Vákuové izolačné sklo: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérOknáTechnológie

Vákuové izolačné sklo: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Vákuové izolačné sklo

Vákuové izolačné sklo je na trhu už niekoľko rokov, no donedávna bolo doménou len komerčných objektov. V dnešnej dobe šetrenia a snahy minimalizovať energetické straty a výdavky je tento druh skla čoraz častejšie používaný aj v prípade obytných stavieb. Pozrite sa spolu s nami na technológiu, ktorá sa skrýva za jeho vynikajúcou izoláciou a na výhody a nevýhody tohto moderného skla.

 

 

Ako funguje vákuové izolačné sklo?

Klasické izolačné sklá obsahujú dve alebo tri sklenené tabule, medzi ktorými je vzduch alebo iný plyn. V prípade vákuového izolačného skla sú sklenené tabule spravidla len dve. Počas výroby je vzduch medzi tabuľami odsatý, no tabule na seba nepriliehajú. Ak by boli na seba tabule len priložené, ich izolačné schopnosti by boli minimálne. Vo vákuovom skle sú preto drobné podložky, ktoré medzi tabuľami udržiavajú mikroskopickú medzeru (0,1-0,2 mm).

Ako funguje vákuové izolačné sklo

Vedeli ste, že…
…vákuové izolačné sklo ponúka efektívnejšiu izoláciu ako štandardné dvoj/trojsklo, pričom je jeho šírka len zlomok v porovnaní s klasickými riešeniami?

Aké sú výhody vákuového izolačného skla?

Jednou z najväčších výhod vákuového skla je jeho hrúbka. Bežné dvojsklo je hrubé približne 2 cm a trojsklo až 4 cm. Vákuové izolačné sklo dosahuje hrúbku pod 1 cm. Vďaka tomu ho môžete osadiť na novostavby, ale aj staršie stavby, pre ktoré nie sú vhodné moderné plastové okná. Vákuové izolačné sklo môžete využiť aj pri renovácii samotných okien, ktoré vám môžu vďaka tomu slúžiť ešte dlhé roky.

Ďalšou výhodou sú izolačné schopnosti. Vákuum medzi tabuľami totiž ponúka omnoho efektívnejšiu tepelnú izoláciu, ktorá sa dokonca v niektorých prípadoch prirovnáva ku klasickej stene. Vákuum izoluje okrem tepla aj zvuk, takže redukuje prienik zvukov smerom do interiéru aj do exteriéru.

Plastové, drevené alebo hliníkové – neviete si rady s výberom okien? V našom článku vám poradíme, ktorý druh okien je pre vás ideálny.

Kedy nie je vákuové izolačné sklo vhodnou voľbou

Kedy nie je vákuové izolačné sklo vhodnou voľbou?

Vákuové sklo nie je ideálne hlavne v prípade, že hľadáte cenovo dostupné okná. Keďže táto technológia nie je v obytnom stavebníctve taká rozšírená, stále sú jej ceny pomerne vysoké. Ďalšou nevýhodou môžu byť evakuačné výstupy, ktoré slúžia počas výroby na odsatie vzduchu. V prípade niektorých okenných rámov môžu byť výstupy viditeľné a nevzhľadné.

Vákuové izolačné sklo sa postupne presúva zo segmentu komerčných stavieb do segmentu bývania. V prípade, že vás čaká výmena okien alebo renovácia staršieho domu a váš rozpočet vám dovolí investovať do drahšej alternatívy klasických okien, môže byť vákuové sklo ideálnou voľbou. Je tenšie, lepšie izoluje teplo a zvuk a jeho umiestnenie je univerzálnejšie.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepik
Text: Redakcia

>> Kvalitné plastové okná
za dobrú cenu TU <<

 

Komentáre