Matrac „urobí“ každého, kvalitný spánok je dôležitý

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérSpálne

Matrac „urobí“ každého, kvalitný spánok je dôležitý

Kvalitný spánok matrace

Tretinu svojho života musíme prespať, inak by sme neboli schopný existencie. Posteľ a priestor, kde si ju umiestnime, musí teda zohľadniť naše telesné a psychické potreby a nie je jedno, ako si spálňu a jej posteľ zariadime. Cieľom je mať „dobrý“ spánok. Spánok upravuje bioenergetické procesy v našom tele, uvoľňuje svalové napätie, odstraňuje stres a dopĺňa energiu.

Kvalitný spánok matrace

Základnou podmienkou pre zdravý spánok je anatomicky správne podpretie oddychujúceho tela a uvoľnenie medzichrbticových stavcov. Túto funkciu musia v symbióze zabezpečiť  rošt, na ktorom je uložený matrac a aj posteľná bielizeň, obal matraca, prikrývky či vankúš… a túto funkciu musíte ešte zvýrazniť priestorom kde budete spať. V tomto príspevku sa budeme zaoberať „lôžkom“ teda posteľou a ako ju vytvoriť, aby bola ozaj miestom oddychu.

Kvalitný spánok matrace

Posteľou to začína

Posteľ je najdôležitejším kusom nábytku v spálni. Skladá sa z niekoľkých častí – hlavové čelo, nižšie – nožné čelo, bočnice, na ktorých je pripevnené kovanie či lišta na upevnenie roštu. Tieto časti tvoria, tzv. rám postele. Nie vždy je súčasťou posteľového rámu aj rošt. Výrobcovia toto riešia samostatne pretože každý človek má iné fyziologické potreby a tak roštov je mnoho. Pevný, lamelový, atď. Priamo na rošt sa ukladá „podložka“ (matrac), na ktorú si líhame. Tvrdá rovná plocha matracu neposkytuje dostatok komfortu, pretože prirodzená poloha chrbtice je mierne zakrivená (dvojité S), a tak „podložku“ – matrac musíme zmäkčiť podľa individuálnej potreby jednotlivých „spáčov“. Základom zdravého a pohodlného spánku je kombinácia dobre zvoleného posteľného roštu a dobre tvarovateľného  matraca.

Kvalitný spánok matrace

Niekoľko rád ako „ho“ vyberať

Matrac je teda najdôležitejšou časťou každého lôžka, pretože jeho pevnosť, tuhosť, podopieranie tela v rôznych polohách počas spánku zaručuje regeneráciu tela i ducha. Kým posteľ pôsobí esteticky a vytvára príjemné prostredie, matrac musí byť plne funkčný správne „držať“ telo v rôznych polohách spánku a musí byť ľahko vyvetrateľný. Pri kúpe musíme byť individualisti a zvoliť si matrac „šitý“ na mieru a váhu každého z partnerov. Vo vybraných predajniach sú matracové štúdia. V nich je možnosť otestovať si vhodný matrac pre svoju postavu a váhu pomocou senzorickej deky, na ktorú si ľahneme a graf v počítači vám po vyhodnotení navrhne optimálnu tvrdosť a zloženie vrstiev matraca.

Tvrdosť matracov sa uvádza v rozsahu 1 až 7 (od najmäkšieho po najtvrdšie). Najmäkšie matrace sú latexové alebo zo studenej peny. V poslednej dobe sú veľmi obľúbené matrace z visco-elastickej peny či tzv. lenivé peny (lazy foam). Tieto matrace sa dobre prispôsobujú telu a po odchode sa zregenerujú. Najčastejšie sú používané stredne tuhé matrace skombinované z rôzne tvrdých materiálov v zónach. Takto udržujúce chrbticu v rovine (latexové, penové, sendvičové, z pamäťovej peny, pružinové a taštičkové, prírodné, bio-ručne šité).

matrace

Tuhšie matrace bývajú vystužené  vrstvou s kokosovým vláknom či konskými vlasmi. Tieto materiály navyše prepožičiavajú matracom úžasnú priedušnosť a preto sú vhodné pre alergikov.

