Poradíme vám, ako vyčistiť odkvapové žľaby

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérVideo

Poradíme vám, ako vyčistiť odkvapové žľaby

Ako vyčistiť odkvapové žľaby

Pravidelné čistenie odkvapov je síce náročné, no ušetrí vám nemalé peniaze. Zanedbávanie odkvapov môže spôsobiť ich upchávanie, ktoré môže vážne poškodiť vašu fasádu. Preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ako vyčistiť odkvapové žľaby.

 

 

Prečo pravidelne čistiť odkvapy?

Odkvapy by ste mali pravidelne čistiť hneď z niekoľkých dôvodov. Odkvap totiž nezachytáva len vodu zo strechy, ale aj pevné nečistoty, listy, prach, vtáčí trus a v niektorých prípadoch aj plody stromov. Nánosy nečistôt sa postupne rozkladajú a hromadia, čím vzniká prekážka odtoku vody.

Čistenie odkvapových žľabov

Súprava na čistenie strešných odkvapov, žľabov a potrubí

Výsledkom môže byť vážne poškodenie fasády či vytopenie povaly. Ďalším dôvodom je cena opravy odkvapov. Nové odkvapy síce nie sú najväčšou investíciou, no sanácia vlhkej fasády vás vyjde násobne drahšie.

Vedeli ste, že…
…poškodenie fasády vodou sa prejavuje mokrými fľakmi, popraskaním či opadávaním omietky?

Pri čistení odkvapov dbajte o svoju bezpečnosť

Pred čistením odkvapov sa uistite, že máte dostatočne vysoký rebrík, aby ste sa k nim vôbec dostali. Počas pohybu na rebríku dbajte o svoju bezpečnosť. Nečistoty z odkvapu môžete ukladať buď do zaveseného vedra, alebo priamo na zem. V druhom prípade ale rátajte s dodatočným čistením dlažby.

Dôkladne vyčistite aj odkvapové zvody a sifóny, ktoré sú často prehliadané. Nezabudnite ani na koncové časti a čelá odkvapov. Udržiavanie špiny v týchto častiach môže spôsobiť porušenie spoju odkvapu a čela a jeho následné prepúšťanie zachytávanej vody.

Na záver môžete odkvap opláchnuť vodou zo studne pomocou hadice. V prípade, že na záhrade studňu alebo hadicu nemáte, môžete použiť menšiu krhlu na zalievanie. Lezenie na rebrík s plnou krhlou vody si ale vyžaduje obzvlášť veľkú opatrnosť.

Prečo pravidelne čistiť odkvapy

Ako často čistiť odkvapy?

Odkvapy by ste mali čistiť dvakrát ročne, aby ste predĺžili ich životnosť. Odborníci odporúčajú čistiť ich po zime a po lete. Topiaci sa sneh prináša na prelome zimy a jari množstvo vody a nečistôt, ktoré dajú odkvapom zabrať. V lete sú to zase výdatné búrky z tepla, ktoré so sebou prinášajú aj množstvo prachu, peľu či iných častíc.

Ako sa starať o odkvap alebo čo pomáha okrem čistenia?

Čistenie odkvapov patrí medzi menej obľúbené údržbárske práce okolo domu. Práca prebieha vo výške, je fyzicky namáhavá a rozkladajúci sa obsah odkvapov väčšinou zapácha. Ak si chcete čistenie značne uľahčiť, môžete vyskúšať sieťky na odkvapy. Ide o kovové siete, ktoré je možné umiestniť na otvorenú časť odkvapu. Väčšie nečistoty, ako napríklad listy, sa tým pádom do odkvapu vôbec nedostanú.

Pravidelná údržba odkvapov predlžuje ich životnosť a vám môže ušetriť množstvo peňazí. Práca je ale fyzicky pomerne náročná a vyžaduje veľkú opatrnosť. V prípade, že si na svojpomocné čistenie odkvapov netrúfate, môžete si najať špecialistov, ktorí údržbu vykonajú za vás.

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplash, Karcher
Redakcia

>> Správna technika
na čistenie odkvapov <<

 

 

Komentáre