Vyrob si vlastnoručne doma Picklerovej trojuholník

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma Picklerovej trojuholník

Picklerovej trojuholník

Súčasná moderná doba ponúka množstvo inšpirácií, ako zabaviť našich najmenších. Najnovším trendom sú Montessori hračky a pomôcky na hranie. Jedným z druhov Montessori hračiek je aj Picklerovej trojuholník. Ponúka deťom možnosť ako sa vyblázniť a vyšantiť, pritom si však neublížiť. Preto sme sa rozhodli, že Vám ponúkneme návod na to, ako si môžete Picklerovej trojuholník vyrobiť aj doma.

Na jeho výrobu sme použili tvrdé drevo, dubové a bukové, aby bol trojuholník pevný a dieťa mohlo po ňom bezpečne loziť. Pre lepšiu predstavivosť sme výrobu trojuholníka rozdelili do troch častí. 1.časť tvorí hlavná konštrukcia, 2.časť tvoria stredové laty a 3.časť bočná (spevňujúca) konštrukcia.

1. Bočná (spevňujúca) konštrukcia (Picklerovej trojuholník)

Neobvykle začíname svoju prácu poslednou časťou a to práve preto, že si ju potrebujeme vytvoriť. A to tak, že obe strany dubových dosák orežeme na cirkulárke, ohobľujeme, natrieme  lepidlom a stiahneme zvierkami. Pri lepení dbáme na to, aby sa letokruhy na dreve striedali. Vyhneme sa tak prehnutiu dreva. Počkáme 24 hodín a zvierky odstránime.

 

Takto sme si vytvorili  škárovky. Počet dosák, ktoré budeme dokopy lepiť sa mení, v závislosti od toho aké široké dosky máme. Potrebujeme z nich narezať 2 skosené trojuholníky, ktoré budú mať šírky 20 (horná šírka) a 80 cm (dolná šírka). My sme lepili 4 kusy a 4 kusy dubových dosák a z nich nám vyšli 2 škárovky.

Picklerovej trojuholník

2. Hlavná konštrukcia

Kým sa nám lepia škárovky, vytvoríme si hlavnú konštrukciu. 4 bukové dosky ohobľujeme a zrežeme na rozmer 120 (dĺžka) x 80 cm (šírka). Konce si zaoblíme a to tak, že si vezmeme nádobku podobných rozmerov, obkreslíme a podľa nej si vyrežeme polkruh. Všetky 4 konce všetkých 4 dosák zaoblíme frézou. Do hornej časti polkruhu si do stredu navŕtame dieru, ktorá bude mať priemer veľkosti šrúby, ktorou budeme trojuholník spájať. Tento postup opakujeme na ďalších troch zostávajúcich doskách.

Picklerovej trojuholník

3. Stredové laty

Použili sme 16 lát, 8 na jednu a 8 na druhú stranu. Dosky si narežeme na rozmer: 80 (dĺžka) x 4 cm (šírka). Všetky dosky ohobľujeme, zaoblíme aby neboli ostré a dalo sa po nich bezpečne stúpať. Do každej laty si predvŕtame tenkým vrtákom diery, dáme do nich lepidlo a prišrúbujeme. Vytvoríme si tzv. rebrík. Medzery medzi latami sú ľubovoľné. Rozrátame si ich tak, aby nám na jednu stranu vošlo 8 lát na jednu stranu a 8 na druhú. Tým nám vznikli dva rebríky.

Picklerovej trojuholník

4. Kompletizácia

Z dvoch zlepených škároviek vyrežeme 2 zrezané trojuholníky. Šírka = 20 cm, výška = 31 cm a šírka 80 cm. Po stranách hrany zaoblíme frézou a prebrúsime do hladka pásovou brúskou. Do každého trojuholníka navŕtame 4 diery, 2 budú v horných častiach a 2 v dolných častiach. Tieto trojuholníky prišrúbujeme k rebríkom a tak nám vznikne trojuholník. Natrieme olejom.

Foto: autor
Redakcia

>> Viac zaujímavých hračiek
pre deti nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre