočnom odťahu a počas vysokých teplôt hrozí riziko úniku veľmi nebezpečného oxidu uhoľnatého. Moderné kotly sú však v tomto smere zabezpečené a pri pravidelnom servise je riziko takmer nulové. Ak chcete mať predsa len istotu, dokúpiť si môžete detektory citlivé na túto nebezpečnú zlúčeninu, ktoré vás na prípadný únik včas upozornia.

Foto: elements.envato.com

>> Vhodné vykurovanie do domu a bytu
TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre