Predstavujeme vám domy zo súťaže Drevostavba roka 2019 – 1. časť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Predstavujeme vám domy zo súťaže Drevostavba roka 2019 – 1. časť

Drevostavba roka 2019, pod Viničným vrchom

Ročne sa na Slovensku postaví a odovzdá do užívnia približne 700 nových rodinných domov, ktoré sú postavené z konštrukčného systému na báze dreva. Sekcia drevostavieb ZSD SR (SD ZSD SR) si uvedomuje potenciál, ktorý sa v rozvoji stavieb na báze dreva skrýva a tak sa už 9 rokov realizuje súťaž drevostavba roka.

Cieľom tejto súťaže je šíriť osvetu najmä medzi projektantmi a architektmi. Típostupne znovuobjavujú krásu a efektívnosť takého úžasného materiálu, akým drevo bezpochyby je. Rovnako dôležitou úlohou však zostáva, aby sme investorov ale aj individuálnych stavebníkov vo väčšej miere vrátili k drevu“, hovorí predseda sekcie, Ing. Róbert Lukáč z firmy WHC. Za rok 2019 bolo nominovaných 20 stavieb čo je zatiaľ najväčší počet stavieb za jeden rok. Stručne vám ich predstavíme.

Súťaž bude – tak ako v predchádzajúcich rokoch – odborná i laická. Ak nájdete svojho favorita, môžete mu odovzdať hlas nielen na internete, ale aj priamo na výstavách Nábytok a bývanie 2020 v Nitre (10. – 15. 3. 2020) a CONECO RACIOENERGIA 2020 v Bratislave (25. – 28. 3. 2020). Hlasovanie bude uzavreté po výstave CONECO RACIOENERGIA  a vtedy si môžte porovnať svoj vkus s názorom odbornej poroty a aj názorom laickej verejnosti.

Naše predstavenie stavieb sme zoradili podľa abecedy aby sme nikoho “nediskriminovali”.

Stavba č. 1

Drevostavba roka 2019_Atrium SK
Individuálny dom 144, Individuálny dom 144, ATRIUM SK s. r. o., Banská Bystrica, Ing. arch. Daniel Marinica – štúdio CREATERRA

Tento exkluzívny moderný dom si vysníval mladý dynamický pár, ktorý ocenil rýchlosť výstavby a individuálny prístup pri realizácii domu na kľúč All Inclusive. Srdce domu tvorí otvorený priestor obývačky, jedálne a kuchyne v jednom funkčnom celku, s výhľadom na záhradu a priamym kontaktom na terasu. Nočnú časť domu tvoria tri izby situované na poschodí domu, prechod medzi nimi je riešený pozdĺžnym schodiskom ako hlavným komunikačným priestorom.

Neprehliadnite: Drevostavba roka 2019 – 2. časť

Moderný vzhľad skombinovaný s modernými prvkami, dodáva domu elegantný výraz. Kombinácia exkluzívnej tmavej plechovej krytiny a bielej omietky a bielych rámov okien, nezabúdajúc na exteriérové osvetlenie domu, vytvára moderné bývanie, ktoré v čase nestarne.

Stavba č. 2

Drevostavba roka 2019, Zrubový dom Aljaška
Zrubový dom Aljaška, Drevodom Orava s. r. o., Podbiel, Ing. Tatiana Magerčáková
Drevostavba roka 2019, Zrubový dom Aljaška
Zrubový dom Aljaška, Drevodom Orava s. r. o., Podbiel, Ing. Tatiana Magerčáková

Ide o dvojpodlažný rodinný dom strednej veľkosti, s úplne využitým podkrovím. Zo zádveria je prístupná chodba, z chodby sa dostaneme do kúpeľne a WC, do 2 samostatných izieb a dennej časti objektu – obývacia izba s kuchyňou a jedálňou. Schodisko v chodbe vedie do podkrovia, ktoré má veľký podkrovný otvorený priestor a kúpelňu s WC a ďalšiu izbu.

Stavba č. 3

Drevostavba roka 2019_Drevodom Orava
Stĺpiková drevostaba – expozičný dom, Drevodom Orava s. r. o., Podbiel, Ing. Mária Kaššáková

Ide o bungalov, rodinný dom strednej veľkosti v interiéri, s priznaným sklonom strechy. Zo zádveria je prístupná po pravej strane 1. samostatná izba, ďalej sa dostaneme do dennej časti obývacej izby spojenej s kuchyňou, ktorá je vrátane samostatnej špajze s oknom, z obývacej časti sa chodbou prechádza do nočnej časti domu. Po ľavej strane je kúpeľňa s vaňou, WC a sprchovým kútom, z chodby sa dostaneme do 2. samostanej izby a zadná 3.samostatný izba so samostanou kúpeľňou so sprchovacím kútom a WC.

Stavba č. 4

Drevostavba roka 2019, Rodinný dom Brodno
Rodinný dom Brodno, Drevodom Žilina s. r. o., Žilina, Ing. Ondrej Jančo, Ing. Maroš Lampel

Riešený objekt je dvojpodlažný. Rodinný dom je zastrešený pultovou strechou so sklonom 7°. Hlavný vstup do rodinného domu je riešený zo západnej strany. Na prvom nadzemnom podlaží sú technické, skladové, hygienické priestory domu a obývacia izba spojená s kuchyňou. Z chodby je prístupné schodisko na druhé nadpozemné podlažie. Na poschodí sa dostaneme z chodby do dvoch izieb, spálne a kúpeľne. Architektonický výraz navrhovaného stavu objektu je jednoduchý, funkčný, prispôsobený architektonickej a urbanistickej koncepcii okolitej zástavby. Umiestnenie rodinného domu je dôsledkom snahy o vytvorenie zastavovacej zóny s maximálnym zohľadnením požiadaviek investora.

Stavba č. 5

Drevostavba roka 2019, pod Viničným vrchom
Dom pod Viničným vrchom, DREVSTAV SLOVAKIA s. r. o., Žarnovica, Ing. arch. Janka JEŠKOVÁ, PhD., Ing. Milan Hutera, PhD.

Stavba č. 6

Nadstavba rodinného domu Šurany
Nadstavba rodinného domu Šurany, HolzHaus s. r. o., Detva, dipl. ing. arch. Igor Maťata
Nadstavba rodinného domu Šurany
Nadstavba rodinného domu Šurany, HolzHaus s. r. o., Detva, dipl. ing. arch. Igor Maťata

Architektonické riešenie: Celková výsledná hmota a architektonická kompozícia vychádza z možností, ktoré poskytovala pôvodná architektúra objektu – jedná sa o nadstavbu trojpodlažného podpivničeného objektu s plochou dvojplášťovou strechou, ktorý pôvodne slúžil pre administratívne účely. Základnou myšlienkou architektonického riešenia je nadstaviť nad pôvodnú jednoduchú trojpodlažnú podpivničenú hmotu jednopodlažnú hmotu s plochou strechou tak, aby korešpondovala s novonavrhovanou architektúrou plánovanej prestavby. Základným tvaroslovným architektonickým prvkom nadstavby je jednopodlažná funkcionalistická hmota s výraznými presklennými otvormi, pergolou a s kombinovaným zábradlím – atikovým a presklenným zábradlím a drevenou terasou. Základným materiálom navrhovaného architektonického riešenia je drevo, oceľ, sklo a zvislo škrabaná omietka zrnitosti 1,5 mm v kombinácii s drevenou fasádou z exotického dreva IPE. Dispozičné riešenie: Hlavný vstup do objektu sa nachádza na 3NP z východnej strany objektu. Za zádverím na ľavej strane sa po vstupe nachádza WC a TM. Na pravej strane sa nachádza denná časť s kuchyňou, jedálňou a obývacou izbou. Po prechode dennou časťou sa na ľavej strane nachádzajú kúpeľňa, detské izby a spálňa so šatníkom a kúpeľňou. Veľká drevená terasa je prístupná z dennej časti, ostatná časť terasy je prístupná z detských izieb, kúpeľní a spálne rodičov.

Stavba č. 7

Rekreačný dom Smrečany
Rekreačný dom Smrečany, Kontrakting stavebné montáže, s.r.o., Žilina, Ing. arch. Pavol Pokorný | POKORNY ARCHITEKTI

Región Liptova je dlhodobo vyhľadávanou top rekreačnou lokalitou. Klient nebol v regióne nováčikom, dlhodobo tu vlastnil starší dom, ktorý už kapacitne nestačil napĺňať požiadavky mladej, rozrastajúcej sa rodiny. S klientom sme začali pracovať až po kúpe pozemku v Smrečanoch. Priznám sa, ak by nás zavolal na konzultáciu pred kúpou pozemku, s najväčšou pravdepodobnosťou by sme mu ho neodporučili. Dlhá a úzka parcela mala síce priaznivú východno-západnú orientáciu, avšak na južnej strane bol na hranici susedného pozemku z nepochopiteľných dôvodov situovaný rodinný dom s oknami obytných miestností orientovanými na parcelu nášho klienta (stav trvá). Po počiatočnej skepse sme siahli k osvedčenému priestorovému konceptu átriového domu ako jedinému riešeniu, ktoré poskytne obyvateľom domu benefit južného slnka a zároveň odfiltruje sociálnu expozíciu aktivít oboch susediacich domov.
Dom je členený na tri krídla, ktoré sú orientované okolo átria. Východné krídlo tvorí vstupný carport s nadväznosťou na hlavný vchod do domu a sklad športového náradia. Severné krídlo zahŕňa hlavný obytný priestor (s otovreným sedlovým prestrešením), v západnom krídle sú situované spálne s priľahlou exteriérovou terasou.

Stavba č. 8

RD Oravec_Zavar
Rodinný dom Zavar, okr. Trnava, M-House, s. r. o., Bratislava, Ing. arch. Erik Makki, MAKKI – architekt, s.r.o.

Z architektonického hľadiska je navrhovaný objekt členitej kubickej formy. Strechy sú ploché a v rôznych výškach. K objektu RD je pričlenená garáž. Na objekte sú uplatnené moderné princípy pre tvarovanie objemov, umiestňovania otvorov a využívaní materiálov. Dom je postavený ako drevostavba s difúzne otvorenou, certifikovanou skladbou konštrukcie obvodových stien s použitím prírodných drevovláknitých a konopných izolácii. Dispozične je objekt riešený nasledovne. Vstupujeme do chodby, na ktorú je napojený šatník, hygiena. Z chodby ďalej vchádzame do obývacej izby s jedálňou, ktoré sú orientované na juhozápadnú stranu pozemku. Na hlavný obytný priestor je napojená kuchyňa so špajzou. Nočná časť domu je rozdelená na dve časti, kde jedna je tvorená spojovacou chodbou, na ktorú sú napojené 2 izby s hygienou a technickou miestnosťou a jedna pracovňa, druhá časť nočnej zóny je prístupná z obývacej časti a slúži ako spálňa. Z hlavného obytného priestoru je možné výjsť na terasu.

Stavba č. 9

RD Trnava M-House, Drevostavba roka 2019,
Rodinný dom Trnava, M-House, s. r. o., Bratislava, Ing. arch. Erik Makki, MAKKI – architekt, s.r.o.

Z architektonického hľadiska je objekt jednoduchej kubickej formy v tvare “L” s dvoma úskokmi na fasáde zo strany ulice. Objekt je jednopodlažný. Strechy sú rovné s atikami tvarovanými v šikminách tak, aby dynamizovali jednoduchý tvar objektu. Nad vstupom do objektu je vykonzolovaná strešná konštrukcia. Dom je realizovaný ako drevostavba s certifikovanou difúzne otvorenou skladbou konštrukcie obvodových stien s použitím prírodných drevovláknitých a konopných izolácií. Za vstupnými dverami sa nachádza vstupný priestor, z ktorého je vedená prístupová chodba prechádzajúca takmer celým domom, z ktorej sú pristupné jednotlivé časti domu. Zo vstupu je prístupná aj technická miestnosť so samostatným vstupom z exteriéru. Rodinný dom má jasne definovanú dennú a nočnú časť. Nočná časť sa nachádza v dlhšej časti domu a je tvorená jendou veľkou detskou izbou, ktorá umožňuje neskoršie rozdelenie na dve samostatné izby, spálňou so šatníkom, pracovnňou orientovanou do ulice a kúpeľňou so samostatným WC. Denná časť je prístupná prechodom od vstupu cez spojovaciu chodbu a je tvorená väčšou kuchyňou s jedálenským kútom a špajzou, do dvora je orientovaná obývcia izba. Z obývcej izby a kuchynskej časti je spoločným východom umožnený výstup na terasu orientovanú do dvora.

Stavba č. 10

Drevostavba roka 2019, RD Zohor, M-House
Rodinný dom Zohor, okr. Malacky, M-House, s. r. o., Bratislava, Ing. arch. Erik Makki, MAKKI – architekt, s.r.o.

Z architektonického hľadiska sa jedná o jednopodlažný objekt jednoduchej kubickej formy s valbovou strechou. Na objekte sú uplatnené moderné princípy pre tvarovanie objemov, umiestňovanie otvorov a využívanie materiálov. Svojím objemom a charakterom sa objekt vhodne začleňuje do okolitej zástavby. Farebným riešením objekt rešpektuje architektonicko-estetické kritériá, ktoré sú kladené na súdobú architektúru individuálnej výstavby ojektov. Dom je postavený ako drevostavba s certifikovanou difúzne otvorenou skladbou konštrukcie obvodových stien s použitím prírodných drevovláknitých a konopných izolácií. Vstup do objektu je zo západnej strany do vstupnej chodby. Odtiaľ je vytvorené napojenie na WC a následne sa prechádza do chodby, ktorá spája dennú a nočnú zónu domu. Hlavná obytná miestnosť je tvorená obývačkou, jedálňou a kuchyňou so špajzou. Na južnej strane domu je vytvorené prepojenie s exteriérom a to veľkou prestrešenou terasou. Z chodby je sprístupnená pracovňa, technická miestnosť, kúpeľňa, spálňa so samostanou kúpeľňou a dve izby.

Hlasovanie prebieha na
www.drevostavby-zsdsr.sk

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre