Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


BazényExteriér

Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu

Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu

Výhody vlastného bazénu sú nesporné. Súkromie, čistá voda, dostupnosť v každej dennej či nočnej hodine, možnosť regulovať si teplotu vody, ktorá vyhovuje pre všetkým členom rodiny atď…

Mať na záhrade bazén akéhokoľvek typu je príjemné, avšak jeho prevádzka a hlavne realizácia je, v prípade niektorých typov, veľká investícia. Typ bazénu rozhoduje o množstve času, množstve vedomostí a technických zručností pre obsluhu technického vybavenia počas jeho prevádzky. Ako teda uvažovať a čo všetko musíte zohľadňovať?!

Od veľkosti záhrady

Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu

sa “odvíja” veľkosť bazénu, do ktorej má byť osadený a od spôsobu jej využívania. Musíme v nej vyčleniť plochu, ktorá bude patriť bazénu a obslužným plochám v jeho okolí – ani v prípade toho najmenšieho gumeného bazéna s priemerom 3 m to nie je málo m2, ktoré toto všetko zaberie z plochy záhrady. Napríklad, rodiny s deťmi určite ocenia rozľahlosť trávnatých plôch okolo bazénu pre hry, ale aj lehátko pre dospelého a aj pre malú vaničku, kde si opláchnete nohy skôr ako vkročíte do bazénu.

Odporúčania hovoria o minime plôch vo veľkosti 3 m po všetkých stranách okolo. Máte toľko miesta? V prípade žiadneho typu bazéna nesmú byť zelené vzrastlé stromy blízko samotného bazénového telesa, pretože budú tieniť slnko a bazén „ho“ potrebuje veľa. Úžitková záhrada v blízkosti bazénu – na toto riešenie teda radšej zabudnite! Prach z pôdy, kde pestujete uhorky či rajčiny, vám zničí vašu predstavu o čistej vode za pár hodín.

laminatovy bezen

Bazén v tvare

obĺžnika stále zostáva najpraktickejším riešením, pretože sa dá jeho poloha zorientovať čo najoptimálnejšie pre dobu osvietenia slnkom. Rôzne geometrické tvary (kruh, ľadvinka či elipsa…) sú tiež veľmi náročné na plochu a orientáciu, a preto treba tvar bazénu voliť s metrom v ruke. Tvar bazénu tiež určí typ, druh a miesto pre umiestnenie schodov. Podobne to platí pre doplnkové atrakcie a hlavne pre umiestnenie prvkov technológií a aj samotnej technologickej strojovne.

Neprehliadnite:
Nemusíte ísť k moru voda a bazén je aj v záhrade

Základné delenie bazénov

Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu, gumovy

Najjednoduhšie riešenia predstavujú bázény “gumové”. Majú malé priemery (3 – 4 m) a sú kruhového tvaru, nakoľko tento tvar je “samonosný”. Gumený bazén so samostatným vrchným prstencom je aj z finančného hľadiska najdostupnejší. Umiestniť sa dá na plochu trávnika či  terasy a nepotrebuje takmer žiadnu povrchovú úpravu terénu (okrem odstránenia ostrých predmetov). Musí sa však podložiť vrstvou piesku či geotextílie. Pred napustením bazénu je nutné, ako prvé, nafúknuť obvodový  prstenec vzduchom. Potom sa bazén „sám postaví“ napúšťanou vodou. Na druhej strane, jeho životnosť je spomedzi všetkých typov bazénov najkratšia. Prevádzkovo čistú vodu zabezpečuje kartušový filter a voda by sa mala počas sezóny vymieňať. Po sezóne sa voda vypustí, bazén sa vysuší a uloží do skladu.

Fóliový s kovovou nosnou konštrukciou

Fóliový s kovovou nosnou konštrukciou

Rozšírená verzia „nadzemných bazénov“ s jednoduchou kovovou opornou konštrukciou ponúka kovovú kostru (kruh či obdĺžnik) s tenkou „umakartovou“ stenou a vnútornou, vodotesnou 3 -vrstvovou PVC fóliou. Kovové stojky, dolný a horný veniec vytvoria väčšiu stabilitu a dlhšiu životnosť. Veľkou výhodou je, že na začiatku sezóny ho jednoducho a rýchlo postavíte a na jej konci zase poskladáte. Povrchová úprava plochy, kam položíte takýto bazén, je však u tohto typu bazénu nutná, nakoľko výška vody je cca 90 cm, čo už vyžaduje určité spevnenia pod dnom, aby sa fólia pri preliatí vody nepreliačila do vlhkej zeminy pod dnom bazéna. Tieto riešenia už obsahujú veľké množstvá vody, a tak bez technológie čistenia sa nebudú dať používať celú sezónu. Úroveň technológie čistenia vody cenu bazénov zdvíha, podľa kvality filtácie.

Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu, murovany

Klasický murovaný bazén

Odborníci hovoria tomuto typu aj večný bazén. Je zapustený do zeme a vytvorenie “betónovej” konštrukcie, t.j. osadenie  do zeminy, je práca pre špecialistu. Tento typ bazénu vám pri kvalitnej stavebnej realizácii vydrží prakticky neobmedzene. Hrubá železobetónová nosná konštrukcia je pevná. Fólia, ktorú použijeme na povrchovú úpravu, je stálofarebná, odolná proti UV žiareniu a plesniam, vystužená vysokopevnostnou mriežkou. Výrobcovia dávajú na fóliu záruku až desať a viac rokov.

Ponúka široké možnosti tvarov a veľkostí, aj keď treba počítať s vyššou finančnou investíciou a časovou náročnosťou pri výstavbe. Tieto typy bazénov si tiež vyžadujú dokonalé strojovne pre celoročnú úpravu vody. Obvykle sa aj prestrešujú stálou stavbou alebo odsúvacou konštrukciou.

Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu, plastovy zvaraný

Akrylátový či polypropylénový bazén

poznáme aj pod názvom “laminátový” bazén. Ide o spojenie sklenených vlákien a živice či materiálu polypropylén, ktorý sa zvára horúcim vzduchom. Na rozdiel od plastového, fóliového bazénu nemá viditeľné zvary, jeho povrch je perfektne hladký a životnosť sa pohybuje okolo tridsať rokov. Menej kvalitná výroba z lacnejších surovín a jednotlivých prvkov však po čase spôsobí praskliny. Ide vždy o bazén zapustený do zeme. Takýto bazén preto potrebuje starostlivú stavebnú prípravu jeho osadenia a dokonalo zvládnutú inštaláciu strojovne a technológie čistenia vody. Ide už o veľké investície aj z pohľadu úprav záhrady a celoročného udržiavania bazénu.

Neprehliadnite:
Problémy zle zazimovaných bazénov, poradíme ako teda pripraviť prezimujúcu bazénovú vodu na sezónu

Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu, keramicky

Keramické bazény

sú luxusné a v predaji bazénov sú v posledných rokoch hitom. Základným materiálom je zatavená keramika, ktorá je chránená vinilesterovou a polyesterovou vrstvou nanesenou na základnom statickom „kopyte“. Bazén je vždy vyrobený z jedného kusu odliatím keramického prachu s reflexnými časticami, ktoré dodávajú vode 3D efekt a bazénu originálny vzhľad. Bazény tohto typu bývajú vybavené samočistiacim a samoúdržbovým systémom. Veľmi pedantne sa musí vykonať osadenie do zeminy a vyriešiť aj strojovňa technológie. Výrobcovia poskytujú záručnú dobu až na 20 rokov. Odhadovaná životnosť tohto bazénu je až 50 rokov.

Antikorovy bazén

Antikorové bazény

predstavujú luxusné riešenie. Základným materiálom je antikorový plech. Tento je hygienicky nezávadný a jeho výroba si vyžaduje precíznu prípravu na stavenisku ale hlavne vo výrobni, kde sa predpripravia dielce, ktoré sa na stavbe zvárajú a zvary dokonale prebrúsia. Pedantne sa musí pripraviť aj uchytenie technológie odsávania, nakoľko rúry sú tiež z antikora a bazén sa tiež musí obetónovať. Je to finnančne najnáročnejšie riešenie.

Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu, luxusny

Plánujte s citom

Zámerne sme nerozoberali riešenia typov bazénov z hľadiska obstarávacích nákladov a následného prevádzkovania. Každý bazén je náročný. Aj jeho kúpa, ale hlavne prevádzka. Voda sa musí filtrovať minimálne 8 -10 hodín. Aj napriek tomu, že je bazén počas noci prekrytý fóliou či odsúvacou strechou, vždy počas prevádzky sa do vody dostane množstvo prachu, zbytkov trávy a hmyzu, ktorý sa musí zachytiť, aby sa nezačal proces ”kazenia” kvality vody. Táto sa dá síce riešiť rôznou chémiou,  ale… Budete sa kúpať sa v “chlóre”? Takže, plánujte s citom pre investície a aj pre prácu spojenú s údržbou! Skúsenosti sú také, že majiteľ bazénu musí počas sezóny každé sobotné doobedie venovať bazénu. Prečo? Počas týždňa sa odparí z bazénu množstvo vody, musí sa doplniť, potom upraviť ph, treba očistiť okraje bazéna… Práce bude veľa, verte.

Bazenova chemia

Redakcia
Snímky: archív redakcie a shutterstock
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Bazény za dobrú
cenu TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre