Ekológia v oblasti stavebníctva: 4 tipy k zdravšiemu bývaniu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavebné materiályZdravé bývanie

Ekológia v oblasti stavebníctva: 4 tipy k zdravšiemu bývaniu

4 tipy k zdravšiemu bývaniu

Udržateľné a ekologické bývanie je čoraz obľúbenejšie, a to nielen z hľadiska cenovej dostupnosti. Spôsoby, ako zmenšiť svoju uhlíkovú stopu, sú dnes skutočne rozmanité. Začnite s eko bývaním ešte dnes. Pomôžu vám k tomu naše štyri tipy, ktoré vám predstavia základné kroky k zdravšiemu bývaniu.

 

 

1. Obnoviteľné zdroje energie

Vašu cestu za zdravším bývaním začnite tým, že dáte zelenú obnoviteľným zdrojom energie. Hlavným rozdielom medzi obnoviteľnými a klasickými zdrojmi energie je ich dopad na životné prostredie. Ekologické bývanie sa opiera predovšetkým o zdroje energie, ktoré zaťažujú naše prostredie minimálne. Medzi tieto zdroje energie patria napríklad:

S umiestnením týchto zdrojov by ste mali počítať už počas stavby domu. V opačnom prípade môžu byť obstarávacie náklady o niečo vyššie. Obnoviteľné zdroje energie môžete využívať na tvorbu elektrickej energie, vykurovanie vzduchu v interiéri či ohrev vody.

Náš TIP:
Znížte svoju spotrebu energie využitím LED a halogénových žiaroviek, vypínaním neopotrebených zariadení či zhasínaním svetla v prázdnych miestnostiach.

2. Vyššia úroveň izolácie

Základom ekologických domov je zníženie energetických strát na minimum. To môžete docieliť predovšetkým hrubšou tepelnou izoláciou. Okrem toho vám odporúčame dom zaizolovať aj z hľadiska vzdušnosti. Drobné medzery, otvory po inštalácii alebo zle nastavené plastové okná, to všetko môže spôsobiť výrazné tepelné straty.

3. Využitie slnka

Slnko je v prvom rade jedným z najspoľahlivejších obnoviteľných zdrojov energie. Má však aj ďalšie vlastnosti, ktoré môžete zohľadniť pri stavbe rodinného domu. Pasívna slnečná orientácia spočíva v umiestnení zasklenia domu smerom na juh. Slnko tak bude v domácnosti pomáhať nielen s vykurovaním, ale aj s osvetlením.

4. Využitie splaškovej vody

Voda z vašej domácnosti nemusí skončiť v kanalizácii. Ak používate domácu čističku odpadových vôd, môžete očistenú vodu recyklovať. Využiť ju môžete napríklad na zavlažovanie okrasných rastlín a trávnika, stavebné práce, splachovanie toaliet alebo čistenie vonkajšieho vybavenia, vozidiel či bicyklov. Tento druh vody vám ale neodporúčame na zavlažovanie úrodnej pôdy či umývanie ovocia a zeleniny, keďže ide len o úžitkovú a nie pitnú vodu.

Ekologické bývanie je trendom, ktorý sa dostáva čoraz viac do povedomia našej spoločnosti. Udržateľnosť ale nespočíva len v recyklovaní odpadu a kompostovaní bioodpadu. Ak vás zaujíma zdravé bývanie, môžete sa zamerať na zníženie energetických strát domácnosti, využitie obnoviteľných zdrojov energie či recykláciu vody pomocou domácej čističky.

Galéria

Foto: Unspalsh

>> Ušetrite správnym osvetlením
domácnosti TU <<

 

 

Komentáre