Izolačné materiály: Spoznajte ich hlavné výhody a vlastnosti, podľa ktorých ich vybrať

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavebné materiályZdravé bývanie

Izolačné materiály: Spoznajte ich hlavné výhody a vlastnosti, podľa ktorých ich vybrať

Izolačné materiály EPS penový polystyrén

Kvalitne osadená izolácia dokáže s vašimi výdavkami za kúrenie poriadne zatočiť. Dnes nájdete v ponuke široké spektrum izolačných materiálov, ktoré prinášajú rôzne výhody a nevýhody. Ak si nie ste istí, ktoré izolačné materiály vybrať, prinášame vám stručný prehľad najrozšírenejších izolačných materiálov.

 

 

EPS (penový polystyrén)

Penový polystyrén je v našich končinách jedným z najrozšírenejších izolačných materiálov. Jeho hlavnou výhodou je vynikajúca cenová dostupnosť a jednoduchá opracovateľnosť. Pri jeho použití si ale dajte pozor na teplotnú citlivosť, objemové zmeny a menšiu trvácnosť. Napriek tomu, že nejde o najekologickejší materiál, jeho izolačné vlastnosti môžu prispieť k zdravšiemu bývaniu.

Vedeli ste, že…
…kvalitná izolácia vám môže ročne ušetriť viac ako 20 % výdavkov za vykurovanie?

XPS (extrudovaný polystyrén)

XPS extrudovaný polystyrén Izolačné materiály

Extrudovaný polystyrén nie je na rozdiel od penového polystyrénu tvorený drobnými guličkami. Tento materiál je dostupný v rôznych stupňoch pevnosti v tlaku, čo je jeho hlavnou výhodou. Oceníte tiež jeho jednoduchú opracovateľnosť a pomerne nízku nasiakavosť. Vďaka tomu je vhodný aj do priestorov s vyššou vlhkosťou. Opäť ale musíme spomenúť horšiu teplotnú stabilitu a neekologickosť tohto umelého materiálu.

Minerálna a sklená vata

Minerálna a sklená vata Izolačné materiály

Minerálna a sklená vata toho majú mnoho spoločného. Oba tieto materiály sú nehorľavé a ponúkajú veľmi efektívnu úroveň izolácie. Ich aplikácia je jednoduchá a ich veľkou výhodou je odolnosť voči škodcom, hnilobe a plesniam. Ak plánujete izoláciu vo vlhkom prostredí, tieto materiály vám ale neodporúčame, a to kvôli ich vysokej nasiakavosti. Zároveň ide o vdýchnuteľné materiály, takže je potrebné pri ich aplikácii dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia.

Kokosové rohože

Kokosové rohože Izolačné materiály

Kokosové rohože patria v dnešnej dobe medzi prvotriedne prírodné izolačné materiály. Kokosové vlákna ponúkajú nielen tepelnú, ale aj zvukovú izoláciu. Materiál zároveň účinne odoláva hnilobe a škodcom, reguluje vlhkosť a je teplotne stály. Za negatíva kokosových rohoží považujeme predovšetkým vyššiu obstarávaciu cenu a objemovú hmotnosť, vďaka ktorej môže byť manipulácia pomerne náročná.

Konopná vlna

Konopné vlákna sú v našom zozname ďalším prírodným materiálom so špičkovými izolačnými vlastnosťami, a to nielen v zime, ale aj v lete. Konope býva ošetrené protipožiarnymi látkami a je zdravotne nezávadné. Ďalšími výhodami sú odolnosť voči škodcom a ekologická výroba tohto materiálu. Opäť vás ale upozorňujeme na vyššiu cenu, ktorá môže byť pre mnohých záujemcov kľúčová.

Konopná vlna Izolačné materiály

Výber izolačného materiálu by ste nemali zanedbať. V dnešnej dobe je trh s izoláciou veľmi rozmanitý. Každý materiál ponúka rôzne výhody a nevýhody, vďaka čomu je vhodný do iných priestorov a oblastí. Ak si neviete rady s tým, ako vybrať izolačný materiál, neváhajte sa obrátiť na odborníkov z oblasti stavebníctva.

Galéria

Zdroj foto: Shutterstock, Unsplash
Text: Redakcia

>> Vhodné doplnky pre vašu
stavbu TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    my keď sme stavali dom, tak sme medzi tehlu a omietku nedvali žiadne izolačné materiály.
    Dávali sme si pozor aby okná a dvere boli kvalitné a poriadne tesnili, ale dávať na tehlu izoláciu mi pripadalo zvláštné..
    Lebo som sa obával aby aj tá tehla dýchala a aby sa nezaparovala, neplesnivela.

Komentáre