Pozrite si:
Zdravé steny, zdravý vzduch. Jeho kvalita je rozhodujúca pre naše zdravie

Najtvrdšie matrace sú vhodné pre osoby vyššej váhovej kategórie a tu platí pravidlo, že výrobcom uvedená nosnosť matraca má prevyšovať hmotnosť užívateľa aspoň o 5 kg. Špeciálne profilovanie jednotlivých častí matracov umožňuje vytvárať až 7 anatomických zón pre lepší spánok.

Zvoliť si môžete aj matrac s dvoma tuhosťami , každá na inej strane a môžete sa tak rozhodovať pre niektorú z nich podľa okolností. Matrac by mal byť o 20 až 30 cm dlhší ako používateľ a pre zaistenie pohodlia pri otáčaní sa dospelým odporúča šírka matraca minimálne 90 cm. Optimálna výška matraca je okolo 15 cm. Samozrejme čím matrac vyšší, tým je komfortnejší a lepšie sa z postele vstáva. Ak máte posteľ s pevným roštom, odporúčame skôr vyšší matrac. Ešte jedna rada, aj manželská posteľ by mala byť delená, aspoň matracmi. „Klasickú“ manželskú posteľ je možné vytvoriť kombináciami rôznych roštov a rôzne tvrdých matracov tak, aby si obaja partneri v spánku skutočne oddýchli.

matrace

Hygiena v spálni

O tom, že lôžko našej postele je dôležité pre komfort spánku sme už hovorili. Kvalitu a tuhosť matraca si vyberiete podľa svojej váhy a poradia vám aj predajcovia. Sústreďme sa na to, v čom je matrac „zabalený“. Tento, na prvý pohľad, „nepodstatný prvok“ matraca dokáže veľmi ovplyvniť kvalitu spánku. Počas noci sa telo premiestni cca 80-krát a vypotí ½ až 1 l potu. Z tohto pohľadu by mala byť hygiena spánku v centre našej pozornosti. V  noci teda vypotíme do svojej postele až 1 l potu, ktorý obsahuje rôzne telu nepotrebné látky. Časť týchto škodlivých látok sa vsiakne do posteľnej bielizne, ale časť sa uloží aj do poťahu na samotnom matraci. Naznačuje to potrebu kvalitného odvedenia tejto vlhkosti z obalu matraca nejakým spôsobom odvetrania, prevzdušnenia.

Použité materiály na obliečky a vankúše tak musia mať schopnosť veľmi rýchlo odpariť vlhkosť pretože poťah matraca musí byť pri spánku suchý, pretože len tak dokáže zabezpečiť stabilnú teplotu pre príjemný spánok. Môžete mať matrac s so špeciálnym poťahom s letnou alebo zimnou stranou.  Pre alergikov je vhodný poťah s obsahom striebra – SilverActive. Výborné antibakteriálne vlastnosti má aj poťah s obsahom AloeVera, ktorá navyše priaznivo pôsobí aj na kvalitu spánku. Zároveň sa poťah musí dať ľahko prať, nesmie zmeniť rozmery a musí dlhodobo zostať elastický a príjemný na dotyk. Tieto veľmi širokospektrálne požiadavky poprední výrobcovia matracov poznajú, a tak je dostatočný výber poťahového „oblečenia“ na matrace.

Potrebné vlastnosti sa však dajú zovšeobecniť: Prvou je možnosť zvlečenia z telesa matraca. Druhou je možnosť prania – obvykle na 60 °C alebo pre alergikov a astmatikov až 90 °C. Treťou žiadanou vlastnosťou je, aby mal na bokoch ventilačný pásik, ktorý napomáha prevzdušneniu a odvodu vlhkosti z matraca po spánku. Štvrtou – jemnosť a aj farebný vzhľad povrchovej úpravy poťahu.

MiRaBo
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu spálňu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Praktické tipy ako si zútulniť spálňu, budete spinkať štýlovo

    […] Neprehliadnite: Matrac „urobí“ každého, kvalitný spánok je dôležitý […]

Komentáre