Letné horúčavy sú tu: Ako sa zbaviť tepla v byte a ochladiť vzduch bez klimatizácie?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Čistý vzduchZdravé bývanie

Letné horúčavy sú tu: Ako sa zbaviť tepla v byte a ochladiť vzduch bez klimatizácie?

Letné horúčavy sú tu: Ako sa zbaviť tepla v byte a ochladiť vzduch bez klimatizácie, zdrave byvanie, cisty vzduch

Nemáte doma klimatizáciu a máte pocit, že už to teplo nevydržíte? Nedokážete sa zbaviť horúceho vzduchu, v ktorom sa nedá ani poriadne dýchať, nieto ešte pracovať či pokojne spať? Nezúfajte! Máme pre vás skvelé triky, ako si ochladiť vzduch v byte aj bez klímy.

Nevetrajte a myslite na tienenie

Ak vám je teplo a poriadne sa potíte, zrejme vám ihneď napadne otvoriť okná. Pozor! Počas letných horúčav by ste mali cez deň vetrať iba minimálne. Naopak, okná otvorte až v noci, keď sa vzduch vonku aspoň trošku schladí. Počas dňa môžete zapnúť mobilnú klimatizáciu alebo ventilátor, ktorý aspoň trošku schladí vzduch.

Náš TIP:
Na väčšie okná môžete použiť aj tieniace fólie. Protislnečné fólie dokážu odraziť až 80 % slnečného žiarenia.

Ak chcete zabrániť prehrievaniu interiéru, myslite na kvalitnú tieniacu techniku. O tom, či sú lepšie rolety alebo žalúzie, sme písali nedávno. Dostatočné zatemnenie okien vám pomôže ochladiť vzduch, je základom príjemného a dýchateľného vzduchu u vás doma.

Letné horúčavy sú tu: Ako sa zbaviť tepla v byte a ochladiť vzduch bez klimatizácie, zdrave byvanie, cisty vzduch

Zvlhčujte vzduch

Dôležité je uvedomiť si, že suchý vzduch je omnoho nepríjemnejší než ten vlhký. Vzduch v byte môžete zvlhčovať rôznymi spôsobmi – pred ventilátor zaveste mokrý uterák, po byte rozmiestnite misky s ľadom alebo navlhčite záclony. Skvelým prírodným zvlhčovačom sú aj živé zelené rastliny. Tie vzduch nielen zvlhčujú, ale aj čistia.

Pomôže aj to, ak po sprchovaní nezatvoríte dvere do kúpeľne a vlhký vzduch necháte prúdiť do ostatných miestností. Najjednoduchšie však bude zadovážiť si zvlhčovač vzduchu, ktorý môžete používať celoročne.

Foto: Pexels
Redakcia

>> Vhodné spotrebiče
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre