Ako sa starať o domácnosť v chrípkovej sezóne?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaZdravé bývanie

Ako sa starať o domácnosť v chrípkovej sezóne?

Ako sa starať o domácnosť v chrípkovej sezóne, dezinfikujte všetko

Chrípková sezóna je tu a s ňou sa nám žiaľ zhoršila aj situácia ohľadom pandémie koronavírusu. Je preto dôležité, aby sme sa chránili ešte intenzívnejšie ako inokedy. Okrem nosenia rúšok je čistá domácnosť skvelou prevenciou proti nákaze. Viete, ktoré triky vám môžu pomôcť k tomu, aby bola vaša domácnosť bezpečnejšia? Prezradíme vám to v tomto článku.

Ako sa starať o domácnosť v chrípkovej sezóne, dezinfikujte všetko, Čistá domácnosť je základ

Dezinfikujte a upratujte v menších intervaloch

Ak ste ešte doteraz nezaviedli pravidelné upratovanie, je na to najvyšší čas. Často sa opakujúca údržba a čistenie všetkých povrchov pomôže k tomu, aby sa na nich vírusy nezdržiavali. Dezinfikujte všetky veci, s ktorými sa vaše ruky stretnú ešte pred ich umytím. Ak je niekto v rodine chorý, nevynechajte pri upratovaní miesta, kde sa pohyboval, a dezinfikujte všetko, čoho sa nakazený chytil.

Vírusy vedia prežívať na určitých druhoch povrchov až 12 hodín, v niektorých prípadoch dokonca až 2 dni. V prašnom a špinavom prostredí je vírusom najlepšie, a preto upratujte navlhko pomocou dezinfekčných prostriedkov.

Ako sa starať o domácnosť v chrípkovej sezóne, dezinfikujte všetko, Nezabudnite si umývať ruky

Nezabudnite si umývať ruky

Prídete domov a nenavštívite kúpeľňu? Zbavte sa tohto zlozvyku a zvyknite si na pravidelné umývanie rúk, ktoré ich zbaví nečistôt a prípadných baktérií a vírusov. Vírusy sa dostávajú do tela cez sliznice, takže stačí jednoduché pošúchanie očí alebo oliznutie prstov a vy si narobíte problémy na ďalších pár týždňov.

Vymeňte chorobu za pár desiatok sekúnd pri umývadle, kde si ruky poriadne vyčistíte. Stačí 30 sekúnd, teplá tečúca voda, mydlo a poriadne vyšúchanie. Ak chcete mať väčšiu istotu, postavte si na umývadlo dezinfekciu, ktorú si na ruky strieknete vždy, keď si ich umyjete. V kúpeľni si taktiež rozdeľte uteráky podľa spôsobu používania – jeden na ruky, druhý na tvár, tretí na telo.

Ako sa starať o domácnosť v chrípkovej sezóne, dezinfikujte všetko, Pravidelne vetrajte

Pravidelne vetrajte

Vetrajte, vetrajte, vetrajte. Hoci prichádzame do chladných mesiacov, pravidelné vetranie je dôležité aj mimo nich. Vetraním sa zbavíte baktérií, vírusov, prachu a spórov plesní. Zároveň si trošku osviežite telo aj myseľ novým závanom kyslíka a chladnejšieho vzduchu.

Ak sa nechcete spoliehať iba na vetranie, môžete si zakúpiť čističku vzduchu, ktorá dokáže vyčistiť ovzdušie naozaj dôkladne. Niektoré vás zbavia škodlivých čiastočiek až takmer na sto percent.

Nezabudnite na dezinfekciu kuchyne

Čistá domácnosť je základ

Ak chcete, aby bola domácnosť ešte čistejšia, nezabudnite na dezinfekciu kuchyne, ktorá v sebe skrýva taktiež mnoho zákutí, kde sa baktérie a vírusy s radosťou držia. Príkladom môžu byť hubky na riad, doska na krájanie či kuchynské utierky. Miesto nich napríklad môžete využiť tie papierové. Všetky handry, utierky, posteľnú bielizeň a uteráky je vhodné prať častejšie ako inokedy.

Nezabudnite – domácnosť nejde udržať v čistote bez špinavej práce. Preto zapojte do čistenia aj rodinu a chráňte ju pred nebezpečenstvami, ktoré na nás teraz vonku číhajú.

Foto: Pixabay a Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné čistiace prostriedky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre