Altánok alebo pergola: Čo si vybrať do záhrady?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Altánok alebo pergola: Čo si vybrať do záhrady?

Altánok alebo pergola: Čo si vybrať do záhrady

Už o chvíľu sa začne záhradná sezóna, ku ktorej neodmysliteľne patrí trávenie času v rozkvitnutej záhrade. Chcete ju oživiť novým altánkom či pergolou, no neviete, ktorú možnosť zvoliť? Takéto stavby sú ako stvorené na záhradné posedenia, ochránia vás pred slnkom aj letným spŕchnutím. V článku si povieme, kedy je vhodná pergola a kedy radšej zvoliť altánok.

Záhradný altánok vám poskytne dostatok súkromia

Radi si doprajete zaslúžený relax v záhrade, no chýba vám viac súkromia? Riešením môže byť drevený altánok postavený v odľahlejšej časti záhrady. V ňom môžete oddychovať, grilovať s priateľmi či v pokoji pracovať. Nebude vás rušiť zvedavý sused ani letný dážď.

Náš TIP:
Nezabúdajte na pravidelné ošetrenie dreveného altánku ochranným náterom.

Altánok je spravidla zastrešený a stĺpy má pevne upevnené v zemi. Môže mať betónovú podlahu, no nič sa nestane, ak ho postavíte na trávnik. Ak dizajn záhradného altánku prispôsobíte vzhľadu domu a charakteru záhrady, vytvoríte dokonalú záhradnú dekoráciu, ktorú vám bude každý závidieť.

Neprehliadnite:
Pergola či prístrešok patria do každej záhrady!
Pod prístreškom to žije!
Altánok alebo pergola: Čo si vybrať do záhrady
Vytvorte si romantické miesto v záhrade.

Pergola zakryje terasu aj auto

Ak nechcete v záhrade ďalšiu stavbu, alebo nemáte dostatok miesta, zvoľte si pergolu. Tá je väčšinou spojená s domom a vytvára príjemné a zároveň praktické miesto. Ak máte terasu, môžete ju zakryť pergolou, aby ste nemuseli utekať dnu vždy, keď sa spustí dážď alebo začne páliť slnko. Šikovným riešením sú aj plátenné striešky, ktoré môžete kedykoľvek stiahnuť či roztiahnuť.

Vedeli ste, že…
… pergolu môžete umiestniť aj na terasu bytu?

Altánok alebo pergola: Čo si vybrať do záhrady
Pergola šikovne spojí dom so záhradou a rozšíri obytný priestor.

Prístrešok v podobe pergoly môžete využiť tiež ako priestor pre zastrešenie auta. Ak nemáte garáž, no chcete chrániť auto, pergola vám perfektne poslúži. Jej výhodou je, že ak ju necháte obrásť brečtanom či popínavými kvetmi, vyzerá naozaj skvelo.

Pergola môže byť vyrobená nielen z dreva, ale aj z kovu, tehál či plastu. Stále častejšie sa môžete stretnúť aj s hliníkovou pergolou, ktorá je bezúdržbová a teší sa tak veľkej obľube.

Altánok aj pergola sú skvelým doplnkom do každej záhrady. Ak si neviete predstaviť leto bez poobedného zdriemnutia v tieni, grilovačky s priateľmi či večerného posedenia v záhrade, rozhodne neváhajte a postavte si pergolu či altán. Pergola prepojí dom so záhradou, altánok vám zaistí súkromie aj romantiku. Je len na vás, čo si vyberiete.

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre