Nastal pomaly čas na jesenné rekonštrukcie a úpravy: 3 tipy, ako namaľovať radiátor

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérPovrch. úpravy, maľby tapetyUrob si sám

Nastal pomaly čas na jesenné rekonštrukcie a úpravy: 3 tipy, ako namaľovať radiátor

Nastal pomaly čas na jesenné rekonštrukcie a úpravy 3 tipy, ako namaľovať radiátor

Síce nám september a október prinášajú v posledných rokoch teplejšie dni, nastal pomaly čas na jesenné rekonštrukcie a úpravy. Jednou z nich by mohla byť aj obnova radiátorov. Viete však, ako namaľovať radiátor? Ponúkneme vám 3 tipy, ako na to.

Radiátor najprv poriadne vyčistite

Radiátor najprv poriadne vyčistite, ako namaľovať radiátor

Predtým, ako sa pustíte do opravy, je dôležité dodržať tieto kroky:

– Radiátory musia byť vždy úplne vychladnuté.
– Pred samotným farbením bude potrebné radiátor poriadne vyčistiť od nečistôt, hrdze, starej farby a prachu.

Všetky tieto kroky umožnia radiátor dostatočne pripraviť na renováciu. Starý, už skoro opadaný náter alebo hrdzu môžete odstrániť oceľovou kefou. Následne môžete použiť brusnú hubku, ktorou dočistíte prípadné nečistoty či zvyšky farby.

Neprehliadnite:
Nie je biela ako biela, biela farba je opäť v kurze

Ak je náter radiátora v dobrom stave, niekedy stačí, ak radiátor umyjete vodou zmiešanou so saponátom a zbavíte ho tak mastnoty a prachu.

Pripravte radiátor a steny na maľovanie

Pred maľovaním je dôležité zabrániť tomu, aby sa farba nedostala tam, kde nemá. K tomu vám pomôže prelepenie páskou a zakrytie maliarskou fóliou.

– Ventily a časti radiátora, ktoré nechcete zababrať od farby, zakryte maliarskou páskou. Zatečená farba ich tak nemôže poškodiť.
Na steny môžete využiť maliarsku fóliu so samolepiacim pásom. Najlepšia je tá, ktorá má v sebe statický náboj. Nebudete ju tak musieť na stenách upravovať a prilepí sa na ne sama.
– Odmerajte si potrebnú veľkosť a upevnite ju na parapet alebo stenu, nastrihnite v miestach konzol a spustite ju na zem tak, aby zakryla celú stenu.

Pripravte radiátor a steny na maľovanie, 3 tipy, ako namaľovať radiátor

Natierajte opatrne a dôkladne

Nezabudnite, že dôkladná príprava a vyčistenie vás neskôr ušetrí od znehodnotenia náteru a ďalších problémov. Na náter môžete použiť syntetické alebo vodou riediteľné farby.

– Ak máte na radiátore miesta, kde sa vám vyskytla korózia alebo holé miesta po odstránenej farbe, pretrite ich antikoróznym náterom. Pomôže vám lepšie priľnúť náter a bojovať proti hrdzi.
– Farbu na radiátory vylejte do vaničky a natrite bočné a vrchné časti rebier.
– Valčekom natrite priestor medzi rebrami. Je potrebné zájsť až úplne dozadu. Využiť môžete aj hrot valčeka.
– Následne sa vrhnite na prednú časť rebier. Tú môžete dokončiť so štetcom, ktorý zahladí stopy po valčeku a rozotrie prípadnú stekajúcu farbu.

Je dôležité nechať radiátor poriadne vyschnúť.

Po vyschnutí môžete odstrániť fólie a pásky a tešiť sa novému a zrenovovanému radiátoru. Pre tých, ktorí chcú mať istotu, že sa náter dostane všade, odporúčame použiť farbu v spreji. Uľahčí vám to prácu a zaručí skvelý výsledok. Už sa tešíte na vynovenú domácnosť?

Foto: Shutterstock
Radakcia

>> Vhodné čistiace prostriedky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre