Urban jungle: Nový trend, ktorý ovládol mnohé domácnosti

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNovinky

Urban jungle: Nový trend, ktorý ovládol mnohé domácnosti

Urban jungle Nový trend, ktorý ovládol mnohé domácnosti

Počas posledných dokov si čoraz viac uvedomujeme dôležitosť ekológie a udržateľnosti. Práve preto sa fenomén urban jungle teší čoraz väčšej popularite. Prináša totiž kus prírody a zelene do mestských bytov a domov, ktoré sú väčšinou obstavané betónovou infraštruktúrou. Urban jungle vás osloví svojou estetikou a pozitívnym vplyvom na vaše zdravie.

 

 

Čo je urban jungle?

Pojem urban jugnle sa dá doslova preložiť ako mestská džungľa. Znamená to, že jeho základom je bohaté využitie rastlín vo vašej domácnosti. Výber jednotlivých rastlín nie je až taký zásadný, ale mali by byť rozmiestnené po všetkých miestnostiach (vrátane kuchyne a kúpeľne).

Náš TIP:
Pri tvorbe vašej urban jungle nezabudnite ani na balkón. Vytvorte si z neho oázu plnú pokoja vďaka našim jednoduchým radám.

Do svojej urban džungle môžete zvoliť ľubovoľné rastliny. Dbajte však o to, aby ste dokázali splniť ich požiadavky pre rast. Niektoré rastliny preferujú svetelné časti, iné zase polotieň. Zvážiť môžete tiež bylinky ako bazalka alebo pažítka, ktoré sú ideálne pre pestovanie v byte.

Urban jugnle mestská džungľa v kupelni

Výhody urban jungle, na ktoré sa môžete tešiť

Rastliny sú v prvom rade efektívnym filtrom vzduchu. Premieňajú oxid uhličitý na kyslík a sú schopné odstraňovať rôzne škodlivé látky. Mestské ovzdušie je typické svojou horšou kvalitou, takže umiestnenie rastlín do domácnosti je v tomto prípade viac než žiaduce. Kvalitnejší vzduch v domácnosti je prospešný pre vaše dýchanie a celkový zdravotný stav.

V mestskom byte alebo dome môžete tiež pestovať úžitkové rastliny. V bytovej záhradke vypestujete listovú zeleninu, paradajky alebo čili papričky. Získate tak chemicky a zdravotne nezávadnú zeleninu, ktorej nikto neodolá.

Kvalitnejší vzduch v domácnosti vdaka rastlinam

Okrem zlepšenia ovzdušia v interiéri prispievajú rastliny aj k dobrému psychickému stavu, zmierňujú stres a spolu s ním úzkosť. Farebné kvety a zeleň prispievajú k estetike a prinášajú rôzne kreatívne možnosti.

Na to, aby ste sa mohli zo svojej malej súkromnej džungle tešiť dlhodobo, starostlivosť o ňu by ste nemali zanedbať. Rastliny pravidelne kontrolujte, zastrihávajte a polievajte. Zeleň v interiéri prináša nespočetné množstvo výhod, ale bez pravidelnej údržby sa bohužiaľ nezaobíde.

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplash
Text: Redakcia

>> Zavlažovanie a kvetináče
pre rastlinky TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (2)

  1. Dobrý deň,
    my praktikujeme takúto domácnosť už veľmi dlho a musím poveda, že to má len samé výhody.

    • Ahoj Soni,

      smiem sa spýtať, či vám potom doma nevznikajú plesne alebo nečistoty? Rada by som to skúsiila, ale bojím sa toľkých živých rastlín v byte. Už teraz máme problémy s vlhkosťou…

Komentáre