Suchý vzduch v byte a jeho vplyv na zdravie, ako s ním bojovať?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Čistý vzduchZdravé bývanie

Suchý vzduch v byte a jeho vplyv na zdravie, ako s ním bojovať?

Suchý vzduch v byte a jeho vplyv na zdravie, ako s ním bojovať

Nie je snáď nič lepšie, než sa vrátiť z mrazivého vonkajšieho prostredia do teplého domova. Kým niektorí z nás si užívajú zvuky praskajúceho dreva v krbe, iní si na termostate pohodlne nastavia preferovanú izbovú teplotu. Toto všetko má však svoju daň, ktorou je suchý vzduch. V dnešnom článku vám dáme niekoľko rád, ako s ním bojovať a zachovať si vlhkosť v pokožke a nosových dutinách aj počas zimy.

Bez ohľadu na vonkajšiu teplotu, ideálna relatívna vlhkosť vzduchu v domácnosti by sa mala pohybovať okolo 40%. Túto metriku dnes vedia sledovať rôzne cenovo-dostupné meteostanice, ktoré dostať v každej predajni s elektronikou.

Suchý vzduch v byte a jeho vplyv na zdravie, ako s ním bojovať

Najbežnejším spôsobom, ako prichádza vlhkosť do domu, sú bežné práce ako varenie, kúpanie sa, alebo čistenie. Preto ak trpíte suchým vzduchom v domácnosti, možno je čas na varenie polievky. Robíme si trošku žarty, ale samozrejme aj to pomáha. K problému sa však treba postaviť čelom. Ako si zabezpečiť zdravý vzduch v domácnosti počas zimy?

Vetrajte!

Najjednoduchším a zároveň aj najlacnejším spôsobom, ako udržiavať vzduch čistý a zdravý aj v zime je jednoduché vetranie. V zime sa odporúča vetrať skôr nárazovo, a teda otvoriť okno dokorán na kratší časový úsek. Nesprávne vetranie je dlhšie pootvorenie okna, napríklad na vetračku.

Neprehliadnite:
Čistý vzduch potrebujeme „ako soľ“. Ako sa brániť proti šíreniu baktérií a vírusov

Investujte do zvlhčovača vzduchu

Ak problémy so suchým vzduchom pretrvávajú a vám sa ťažšie dýcha, vaše izbové rastliny vyzerajú smutne a vášmu domácemu miláčikovi praská suchý nos, je čas na kúpu zvlhčovača vzduchu.

Väčšina ľudí siahne po prenosných zvlhčovačov vzduchu, ktoré sú lacnejšie a dajú sa premiestňovať z miestnosti do miestnosti. Sú však náročnejšie na údržbu, je potrebné ich neustále vyprázdňovať, dopĺňať, vymieňať filtre a podobne. Navyše účinkujú iba na pomerne malej ploche, niekoľko metrov štvorcových.

Suchý vzduch v byte a jeho vplyv na zdravie, ako s ním bojovať

Druhou možnosťou je inštalácia takzvaného centrálneho zvlhčovača vzduchu, ktorý má dosah na celú domácnosť, podobne ako napríklad sústava klimatizácií na vychladenie priestoru v lete. Tieto jednotky sú bezúdržbové. Pri ich výbere sa obráťte na certifikovaného odborníka na vzduchotechniku a prediskutujte s ním vaše možnosti pridania centrálneho zvlhčovača vzduchu do vášho domu.

Foto: Unsplash, Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné bytové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre