Aké typy rastlín vám môžu zdobiť záhradu aj v zime?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Aké typy rastlín vám môžu zdobiť záhradu aj v zime?

Aké typy rastlín vám môžu zdobiť záhradu aj v zime

Zelené rastliny a rozkvitnuté kvety vidíme v záhradách hlavne na jar a v lete. Niektoré z nich však vydržia pekné a farebné aj v chladnejších obdobiach. Viete, ktoré to sú? Ukážeme vám 4 typy rastlín, ktoré prežijú v plnej kráse aj jeseň a zimu.

Aké typy rastlín vám môžu zdobiť záhradu aj v zime, Svíb biely - Sibirica (Swida alba)

Svíb biely – Sibirica (Swida alba)

Máte radi červenú farbu? Svíb biely alebo inak sibirica vás určite očarí svojimi červenými konárikmi, ktoré sa ukážu vždy po opadaní listov. Preto bude zdobiť vašu záhradu aj cez zimu. Rastlina je najviac farebná, keď má jednoročné výhonky. Najlepšie bude, ak ju vždy podporíte hlbokým rezom, ktorý vykonáte v marci – stačí, ak konáriky zrežete 8 cm nad zemou.

Aké typy rastlín vám môžu zdobiť záhradu aj v zime, Machovka čerešňová (Physalis alkekengi)

Machovka čerešňová (Physalis alkekengi)

Táto plazivá rastlinka vám vyrazí dych svojimi červenooranžovými kvetmi, ktoré vyzerajú ako lampášiky. Ak si tento typ rastliny vysadíte na väčšiu plochu, na jeseň sa budete môcť tešiť z farebnej a hrejivej záhrady. Lampášiky totiž na machovke zostanú aj po tom, čo jej opadajú listy.

Neprehliadnite:
Dva najdôležitejšie kroky pre zazimovanie záhrady

Dávajte si však pozor, machovka sa odnožuje a rozrastá do okolia naozaj veľmi rýchlo, preto jej rast pravidelne kontrolujte. Z kvetov si taktiež viete vyrobiť krásny veniec, ktorý na jeseň ozdobí váš príbytok.

Aké typy rastlín vám môžu zdobiť záhradu aj v zime, Hamamel prostredný (Hamamelis x intermedia)

Hamamel prostredný (Hamamelis x intermedia)

Ak hľadáte ker, ktorý vám zaručene vydrží celú zimu, vsaďte na hamamel. Kvety tejto rastliny sú sýtej farby, odolajú mrazu, snehu aj vetru a ich výrazná vôňa vám bude spríjemňovať pobyt v zimnej záhrade. Zakvitnutému hamamelu sa môžete tešiť väčšinou už v januári – vydrží teploty až okolo – 25°C. Existujú rôzne odrody – či už so žltými, oranžovými alebo červenými kvetmi, preto je na vás, akú farebnú záhradu si vytvoríte.

Kalina voňavá – Ružové perly (Viburnum farreri)

Kalina voňavá – Ružové perly (Viburnum farreri)

Ružové perly – nie nadarmo dostali kvety kaliny takúto prezývku. Ich krásna ružová farba pripomína práve perly a je najintenzívnejšia začiatkom marca. Kalina však začína kvitnúť už v decembri. Pri väčších mrazoch väčšinou omrzne, ale pri oteplení sa kvety znova objavia. Ker je pomerne nenáročný, nezabudnite ho však zasadiť do polotieňa, priame slnko mu nerobí dobre.

Do svojej záhrady takisto môžete vysadiť brečtan, ktorý ozvláštni múry či ploty, snežienku, ktorá vám oznámi prichádzajúcu jar, alebo vresovec, ktorý sa vám postará o krásnu zimnú skalku. Už viete, ako si skrášlite vašu zimnú záhradu?

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre