Stereotypy o zariaďovaní bytu, ktorým nie je dobré veriť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Stereotypy o zariaďovaní bytu, ktorým nie je dobré veriť

Stereotypy o zariaďovaní bytu

Ako v každej inej oblasti, aj v stavebníctve a interiérovom dizajne existujú stereotypy. Pri zariaďovaní bytu si ľudia často úprimne veria, že v kúpeľni je možné použiť iba dlaždice a steny obývacích izieb by mali byť natreté výlučne bielou farbou, aby sa zdali väčšie. Je to ale naozaj tak?

Kúpeľňu treba vykachličkovať

Kúpeľňu treba vykachličkovať

Kúpeľňa, podobne ako kuchyňa, je z hľadiska údržby a prevádzky špeciálna miestnosť. Preto sa na jej dekoráciu vždy vyberajú obklady – pevný a odolný materiál, ktorý odolá vlhkému vzduchu, striekajúcej vode a teplotným zmenám. V skutočnosti je ale v kúpeľni najdôležitejšia kvalitná ventilácia. Ak nefunguje dostatočne dobre, dlaždice to nezachránia a v miestnosti bude vždy cítiť vlhkosť. Preto najprv zvážte vetranie a potom prejdite na výber dokončovacích materiálov. Dizajnéri odporúčajú používať obklady len v tých priestoroch, kde dochádza k priamemu kontaktu s vodou.

Najuniverzálnejšia farba je béžová

Ak človek nie je profesionálnym dizajnérom a nemá žiadne skúsenosti s interiérovým dizajnom, potom rekonštrukcia, ktorá zahŕňa výber dokončovacích materiálov, nábytku a dekorácie, môže byť pre neho skutočnou skúškou psychiky. Obzvlášť ťažké je vybrať farbu. Ideálne je predsa aby vyzerala vznešene a štýlovo, nebola príliš rušivá, vizuálne zväčšila miestnosť.

Najuniverzálnejšia farba je béžová

Predpokladá sa, že béžová sa vyrovná so všetkými týmito úlohami. Áno, to je pravda, ale ak ozdobíte takmer všetky povrchy touto farbou, existuje riziko, že interiér bude vyblednutý a zbavený osobnosti. Béžová má navyše desiatky odtieňov a nie všetky sa navzájom dobre kombinujú.

 

Najbezpečnejšou a najsprávnejšou možnosťou je použiť pravidlo 60/30/10. Môžete teda kombinovať tri farby, ktoré sa k sebe v byte hodia, z ktorých jedna bude hlavná, druhá doplnková a tretia akcentová.

Strop môže byť len biely

Strop môže byť len biely

Majitelia menších bytov sa často snažia pomocou rôznych dizajnérskych techník opticky zväčšiť svoj byt. Najpopulárnejšia technika je použitie bielej farby. Predpokladá sa, že vizuálne zvyšuje stropy, rozširuje priestor, robí ho ľahším a vzdušnejším. To je pravda, rovnako ako skutočnosť, že akýkoľvek svetlý odtieň sa s týmito úlohami vyrovná.

Môžete bezpečne urobiť strop šedý, béžový, mätový, broskyňový, bledomodrý a tak ďalej. Najdôležitejšie je vybrať si farbu podľa toho, koľko slnečných lúčov preniká cez okná do vášho bytu. Ak je slnečných lúčov málo – uprednostňujte teplé farby, ak veľa – potom studené.

Podlaha by mala byť všade rovnaká

V skutočnosti by to nemalo byť. Niektorí sa snažia vybrať jeden materiál a veria, že týmto spôsobom bude možné vytvoriť harmonickú kompozíciu a vytvoriť z bytu jeden celok. Áno, to dáva zmysel, ale takéto rozhodnutie by sa nemalo považovať za absolútnu pravdu.

Podlaha by mala byť všade rovnaká

Stačí sa zamyslieť o tom, že kúpeľňa, obývačka, chodba, kuchyňa a spálňa sú miestnosti s rôznym účelom, rôznou úrovňou prevádzky a rôznymi požiadavkami na odolnosť a údržbu. Ak na chodbe potrebujete najpraktickejšiu podlahu, keďže tam chodíte v špinavých topánkach, potom v spálni chcete niečo teplejšie a pohodlnejšie, príjemné na dotyk. Pokojne si preto môžete kúpiť dlažbu do chodby a kuchyne, drevenú podlahu do obývačky a koberec do spálne.

Môžete tiež použiť rôzne podlahy v tej istej miestnosti. Napríklad, ak máte štúdiový apartmán a kuchyňa je kombinovaná s obývačkou, má zmysel používať dlaždice v kuchynskej časti drevenú podlahu v oddychovej zóne. Najdôležitejšie je obrátiť sa na skúsených remeselníkov, ktorí dokážu zabezpečiť rovnakú úroveň podláh, aj keď je hrúbka dokončovacích materiálov odlišná. Je dôležité, aby ste po oprave nenašli výškové rozdiely a nevzhľadné škáry.

 

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Spomínaný nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre