Celulóza či korok? Spoznajte 4 najzdravšie izolačné materiály

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Izolácie tepelnéObytné podkroviaStavba

Celulóza či korok? Spoznajte 4 najzdravšie izolačné materiály

Celulóza či korok spoznajte 4 najzdravšie izolačné materiály

Pri zatepľovaní je v dnešnej dobe kladený veľký dôraz nielen na jeho efektivitu, ale aj ekologickosť a zdravotnú nezávadnosť. Izolačné materiály majú totiž zásadný vplyv na kvalitu vzduchu aj zdravie obyvateľov. Nebezpečný azbest je dnes už našťastie minulosťou a s ním aj niekoľko ďalších toxických materiálov. Ak vás zaujíma zdravá izolácia domu, pripravili sme si pre vás prehľad štyroch materiálov, ktoré nebudú mať negatívny vplyv na zdravie vašej domácnosti.

 

 

1. Celulóza

Celulózová izolácia je dnes obľúbená hlavne pre svoj priaznivý pomer ceny a výkonu. Zároveň ide o prírodné riešenie, ktoré naviac recykluje rôzne druhy papiera. Vzhľadom na to, že je celulóza značne horľavá, býva obohatená o chemické spomaľovače horenia. Je tým pádom stále zdravotne nezávadná? Odpoveď je áno. Spomaľovače sú síce chemikálie, no ich zloženie nie je pre náš organizmus škodlivé.

Vedeli ste, že…
…medzi nebezpečné izolačné materiály patrí napríklad polyuretán či polystyrén, ktoré pri horení tvoria toxické splodiny?

2. Fúkaná izolácia

Pravdou je, že v minulosti bol dominantnou zložkou peny polyuretán, ktorý počas horenia uvoľňuje nezdravé výpary. Dnes je možné pripraviť tento druh izolácie aj z vyššie uvedenej celulózy, hydrofobizovanej vlny či drevených vláken. Fúkaná izolácia tak môže byť nielen zdravotne bezpečná, ale aj ekologická.

Fúkaná izolácia

3. Prírodná izolácia

Materiály získané prírodnou cestou väčšinou nie sú zaťažené potenciálnymi zdravotnými rizikami. Máme na mysli predovšetkým konopnú vlnu či korok. Tieto materiály sú tiež odolné voči škodcom a plesniam, a to aj bez pridania chemikálií. Ak sa tým pádom zaujímate o zdravšie a ekologické bývanie, môže byť prírodná izolácia správnym krokom vpred.

Plánujete zatepliť dom? Poradíme vám, ako na to – prečítajte si náš článok o výbere správnej izolácie do domu.

4. Minerálna izolácia

Tento materiál má v stavebníctve veľmi silné meno vďaka svojim nehorľavým vlastnostiam, odolnosťou voči plesniam a hnilobe či jednoduchému nanášaniu. Zároveň ide o jeden z najzdravších izolačných materiálov s pomerne prijateľnou obstarávacou cenou.

Výber správneho izolačného materiálu môže byť tvrdý oriešok. Na trhu totiž nájdete mnoho materiálov, ktoré prinášajú rôzne výhody a nevýhody. Ak hľadáte zdravú tepelnú izoláciu, odporúčame vám siahnuť po prírodnej izolácii. Dvere nemusíte zavrieť ani pred fúkanou izoláciou, ktorej hlavnou zložkou môžu byť aj prírodné materiály.

Galéria

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Vhodná tepelná izolácia
budov a rodinných domov <<

 

 

Komentáre