Problémy zle zazimovaných bazénov, poradíme ako teda pripraviť prezimujúcu bazénovú vodu na sezónu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


BazényExteriér

Problémy zle zazimovaných bazénov, poradíme ako teda pripraviť prezimujúcu bazénovú vodu na sezónu

Ako teda pripraviť prezimujúcu bazénovú vodu na sezónu

Príprava vody, ktorá bola ponechaná v bazéne počas zimného obdobia, si vyžaduje veľmi veľa práce a znalostí z chémie vody a aj zručností, aby sme z nej získali vodu pre plávanie a relax. Ako teda pripraviť prezimujúcu bazénovú vodu na sezónu?

Zakrytý či nezakrytý

Oba typy vôd v prezimujúcich bazénoch sa musia kvalitne vyčistiť a odzimovať! Predpokladáme, že prípravu bazénu na zimu ste vykonali tak, že ste podľa odporúčania „bazenárov“ odpustili cca 1/3 výšky vody, aby vám voda nezamrzla v skimeroch či v odvodňovacích žliabkoch a nepoškodila ich. V zime tak nie je možné občas spustiť filtrovanie vody a vodu udržiavať čistú a v nejakej „kondícii“. Voda je teda v „kľude“ a vplyv počasia ju môže znehodnotiť, hoci ste pred zimou „naliali“ do vody predpísané množstvo zazimovacieho chemického prípravku. Ak je zima teplotami veľmi premenlivá (tak ako túto zimu), účinok chémie – obvykle na báze chlóru, sa znížil jeho odparením v čase týždňa či dvoch a škodlivé baktérie sú agresívne a začnú rásť. Voda je zafarbená a aj hygienicky škodlivá. Tento stav môže byť v bazénoch, ktoré sú prekryté trvalým polykarbonátovým prekrytím alebo len plachtou!

Ako teda pripraviť prezimujúcu bazénovú vodu na sezónu

Kedy pripraviť bazén na kúpaciu sezónu?

Odzimovanie bazénu, v ktorom ste ponechali cez zimu časť vody, by sa malo vykonať v čase, keď sa minimálne nočné teploty vzduchu už nedostávajú pod bod mrazu a teploty vody v bazéne sú už okolo 10 °C. Toto je okolo mesiaca marec (juh Slovenska) alebo apríl (ostatné časti Slovenska). Táto teplota vody je hraničná pre rozmnožovanie rôznych baktérií, ktoré začnú rásť v „teplej“ vode. Prejavia sa zožltnutím až zhnednutím vody a táto farba vody je znakom jej hygienickej závadnosti. Táto voda sa už nedá „zrecyklovať“ do vody vhodnej na kúpanie a musí sa vymeniť!!! Odporcovia tejto myšlienky budú tvrdiť, že voda je drahá a je potrebné ju šetriť. Naše odporúčanie však znie – nerecyklujte takúto vodu, nedosiahnete ani 50 % zlepšenie jej kvality, ak sa, pravda, nechcete kúpať v chémii.

Ako teda pripraviť prezimujúcu bazénovú vodu na sezónu

„Kúpte si novú čistú vodu“

Čo nás toto bude stáť? Počítajme teda spolu. Bazén má objem vody 40 m3. Koľko stojí vodné a stočné 1 m3 vody – cca 2 eurá. Takže „nová“ voda nás bude stáť cca 80 eur. Je čistá, hygienicky nezávadná a môžeme ju okamžite upravovať pre kúpanie. Verte, týchto 80 eur bude najmenšia investícia do vášho bazénu počas celej sezóny. Overte si ceny chémie, ktorú potrebujete pre prevádzku, a uveríte nám.

Ako teda pripraviť prezimujúcu bazénovú vodu na sezónu

Bazén treba očistiť na stenách aj na dne

Najskôr je potrebné opatrne odložiť kryciu zimnú plachtu, aby prach a špina nepopadali do vody. Odstráňte z vody a dna bazénu hrubé nečistoty pomocou sieťky. Vodu vyčerpajte a očistite celú konštrukciu stien a dna bazénu. Dno povysávajte, hoci toto sa vám asi nepodarí, lebo vysávače pracujú v spolupráci so skimerom a tento je ešte bez vody – použite malé ponorné čerpadlo. Na očistenie steny použite prípravok Azuro Clear FORTE.

