Izbové rastliny, ktoré sú nenáročné na starostlivosť a vyniknú

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Izbové rastliny, ktoré sú nenáročné na starostlivosť a vyniknú

Monstera skvelá Monstera Deliciosa

Hľadáte spôsob, ako oživiť svoju spálňu či kanceláriu? Izbové rastliny dokážu vdýchnuť miestnosti nový život či navodiť dojem luxusu. Nesmieme zabudnúť ani na to, že produkujú kyslík a čistia ovzdušie. Viete, ktoré izbové kvetiny vyžadujú málo starostlivosti a napriek tomu vás očaria?

 

 

1. Monstera skvelá (Monstera deliciosa)

Monstera skvelá

Monstera nezískala svoj názov náhodou. Po dlhé roky sa táto rastlina teší veľkej obľube. Dôvodom sú jej nízke nároky, jednoduché rozmnožovanie a fakt, že sa prispôsobí v podstate akémukoľvek prostrediu. Je jednoducho skvelá – a štýlová. Aj preto ju nájdeme nielen v kvetináčoch, ale aj na tapetách či obliečkach.

2. Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata)

Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata)

Pod pojmom „sukulent“ si väčšina ľudí predstaví kaktus. Tučnolist síce patrí medzi sukulenty, no svojim vzhľadom vás ľahko oklame. Táto rastlinka rastie pomaly a pri správnej starostlivosti vám vydrží aj niekoľko desiatok rokov. Vyžaduje suchú a priedušnú pôdu a slnečné miesto. Na zimu môžete tučnolist presunúť na chladnejšie miesto a polievanie ešte viac obmedziť.

Vedeli ste, že…
…izbové rastliny v kvetináčoch dekorujú domácnosti už od dôb starovekého Egypta?

3. Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Ďalším z radu sukulentov, ktoré klamú svojim vzhľadom, je zamiokulkas. O tejto rastline sa hovorí, že je nezničiteľná. Vydrží dlho bez vody, v horšom svetle a zvládne aj neopatrné zaobchádzanie. Prekvapivá odolnosť je ale vykúpená tým, že je rastlina jedovatá, a tak by ste ju mali držať ďalej od detí a zvierat.

4. Aloe vera

Aloe Vera

Aloe nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť, je vhodné do akejkoľvek domácnosti a naviac má liečivé účinky. Tekutina z listov Aloe vera vám pomôže pri menších poraneniach či popáleninách. Aloe má rado veľa slnka a vyžaduje priedušnú pôdu.

5. Lopatkovec (Spathiphyllum wallisii)

Lopatkovec (Spathiphyllum Wallisii)

Lopatkovec vydrží v akýchkoľvek svetelných podmienkach, no najviac sa mu bude dariť na slniečku. Neuškodí mu ani nižšia vlhkosť vzduchu a vďaka svojmu košatému rastu môže miestnosti dodať nádych luxusu.

6. Svokrin jazyk – Sanseveria trojpása (Sanseveria trifascita)

Svokrin jazyk Sanseveria trojpása Sanseveria trifascita

Sanseveria je obľúbená pre svoj nenáročný a hlavne netypický rast. Do výšky týčiace sa listy so svetlým obvodom sú niekedy doplnené aj zelenými voňavými kvetmi. Svokrin jazyk vám porastie v polotieni či na slnečnom mieste, ideálne v dobre priepustnej pôde.

7. Dracéna (Dracaena)

Dracéna (Dracaena)

Pretiahnuté listy dracény väčšinou pripomínajú svojím sfarbením jemnejšie svokrine jazyky. Niektoré odrody sú známe aj bielymi, červenými či krémovými odtieňmi. Mladšie rastlinky sú ideálne ako stolná dekorácia, zatiaľ čo staršie sú vhodné ako samostatne stojace stromčeky.

Nízke nároky na starostlivosť a príťažlivý vzhľad sa u izbových rastlín navzájom nevylučujú. Medzi siedmimi najobľúbenejšími izbovými rastlinami nájdete nielen sukulenty, ale aj kvitnúce rastliny na stonkách. Ktoré izbové rastliny máte v domácnosti vy?

Galéria

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné kvetináče do interiéru
Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre