Čo je permakultúra? Vytvorte si záhradu, ktorá sa stará sama o seba

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Čo je permakultúra? Vytvorte si záhradu, ktorá sa stará sama o seba

Permakultúra, vytvorte si záhradu, ktorá sa stará sama o seba

Permakultúra je koncept založený na trvalej udržateľnosti poľnohospodárstva a využívania prírodných zdrojov. Nejde však len o pestovanie vlastného ovocia a zeleniny, ale celkovo o životný štýl, ktorý presahuje hranice záhrady. Keďže je však udržateľnosť ústredným pojmom permakultúry, prinášame vám niekoľko obvyklých metód, ako môžete vytvoriť z vašej záhrady sebestačný ekosystém.

 

 

Využitie dažďovej vody

Využívanie dažďovej vody je jeden z hlavných spôsobov, ako znížiť rodinné výdaje za vodu. Zároveň však ide o jeden z hlavných pilierov udržateľnosti a samostatnosti vašej záhrady. Jedným z najpraktickejších spôsobov záchytu dažďovej vody sú odkvapy. Stačí, ak spádovú rúru napojíte na nadzemnú alebo podzemnú nádrž a nakumulovaná voda vám bude kedykoľvek k dispozícii.

Využitie dažďovej vody v zahrade

Permakultúra by mala obsahovať navštevovanú zónu (zeleninová, ovocná alebo bylinná záhrada), zónu s ustajnenými zvieratami, jedlý sad, pastviny a divočinu, do ktorej by nemalo byť zasahované.

Plošné mulčovanie pôdy

Na mulčovanie môžete využiť staršie kartóny či pokosenú trávu. Počas jesennej úpravy záhrady môžete na mulčovanie použiť tiež popadané lístie. Vrstva mulču udržuje v pôde vlhkosť a počas rozkladu ju obohacuje o dôležité živiny vrátane dusíka. Pôda však potrebuje aj vzduch, takže by vrstva mulčovacieho materiálu nemala byť príliš hrubá.

Plošné mulčovanie pôdy v zahrade

Náš TIP:
Lístie pred použitím rozdrvte alebo pokoste, vďaka čomu budete môcť pôdu lepšie pokryť jeho vrstvou.

Výber rastlín a tvorba mikrokultúr

Na to, aby fungovala záhrada ako celok, je dôležité rozdeliť ju do menších celkov s odlišným zameraním. Zóna pestovania by mala mať formu otvoreného ekosystému, ktorý kombinuje rastliny vzájomne si pomáhajúce. Správnym výberom rastlín môžete predísť ich napadnutiu škodcami alebo podporiť ich rast.

Výber rastlín a tvorba mikrokultúr

Záhradná permakultúra by mala rešpektovať prírodné zákony, využívať predovšetkým miestne zdroje a mala by byť rozdelená do viacerých funkčných celkov. Dôležité je, aby boli tieto celky vzájomne prepojené. Príkladom môže byť divočina – domov pre hmyz, ktorý vám na jar opelí rozkvitnutý jedlý sad alebo ovocnú záhradu.

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplash, Freepick
Text: Redakcia

>> Vhodná záhradná technika
z dobrú cenu TU <<

 

Komentáre (3)

  1. Dobrý deň,
    pre záhradu a vlastn aj pre samotného človeka to je veľmi prínosné.
    My takto máme záhradu už pár rokov a je to naozaj super. Aj práce v nej je oveľa menej.

  2. Uplne perfektný článok 🙂
    Toto je podľa mňa malá štipka, ako môžme pomôcť každý jeden z nás prírode.

  3. Dobrý deň, veľmi takéto záhrady obdivujem. Je to neskutočné 😍

Komentáre