Neprehliadnite:
Nemusíte ísť k moru voda a bazén je aj v záhrade

Neriedený prípravok naneste handričkou alebo hubkou na znečistené miesta a nechajte pôsobiť 10 – 15 minút. Potom nečistoty (ide vlastne o vodný kameň) a mastnoty opatrne uvoľnite mechanicky handričkou alebo kefkou a z miesta ich dôkladne opláchnite vodou v čistej handre. V prípade silného znečistenia sa postup opakuje. Všetku špinavú vodu kalovým čerpadlom vysajte a dno bazénu vyutierajte. Až potom začnite napúšťať novú čistú vodu.

Ako teda pripraviť prezimujúcu bazénovú vodu na sezónu

Zapojte filtráciu a solárny ohrev

Podľa návodu pripojte hadicami filtráciu a ak má bazén aj solárny ohrev, pripojte ho k filtrácii bazénu. Prekontrolujte a dotiahnite všetky spoje tak, aby nemohlo dôjsť k úniku vody. Nasleduje dopustenie vody do hladiny prevádzky a začnite s prevádzkou filtrovania vody. Overíte tak tesnosť a funkčnosť filtračného systému. Skúste aj preplach filtračného piesku. Jedna rada, ktorá vás asi prekvapí – v prípade, že meteorológovia hlásia nočný mrazík, zapnite na túto noc filtráciu a nechajte vodu prúdiť solárnym ohrevom. Zabránite tým prípadnému poškodeniu filtrácie a solárneho ohrevu.

Doplňte vodu

Doplňte vodu až do úrovne stredu prítokovej príruby zberača (skimmeru) a nepretržite 24 hodín filtrujte. Súčasne upravte kvalitu vody – tvrdosť aj pH vody. Premerať hladinu tvrdosti vody v bazéne môžete pomocou kvapkového testeru tvrdosti vody a upraviť hodnotu tvrdosti vody pod 18 °N.

Na dosiahnutie najlepšieho výsledku úpravy prvej vody je potrebné pridať prípravok Azuro Ca ihneď po dopustení bazénu. Počiatočná dávka je 100 ml prípravku na 10 m3 (10 000 l) vody. V prípade veľmi tvrdej vody a zvýšeného obsahu iontov železa a mangánu odporúčame dávku zvýšiť na max. 300 ml na 10 m3 vody. Následne skontrolujte a upravte hodnotu pH. Malo by byť v úrovni 7 max. 7,4. Na meranie si zakúpte pH tester. Tento krok sa vám nikdy nepodarí urobiť naraz. Kvalitu vody budete musieť upravovať asi 2 – 3 x a nakoniec aplikujte prípravok Azuro Chlor Šok (cca 100 g granulátu na 10 m3, teda na 10 000 litrov vody) – zničíte všetky baktérie a zárodky rias, ktoré počas prípravy nalietajú na hladinu vody. Voda by mala byť po šokovom zásahu „bakteriologicky mŕtva“.

Po 24 hodinách premerajte koncentráciu voľného chlóru (zistíte kvapkovým testerem pH a Cl). S ohľadom na namerané hodnoty (obsah chlóru by nemal byť nižší ako 0,3 mg/l) aplikujte chlórovú tabletku do plávajúceho dávkovača. V prípade potreby do vody pridajte ešte raz primeranú dávku prípravku AZURO Chlor Šok.

Bazény pod trvalým krytom

Trvalé prekrytia zaručia, že voda v bazéne nie je tak znehodnotená zimou, ako je to u bazénov bez prekrytia. Aj v tomto prípade by mala byť hladina vody na zimu prekrytá zakrývacou plachtou a zazimovaná patričným množstvom „zazimovacej chémie“. Vyčistenie od mechanických nečistôt by malo byť samozrejmosťou. Ako prvé v príprave vody by ste aj v tomto prípade mali skontrolovať tvrdosť a pH ako aj koncentráciu chlóru. Nasleduje dopustenie odparenej vody a aplikácia chlór šokovej chémie a spustenie filtrovania min. na 24 hodín. Potom príde na rad ďalšia kontrola chemických a hygienických vlastností vody a nastavenie cyklu filtrovania na 3 x 8 hod., aby sa voda dokonale odfiltrovala.

Aj pri odzimovaní bazénu platí jedna zásada – pokiaľ nie ste si na 100 % istí, že práce s odzimovaním zvládnete sami, tak radšej vec konzultujte s profesionálmi alebo si odzimovanie objednajte rovno u bazénových špecialistov.

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre bazény
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre