Čistenie komínov – luxus, alebo nevyhnutnosť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


KomínyStavbaZvislé konštrukcie

Čistenie komínov – luxus, alebo nevyhnutnosť?

Čistenie komínov – luxus, alebo nevyhnutnosť, chráňte si svoj majetok, cistenie sadzi

Na Slovensku je množstvo rodinných domov, ktoré sa dodnes spoliehajú na generovanie tepla z krbov, kachlí na drevo, alebo podobných vykurovacích zariadení. Bohužiaľ, mnoho z nich si neuvedomuje, aké je dôležité čistenie komínov. Ako sa vyhnúť škode na majetku spôsobenej zaneseným komínom? Povieme si v dnešnom článku.

Vedeli ste, že požiare komínov sú príčinou požiarov rodinných domov až v 30 percentách prípadov? Komín je dôležitým ventilačným systémom domu, ktorý slúži na únik dymu, toxínov a iných nebezpečných výparov. Čistý komín jednoducho znamená bezpečnejšiu a efektívnejšiu tvorbu tepla v krbe, či kachliach.

Chráňte svoj domov a udržte rodinu v bezpečí

Pri spaľovaní dreva v krbe vznikajú sadze, ako aj určité množstvo karcinogénneho kreozotu, ktorý sa dokáže udržať na vnútornej strane muriva komína. Keď dosiahnu tieto koncentrované sadze určité množstvo, výrazne sa zvyšuje riziko požiaru v komíne, na ktorý stačí iba zapálený oheň v krbe a žeravé uhlíky z neho.

Neprehliadnite:
Overte si bezpečnostný stav starého komína, objavujú sa vám čierne alebo vlhké fľaky?

Čistenie komínov – luxus, alebo nevyhnutnosť, chráňte si svoj majetok, cistenie sadzi

Efektívnejšie vykurovanie domu

S nahromadenými sadzami v komíne takisto klesá účinnosť vášho krbu, ktorá je zapríčinená nedostatočnou cirkuláciou chladnejšieho vzduchu. To spôsobuje nutnosť spaľovania väčšieho množstva dreva pre výdaj rovnakého množstva tepla do domácnosti.

V extrémnom prípade používania dlhodobo-nečisteného komína môže dôjsť až k otrave oxidom uhoľnatým, ktorý pôsobí ako tichý zabijak. K tomuto scenáru dochádza najmä ak upchá komín drobný vták, alebo hlodavec, čím zabráni úniku toxických výparov.

Dúfame, že sme vás presvedčili k tohtoročnej údržbe komína po vykurovacej sezóne. A nezabudnite, profesionálne čistenie komína certifikovaným kominárom vám výrazne zvýši účinnosť vášho krbu a zaistí, aby teplý vzduch zostal vo vnútri a nebezpečné výpary unikali von.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre