Správne zazimovanie záhrady v 5 krokoch, ušetrite si na jar starosti

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Správne zazimovanie záhrady v 5 krokoch, ušetrite si na jar starosti

Správne zazimovanie záhrady v 5 krokoch, ušetrite si na jar starosti

Jeseň je obdobím farebných listov, vinobrania a ukladania záhrady do zimného spánku. Napriek tomu, že zazimovanie záhrady môže byť pre mnohých z nás náročnou úlohou, jeho výsledok za to stojí. Na jar vám totiž ušetrí množstvo času a energie, keďže bude záhrada z časti pripravená na ďalšiu úrodu. Aby sme vám zazimovanie uľahčili, spracovali sme pre vás prehľad piatich krokov, na ktoré by ste nemali zabudnúť.

 

 

1. Popadané lístie nenechajte na trávniku

Každoročné jesenné hrabanie lístia je pre niektorých z nás príjemným odreagovaním, pre iných náročnou výzvou. Nech už patríte do tej alebo onej skupiny záhradkárov, lístie u vás nemusí skončiť v odpade. Využiť ho môžete napríklad na kompostovanie alebo založenie listovky.

2. Trávnik pokoste ešte v októbri

Akonáhle zbavíte trávnik popadaného lístia či zvädnutých rastlín, pred zimou by ste ho mali ešte raz pokosiť. Ideálnym časom na posledné štartovanie kosačky je koniec októbra. Pokosený trávnik môžete okoreniť jesenným hnojivom, ktoré by malo byť bohaté na draslík. Ochránite tak stebielka pred nehostinným mrazom.

Trávnik pokoste ešte v októbri zazimovanie zahrady

3. Jednoročné rastliny nenechajte v pôde (zazimovanie záhrady)

Pôdu zbavte predovšetkým koreňovej zeleniny, ktorú ste zatiaľ nestihli vykopať. Máme na mysli predovšetkým mrkvu, petržlen, reďkovku a ďalšie. Kapusta vydrží aj v chladnejšom počasí, takže stačí, ak poodtŕhate žlté listy a necháte ju ešte dozrieť. Opačným prípadom sú paradajky. Ak vám zatiaľ nestihli dozrieť vonku, je načase odtrhnúť nedozreté plody a presunúť do tepla. Paradajky totiž dokážu dozrieť aj mimo svoju stonku.

Pripravte pôdu na ďalšie vysádzanie zazimovanie záhrady

Náš TIP:
Skrášlite si záhradu obľúbenými trvalkami, vďaka ktorým bude hrať farbami po celý rok.

4. Pripravte pôdu na ďalšie vysádzanie

Rastliny žijú v pôde zo živín, ktoré im ponúka. Je tým pádom pochopiteľné, že na konci sezóny je pôda pomerne chudobná na živiny. Na jeseň by ste ju mali preto obohatiť hnojivom. Hnojivo by malo byť organického pôvodu, obsahovať dôležité stopové prvky a podporovať tvorbu ílu.

5. Nezabudnite na záhradné náčinie

Väčšina z nás si pod pojmom zazimovanie predstaví predovšetkým starostlivosť o zeleň. Príprava na zimu sa ale týka aj záhradného náradia, ktoré vám bolo po boku od jari až po koniec leta. Náradie najskôr dôkladne očistite od zvyškov trávy a hliny. Počas zimy tak nedôjde k jeho plesniveniu. Pohyblivé spoje môžete naolejovať a najlepšie urobíte, ak všetko náradie odložíte do garáže alebo kôlne.

Nezabudnite ocistit záhradné náčinie zazimovanie záhrady

Na záhrade vylejte vodu zo všetkých vedier, nádob a sudov. Voda nesmie zostať ani v trubkách a hadiciach, ktoré by mohol mráz potrhať. Hadice môžete zmotať a tiež odložiť do bezpečia garáže.

Zazimovanie záhrady by malo byť neoddeliteľnou súčasťou vášho jesenného zoznamu priorít. Správne zazimovanie vám totiž môže na jar ušetriť veľké množstvo práce, energie a času. Zároveň prispeje k úrodnosti pôdy a zlepší podmienky pre ďalšie pestovanie. Pred zimou nezabudnite pohrabať lístie, pokosiť trávu, vytrhať nedozreté plodiny a očistiť záhradné náradie, ktorému tak predĺžite životnosť.

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplash, Freepick
Text: Redakcia

>> Vhodné náradie a pomôcky
na záhradu nájdete TU <<

 

Komentáre (2)

  1. Dobrý deň,
    ďakujem už pomaly končia práce v záhrade…. 🙁

  2. Dobrý večer,
    chcem sa Vám poďakovať za veľmi dobrý článok.
    Katarína.

Komentáre