2 praktické tipy, ako sa starať o drevené parkety

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérPodlahy a krytiny

2 praktické tipy, ako sa starať o drevené parkety

2 praktické tipy, ako sa starať o drevené parkety

Drevené parkety vždy boli, sú, aj budú populárnym spôsobom, ako si pokryť podlahu bytu, či rodinného domu. Mnoho ľudí však nevie, že s touto krásou prichádzajú aj zvýšené nároky na starostlivosť, o ktorých si dnes povieme.

Kedysi sa drevené parkety lakovali priesvitným lakom, ktorý im dal okrem vysokého lesku aj určitý stupeň odolnosti voči vode. To dnes už neplatí a trendom je parkety ošetrovať iba takzvaným voskovým olejom, ktorý je matný a pôsobí veľmi naturálne. Drevo ako materiál, i keď ošetrený voskovým olejom, je prirodzene náchylný na škody spôsobené vodou, a preto je našou prvou radou práve okamžitá reakcia na rozliatu vodu.

Jemne navlhčená handrička s čistiacim prostriedkom

Rozliatu vodu z dreveným parkiet okamžite utrite

Rozliata voda na drevenej podlahe môže spôsobiť veľké problémy, ktorých sa zbavíte už iba ťažko. Rozliatu vodu musíte z dreveným parkiet zotrieť ihneď, ako ju uvidíte. Samozrejme, drevené parkety nie sú vhodné do miestností, kde sa manipuluje s vodou, ako do kuchyne alebo kúpeľne. Rozliať sa voda však môže aj dieťaťu z pohára, alebo domácemu miláčikovi z misky. Problémom sú aj kvapky vody, ktoré psovi kvapkajú z papule po dopití vody. Preto by mal mať misku s vodou umiestnenú čo najďalej od parkiet.

Rozliatu vodu z drevených parkiet okamžite utrite

 

Na umývanie drevených parkiet nepoužívajte mokrý mop ani elektrický parný mop, pretože riskujete, že by vám drevo mohlo napučať. Namiesto toho zotierajte podlahu jemne navlhčenou handričkou s čistiacim prostriedkom vhodným na pravidelné vlhké čistenie parkiet, akým je napríklad OSMO WISCH-FIX.

Skrabance na drevenej podlahe

Používajte samolepiace podložky pod nábytok

Druhý faktor, ktorý ohrozuje vaše nové drevené podlahy, je poškriabanie. Ako sa vraví, prvý hlbší škrabanec na podlahe bolí najviac, tie ďalšie menej, no vy sa im môžete vyhnúť jednoducho a hlavne lacno použitím samolepiacich plstených podložiek pod nábytok. Kúpiť sa dajú v rôznych veľkostiach, tvaroch aj farebných vyhotoveniach tak, aby vám sadli pod každý nábytok. Oblepte nimi všetky nohy stoličiek, komôd, stolov, postelí, pohoviek a podobných povrchov, ktoré sa dotýkajú s drevenými parketami. Výsledkom bude krásna podlaha bez jediného škrabanca.

Foto: Shutterstock
Redakcia

Ako sa správne starať o podlahu vám poradia odborníci z Ateliér Suchánek

>> Spomínané produkty na údržbu
podláh za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre