Sú lepšie rolety alebo žalúzie? Poradíme vám s výberom!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


OknáRolety a žalúzieStavba

Sú lepšie rolety alebo žalúzie? Poradíme vám s výberom!

Sú lepšie rolety alebo žalúzie, Poradíme vám s výberom

Neviete sa rozhodnúť, akú tieniacu techniku zvoliť? Na trhu nájdete exteriérové žalúzie či rolety, no zvoliť si môžete aj ich interiérovú variantu. Aby ste si mohli správne vybrať, potrebujete spoznať ich vlastnosti, výhody a nevýhody. V článku sa dozviete, aké výhody majú žalúzie a rolety a či sú pre vás vhodné.

Exteriérové rolety šetria energiu

Exteriérové rolety sú čoraz obľúbenejšie. Dokážu dokonalo zatemniť okná, takže okrem absolútnej tmy vám zaručia aj ochranu pred letnými horúčavami. Ich hlavnou výhodou je, že nevpustia teplo dnu, ani von. Ušetriť tak môžete na kúrení aj klimatizácii.

Ak však chcete regulovať svetlo, exteriérové rolety nebudú úplne pre vás. Vonkajšie rolety totiž viete iba vytiahnuť nahor, takže svetlo môže do bytu prenikať spodnou časťou okna. Takáto regulácia však nemusí stačiť každému.

Vedeli ste, že…
… rolety dokážu stlmiť hluk z ulice až o 16 decibelov?

Vonkajšie žalúzie umožnia reguláciu svetla

Ak by vám nestačila čiastočná regulácia, ktorú poskytujú vonkajšie rolety, potom sú pre vás exteriérové žalúzie ideálne. Rovnako ako rolety, aj žalúzie vám zaručia úsporu energie, keďže vytvoria perfektnú termoizolačnú bariéru.

Na rozdiel od roliet, polohu žalúzií môžete nastavovať, takže nebránia prúdeniu vzduchu a vetraniu ani vtedy, keď sú zatiahnuté. So žalúziami budete môcť regulovať svetlo prichádzajúce dnu, pretože ich lamely môžete ľubovoľne nastavovať.

Neprehliadnite:
Čo myslíte, šetria žalúzie tepelnú energiu?

Interiérové žalúzie šetria vašu peňaženku

Ak hľadáte lacnejšie riešenie, siahnite po vnútorných žalúziách. Tie síce nešetria energiu, no sú lacnejšie než vonkajšie. Ak máte doma šikovného majstra, ich montáž zvládnete aj sami. Ich ďalšou výhodou je aj jednoduché ovládanie. Naopak, vonkajšie žalúzie majú väčšinou elektrické ovládanie, ktoré nie je najlacnejšie a môže sa vám poškodiť.

Interiérové žalúzie šetria vašu peňaženku, Sú lepšie rolety alebo žalúzie, Poradíme vám s výberom

Vnútorné žalúzie sa vyrábajú z rôznych materiálov. Vybrať si môžete klasický plast, hliník či štýlové drevo. Nevýhodou je, že sa na ne často usadzuje prach a vyžadujú si preto pravidelnú údržbu. V poslednej dobe sa však objavujú aj látkové žalúzie, ktoré môžete prať v práčke.

Látkové rolety doplnia váš interiér

Poslednou možnosťou sú vnútorné látkové rolety. Od tých však nečakajte perfektné zatemnenie. V prípade roliet hovoríme skôr o dizajnovom prvku, ktorý doplní váš interiér. Vybrať si môžete z rôznych farieb či motívov.

Látkové rolety doplnia váš interiér, Sú lepšie rolety alebo žalúzie, Poradíme vám s výberom

Obľúbené sú aj tzv. rolety DEŇ a NOC, ktoré si zvládnete nainštalovať aj svojpomocne. Ich cena nie je vysoká a majú viacero výhod. Umožnia vám nastavovať si intenzitu zatemnenia, čo iste oceníte.

Ak sa neviete rozhodnúť, či zvoliť žalúzie, alebo radšej rolety, položte si dve otázky: Koľko som ochotný investovať a čo od nich čakám? Zvážte, aké vlastnosti požadujete a na základe toho vyberajte.

Foto: Unsplash, Pexels
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre