Stĺpy v drevenom dome: nutnosť alebo dekorácia?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Stĺpy v drevenom dome: nutnosť alebo dekorácia?

Stĺpy v drevenom dome

Pri prezeraní ponuky drevodomov ste si mohli všimnúť, že často obsahujú stĺpy drevené stĺpy. V strede obývačky ich môže byť aj niekoľko, ak je rozpätie nosnej konštrukcie viac ako tri metre. Takéto podpery sú jednoducho potrebné, aby sa strop neprehýbal. A ako môžu harmonicky zapadnúť do interiéru domova? Zamaskovať ich alebo naopak zdôrazniť?

Stĺpy v interiéri ako nástroj zónovania

Stĺpy v interiéri ako nástroj zónovania

Ak sú stĺpy podporujúce nosnú konštrukciu dobre umiestnené v miestnosti, je to len plus pre jej pohodlné zónovanie. Kompozícia niekoľkých drevených stĺpov, môže vizuálne oddeliť krbovú časť v obývacej izbe alebo uzavrieť jedáleň. V takom dizajne nosné stĺpy pôsobia ako funkčný a dekoratívny prvok interiéru, štrukturujú a organizujú priestor. Môžete dokonca pridať stĺpy, ak v miestnosti nie je dostatok nosných prvkov na harmonické dokončenie zónovania. Stĺpy majú významné výhody v zónovaní priestoru.

 

Nezasahujú do šírenia svetla a nezaberajú užitočný priestor. Stojí za zmienku, že aj v tých miestnostiach, kde nie sú potrebné podpery pre nosné konštrukcie, sa niekedy inštalujú stĺpy, aby vytvorili dizajn v klasickom empírovom štýle ako aj zónovali priestor a vizuálne zväčšili plochu.

Stĺpy ako jasný prvok v interiéri dreveného domu

Stĺpy ako jasný prvok v interiéri dreveného domu

Prítomnosť stĺpov v interiéri vždy rozširuje možnosti dizajnu. Koniec koncov, ak vyzdobíte stĺpy, môžete ich zmeniť na architektonický prvok. Napríklad môžete mať stĺpy so štukovou omietkou alebo rezbami. Stĺpy lemované mozaikami alebo namaľované v jasných farbách budú vyzerať veľmi jasne. Kamenná výzdoba zdôrazní horský štýl drevených chatiek a drevené prvky na zdobenie drevených stĺpov sa hodia do každého štýlu dreveného domu.

Funkčné využitie stĺpov v interiéri

Maskovanie stĺpov

Existuje veľa možností a je len na každého predstavivosti ako dokáže stĺpy využiť. Ak napríklad stĺp zo všetkých strán obložíte magnetickými bridlicovými doskami, budete mať kútik pre kreativitu. Ak okolo stĺpa oviniete lano, získate škrabadlo pre vášho domáceho maznáčika alebo môžete použiť stĺp ako oporný bod na pripevnenie políc alebo iných dekoratívnych prvkov. Veľmi efektné je urobiť TV zónu v obývačke medzi dvoma stĺpmi. Existujú príklady dizajnu, keď sa medzi stĺpy natiahla skutočná hojdacia sieť, čím sa získalo originálne miesto na odpočinok.

Maskovanie stĺpov pod všeobecným štýlom interiéru

Stĺpy v drevenom dome nutnosť alebo dekorácia

Vyššie sme písali o stĺpoch umiestnených tak, že by mohli byť nielen efektívne zdobené, ale aj doplnené o harmonické zónovanie alebo funkčné využitie. Ak je ale rozloženie stĺpov také, ktoré vás obťažuje a nemôžete ich skryť alebo používať na zónovanie, tak jediná možnosť, ktorá zostáva, je ich maskovanie. Najlepším riešením je v tomto prípade opláštenie so zrkadlovým povrchom. Zrkadlá dokážu vizuálne skryť nedostatky interiéru, naplniť ho svetlom a vizuálne rozšíriť priestor.

Môžete prísť aj s úplne zaujímavou možnosťou, teda vyrobiť šatník okolo stĺpa. Takto zamaskujete nevhodný prvok interiéru a získate funkčný nábytok.

Existuje aj ďalšia možnosť zdobenia stĺpa textíliami. Ak sú stĺpy zdobené rovnakými závesmi ako na oknách, môžete priestor harmonicky skombinovať v jedinom štýlovom riešení a odstrániť dôraz zo stĺpov presunutím do dizajnu tkaniny.

Maskovanie stĺpov v interieri

Jedným z dôležitých prvkov moderného interiéru je veľké množstvo rôznych rastlín v dome a moderné technológie umožňujú ozdobiť domy fytostenami úplne pokrytými špeciálnymi rastlinami. Ak chcete takýto prvok na stene domu, potom môžete jeho motívy preniesť na aj stĺp, ktorý chcete zamaskovať. Viac zelených rastlín v domácom priestore len zlepší mikroklímu a vašu náladu.

>> Spomínané produkty
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Foto: Shutterstock a Pixabay
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre