Nové rozvody pre Pivovar Kamenice

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérStavbaTechnológie

Nové rozvody pre Pivovar Kamenice

Hlavné varny kamenického pivovaru, nové rozvody pre Pivovar Kamenice

Kamenice nad Lipou je medzi turistami obľúbené české mesto v okrese Pelhřimov. Jeho historické jadro je mestskou pamiatkovou zónou. Zahŕňa Mestské múzeum, Kamenický zámok so zámockým parkom, a aj novo zrekonštruovaný Kamenický pivovar, ktorý je umiestnený v bezprostrednej blízkosti zámku.

Celkový pohľad na Kamenický pivovar so zámkom v pozadí
Celkový pohľad na Kamenický pivovar so zámkom v pozadí. (foto: Pivovar Kamenice)

Práve Kamenický pivovar, ktorého história siaha až do 15. storočia, a ktorého prevádzka bola nedávno po takmer 70 rokoch znovu obnovená, sa stal cieľom mnohých nielen pivných výletníkov. Celý areál pivovaru bol kompletne sanovaný a zrekonštruovaný, a to doslova od základov až po strechu. Okrem bežných stavebných prác bola veľká pozornosť venovaná, vzhľadom na povahu stavby a nadväzujúce prevádzky, ako je reštaurácia alebo minipivovar, predovšetkým vnútorným rozvodom pitnej vody, kúrenia a chladenia.

Cylindricko kónické kvasné tanky Pivovar Kamenice
Cylindricko-kónické kvasné tanky. (foto: Pivovar Kamenice)

Rekonštrukciu týchto technológií realizovala firma pána Dušana Dzamuliča, ktorá sa už od roku 2001 zameriava na inštaláciu kúrenia, vody, odpadu, plynu a klimatizácie. Pre rozvody pitnej vody bol použitý lisovací systém z ušľachtilej ocele Viega Sanpress Inox, ktorý ponúka kvalitu, prevádzkovú spoľahlivosť, a predovšetkým prvotriednu zdravotnú nezávadnosť. Sanpress Inox je okrem bežných sanitárnych rozvodov použitý tiež pre rozvody glykolového chladenia.

Neprehliadnite:
Sprchový žliabok Advantix Cleviva v nových farbách

O samotné chladenie a kúrenie sa stará spolu šesť tepelných čerpadiel ktoré sú doplnené dvoma stacionárnymi kondenzačnými plynovými kotlami Buderus Logano plus SB625-185 s celkovým výkonom 370 kW a hmotnosťou 1,5 tony. Technológia rozdeľovačov vykurovacích okruhov plošných vykurovacích systémov a vybavenie kotolne vrátane chladiacich okruhov je realizované pomocou kombinácie osvedčeného systému spájania medených rúrok Viega Profipress a systému Viega Prestabo z nelegovanej (uhlíkovej) ocele 1.0308 (E235), podľa DIN EN 10305 3 s vyžitím veľkých priemerov, a to až do dimenzie DN108.

Inštalácia UT, CHL, ZTI technológií prebiehala na etapy po celú dobu rekonštrukcie pivovaru, po dobu takmer dvoch rokov. Podieľalo sa na nej celkom 6 spolupracovníkov. A aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že inštalácia bola vo svojom dôsledku podobná tým priemerným, nie je to pravda. „Jednalo sa o materiálovo a časovo veľmi náročnú realizáciu. V pivovaru sú použité zložité a rozsiahle technológie nielen pre bežnú prevádzku celého areálu pivovaru, ale predovšetkým pre varenie a výrobu piva. Museli sme kombinovať obe inštalácie spolu s historickým razom budovy.

Rozdelovač pre kurenie Viega
Rozdeľovač vykurovacích okruhov. (foto: Dušan Dzamulič)
Rozvod chladenia glykol Viega
Rozvody glykolového chladenia. (foto: Dušan Dzamulič)
Rozvody pre kurenie a chladenie, Viega
Rozvody pre vykurovanie a chladenie. (foto: Dušan Dzamulič)

Kotolňa je navyše umiestnená v pivnici s klenutými stropmi, a tak jej zariaďovanie vyžadovalo individuálny a operatívny prístup v koordinácii s investorom. Lisovacie systémy Viega nám výrazne zjednodušili prácu v stiesnených priestoroch a tiež urýchlili inštaláciu samotnú, všetko teda nakoniec prebehlo hladko a v daných termínoch,“ opisuje priebeh rekonštrukcie priamo pán Dzamulič.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre