5 ekologických materiálov pre vašu stavbu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavba

5 ekologických materiálov pre vašu stavbu

5 ekologických materiálov pre vašu stavbu

Ekológia v oblasti stavebníctva je čoraz častejšie skloňovanou témou. Vďaka moderných technológiám sa neustále rozširujú možnosti recyklácie a používania obnoviteľných zdrojov. Dnes sa preto spolu pozrieme na päť najzaujímavejších ekologických materiálov, s ktorými sa môžete stretnúť v modernom stavebníctve.

 

 

1. Korok

Korok pozná väčšina z nás vďaka zátkam vínových fliaš a podložkám pod horúce hrnce. Tento materiál si však našiel svoju cestu aj do stavebníctva, a to hneď pre niekoľko dôvodov. Ide o vonkajšiu vrstvu kôry korkového dubu, takže pri jeho „ťažbe“ nedochádza k rúbaniu stromov a narušeniu ich schopnosti rásť.

Ide o jeden z najzdravších izolačných materiálov, ktorý je zároveň pružný, elastický a pomerne odolný voči hnilobe a škodcom. Dobre odoláva vlhkosti, je ohňovzdorný a patrí medzi tepelné izolanty. Časom však môže dôjsť k jeho popraskaniu, čo je jeho najväčšou nevýhodou. Korok sa dnes používa na výrobu podláh, izolačných dosiek a akustických krytov.

Chcete sa dozvedieť viac informácií o tepelnej izolácii stavieb?
Prečítajte si naše odporúčania pre výber správneho izolačného materiálu.

2. Recyklované drevo

Pod pojmom „recyklácia dreva“, si mnohí z nás predstavia nábytok vyrobený z paliet. Rozmer tohto druhu recyklácie je ale omnoho širší. Ak je drevo, ktoré pochádza zo starých budov a mostov, opatrne demontované a izolované, môže byť následne použité na rôzne stavebné účely. Príkladom je rámovanie, výroba podlahových krytín, exponovaných trámov, nábytku či dekorácií.

Recyklované Drevo ekologických materiálov

3. Recyklované kovy

Výroba a ťažba kovových materiálov je v drvivej väčšine prípadov spojená s veľkou spotrebou energie. V prípade, že sa nám kovy podarí recyklovať, energetická stopa materiálu výrazne klesne. Z niektorých štatistík vyplýva, že sa spotreba energie zníži až o 70 %. Kovy sú však spravidla spojené s tvorbou korózie, takže každý recyklovaný materiál musí byť patrične ošetrený. Tento druh kovu je možné použiť na výrobu strešných krytín, podpier, fasád či plotov.

4. Ovčia vlna

Najdôležitejšou stavebnou vlastnosťou ovčej vlny je schopnosť tepelne izolovať. V podstate ide o 100% prírodnú a obnoviteľnú alternatívu sklenej vaty alebo polyuretánovej peny. Svoje použitie našla v izolácii stien, podláh aj podkroví. Na druhej strane ide o pomerne drahý materiál, takže v dnešnej dobe nie je príliš rozšírený.

5. Konopný betón

Konopný betón je tvorený konopným pazderím (rozdrobená drevovina) a vápenným pletivom. Používa sa podobne ako prefabrikovaný či recyklovaný betón, ktoré sú vhodné na zalievanie rôznych foriem. Konopný betón je priedušný, odoláva škodcom a nie je potrebné obohacovať ho o žiadne aditíva. Prirodzene pohlcuje oxid uhličitý, takže produkuje v podstate negatívne emisie.

Obnoviteľné zdroje v stavebníctve už dávno nie sú hudbou budúcnosti. Vďaka širokým možnostiam recyklácie a spolupráce s prírodou môžete máte k dispozícii ekologický nábytok, podlahové a strešné krytiny, izolačné materiály či dokonca exponované trámy a ploty.

Galéria

Zdroj foto: Freepick, Unsplash
Redakcia

>> Zariaďte si interiér podľa vašich
predstáv TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (3)

  1. Dobrý deň,
    my máme doma korkovú podlahu a som s tým rozhodnutím veľmi spokojná.
    Chcela som aj izoláciu podkrovia v podobe ovčej vlny, ale keď som videla tie ceny….. Museli sme použiť lacnejší materiál.

    • Veru, tie ceny sú riadny prepal. A teraz ešte poriadne stúpli s tou infláciou. Som zvedavý, kam to ešte porastie… Potom sa všetci čudujú, že si mladí nemôžu dovoliť vlastbé bývanie. Za kvalitu sa platí, ale toto je už moc….

  2. Ahoj,
    my máme doma rôzne dekorácie z recyklovaneého dreva a domu to dodáva veľmi príjemnú atmosféru.
    A aj z korku máme pár veci, ale nič veľké.

Komentáre