Uprostred jazera v Amsterdame bola postavená budova pripomínajúca provu lode

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaVideo

Uprostred jazera v Amsterdame bola postavená budova pripomínajúca provu lode

Uprostred jazera v Amsterdame – budova pripomínajúca provu lode

V Amsterdame bola dokončená výstavba komplexu Sluishuis, ktorého projekt vypracoval tím špecialistov zo štúdia Bjarke Ingels Group (BIG) a Barcode Architects. Úžasná stavba, ktorá sa nachádza vo vodách jazera Eimir, sa stala odrazom stáročnej histórie Holandska, ktorá je neoddeliteľne spojená s vodou.

 

 

To predurčilo tvar architektonického objektu, pripomínajúceho provu lode, ktorá prerezáva vlny pozdĺž celej trasy a usporiadanie nádvoria-prístavu. Táto nová dominanta z architektonického hľadiska vyrástla v IJburgu v Amsterdame.

Budova vytvára plávajúci efekt

Vzhľadom na to, že polyfunkčný komplex je obklopený vodou, nie je prekvapujúce, že autori projektu vyvinuli open air stavbu, ktorá vytvára ilúziu pohybu. Pomocou konzolovej konštrukcie, ostrého uhla, ktorý imituje provu lode, špeciálnej technológie spájania vonkajších prvkov fasády, hliníkového plášťa, ktorý odráža oblohu s mrakmi a odlesky vody, bolo možné dať budove dynamiku a „plávajúci“ efekt.

Budova Sluishuis vytvára plávajúci efekt

Ďalším poznávacím znakom Sluishuis je jeho tvar. Ako sa ukázalo, nech sa pozriete na budovu z ktorejkoľvek strany, uvidíte úplne inú budovu. Zbiehajúce sa konzoly, prepojené v hornom bode, pripomínajú obrovskú loď, ktorá sa chystá vyraziť na dlhú plavbu. Na opačnej strane, otočenej k mestu, sa stupňovité obytné moduly zmenili na mestskú záhradu. Ak sa pozriete na dom pod uhlom, kráčajúc po nábreží, potom si v architektonickom komplexe nemusíte všimnúť nič zvláštne, pretože táto časť budovy sa prakticky nelíši od moderných budov.

Na streche je navrhnutý areál parku, oddychové plochy pod holým nebom a vyhliadkové plošiny, ktoré ponúkajú úchvatné výhľady na jazero, IJburg a okolité mestské časti.

Projekt je zameraný na udržateľnosť a energetickú nezávislosť

Racionálne plánovanie komplexu bolo zamerané na vytvorenie pohodlného a priaznivého prostredia pre prácu, pohodlný život a dobrý odpočinok pre občanov. Už teraz možno Sluishuis pokojne nazvať domom budúcnosti, ktorý sa môže stať základom nielen pre IJburg, ale pre celý svet. Osobitne treba poznamenať, že projekt je zameraný na udržateľnosť a úplnú energetickú nezávislosť.

Na realizáciu základných princípov udržateľnej architektúry sa aktívne využívali prírodné a ekologicky šetrné materiály na vytvorenie priaznivej vnútornej mikroklímy, ako aj na zníženie negatívneho vplyvu na životné prostredie na nulu.

Veľkoplošné zasklenie s oknami s trojsklom (znižuje tepelné straty, zabraňuje prenikaniu UV lúčov) a orientácia budovy voči trajektórii slnka poskytuje každej miestnosti slnečné svetlo, čo znižuje spotrebu energie. Ďalším plusom je, že multifunkčný komplex Sluishuis môže existovať autonómne. Na tento účel sa vedľa objektu vytvoril umelý ostrov, aby sa nainštalovalo asi 2,2 tisíc metrov štvorcových solárnych panelov, ktoré vyrobia toľko elektriny, že pokryje všetky potreby areálu a dá sa ešte využiť v okolí vrátane nábrežia.

Interier Sluishuis

Komplex je vybavený systémami na zber, čistenie a úpravu vody, ako aj vlastnou kanalizačnou stanicou, ktorá mu umožňuje autonómnu existenciu bez poškodzovania životného prostredia.

Ak hovoríme o štruktúre multifunkčného komplexu Sluishuis, potom celková plocha je 46 tisíc metrov štvorcových. Nižšie poschodia sú zverené organizácii infraštruktúry, využívajú ich aj niektoré obchodné, vzdelávacie a športové objekty. Je tu otvorená škola plachtenia, centrum vodných športov, fitness centrum, kúpele, kozmetické salóny, reštaurácia, kaviareň, obchody, dokonca je tu aj malé námorné múzeum a salónik. V budove sa nachádza 442 bytov (z toho 60 rezidencií a radových bytov s vlastnými terasami), ktoré sú určené pre rôzne cieľové skupiny.

Galéria

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

>> Doprajte si netradičný
Indický nábytok za dobrú cenu <<

 

 

Komentáre