Máte poškrabané parkety? Takto si škrabance na parketách ošetríte.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérPodlahy a krytiny

Máte poškrabané parkety? Takto si škrabance na parketách ošetríte.

Máte poškrabané parkety, Takto si škrabance na parketách ošetríte, podlaha, interier

Nevzhľadné škrabance na parketách môžu časom pokaziť dojem aj z tej najdrahšej podlahy. Poďme sa preto dnes spoločne pozrieť na to, ako bojovať proti týmto nechceným ryhám.

Na povrchovú úpravu parkiet sa používa množstvo prípravkov. Najpoužívanejšie sú polyuretánové laky, alebo potery na báze oleja ako napríklad voskový olej. No nech je už vaša drevená podlaha ošetrená hociktorou z týchto variant, určite sa škrabance na nej dajú napraviť. Metódu je potrebné zvoliť podľa hĺbky škrabancov.

Odstraňovanie povrchových škrabancov

Povrchový škrabanec je taký, ktorý zasahuje iba do povrchovej úpravy parkiet. Na odstránenie škrabanca začnite vyčistením poškrabaného miesta. Použite mäkkú handričku s čistiacim prostriedkom na drevené podlahy. Následne vyplňte ryhu čírou voskovou tyčinkou. Ošetrené miesto nakoniec “vyleštite” opäť mäkkou handričkou, čo odstráni prebytočný vosk a obnoví lesk vašej podlahy.

Oprava hlbokých rýh

Oprava hlbokých škrabancov v drevenej podlahe si vyžaduje oveľa viac práce a presnosti, než je to pri povrchových ryhách. Ak máte na parketách niekoľko hlbokých škrabancov, ako aj viacero povrchových, odporúčame vám podlahu prebrúsiť a opäť nalakovať.

Neprehliadnite:
Baktérie nemajú šancu, neprežijú – antimikrobiálne povrchy dlažieb

Tento proces je najlepšie nechať na profesionála. Profesionálna renovácia drevenej podlahy stojí aktuálne od 10 eur za meter štvorcový, takže určite to nie je najlacnejšia záležitosť, avšak raz za pár rokov sa oplatí. Brúsenie podlahy prebieha celoplošne pomocou pásovej brúsky. Väčšina spoločností ponúka aj tmelenie podlahy, najčastejšie pre špáry do hĺbky 3 mm.

Máte poškrabané parkety, Takto si škrabance na parketách ošetríte, podlaha, interier

Nasleduje leštenie podlahy tanierovou brúskou a povysávanie celého povrchu. Posledným krokom v renovácii drevenej podlahy je finálne lakovanie podlahy, a to najprv základným lakom a po uschnutí ešte ďalšími dvomi vrstvami vrchného laku.

Ako vidíte, oprava škrabancov nie je vôbec náročná úloha. Dúfame, že sme vás motivovali k  renovácii vašej drevenej podlahy, a že sa do nej pustíte možno už dnes.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné bytové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre