Jar je za rohom, máte pripravenú záhradu na odzimovanie?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Jar je za rohom, máte pripravenú záhradu na odzimovanie?

Máte pripravenú záhradu

Tuhá zima je v plnom prúde, no Troch Kráľov už máme za sebou a čoskoro sa nám spolu so silnejším slniečkom začnú prebúdzať aj zvieratá a rastliny. Ako si pripraviť záhradu na jarné odzimovanie?

Nočné mrazy budú čoraz slabšie, svetlo čoraz dlhšie a záhrada sa nám začne preberať do plnej krásy, aby nám mohla po celý zvyšok roka nosiť plody a kvety, ktoré nás budú živiť a skrášľovať nám dni až do ďalšej zimy. Záhrada však nie je len o živých organizmoch a po tuhých mrazoch, ťažkej snehovej pokrývke a silnom vetri sa musíme postarať aj o chodníky, záhradný domček a nábytok. Aby nám mohlo všetko živé aj neživé slúžiť, je potrebné odzimovanie a dôkladnú prípravu na jar.

Zhodnotiť a upratať škody

Na začiatok bude treba zhodnotiť a upratať všetky škody. Čo to znamená? V lepšom prípade len „zreštaurovanie“ zmrznutého záhradného nábytku, ktorý sme neschovali, prípadne vyčistenie schovaného nábytku od prachu. V horšom prípade Vám mohli pod tiahou mrazu a snehu niektoré dekorácie popraskať, no veríme že sa tak nestalo.

 

 

Ďalej zhodnotenie stavu chodníkov, okrasných kvetináčov a postupné zhadzovanie zimných pokrývok, ktoré slúžili na ochranu. Živú časť záhrady môžete ošetriť hrabľami, alebo fúkačom lístia, s ktorými odstránite po roztopenom snehu rôzne nečistoty, listy v rozklade, mach a na svet sa prebíjajúcu burinu. Rozkladajúce sa listy môžete oddeliť a odložiť do kompostu.

Príprava pôdy a rastlín

Odpočinutú pôdu je vhodné poriadne prekypriť, čím zabezpečíte prísun kyslíku ku koreňovým systémom rastlín. Odporúča sa záhony posypať dreveným popolom, ktorý obsahuje draslík a vápnik. Vďaka týmto živinám sa bude vašim rastlinám dariť lepšie.

Príprava pôdy a rastlín

Pokiaľ máte prehrabané lístie, odstránenú burinu, mach, všetky nečistoty a skyprenú pôdu, na rad prídu stromy, predovšetkým tie ovocné. Na nich je potrebné odstrániť poškodené konáre, prerezať korunu a v prípade poškodenia mrazom ošetriť rany stromovým balzamom, latexom, alebo štepárskym voskom. Dbajte na to, aby boli stopy po reze čo najmenšie. Správne orezanie drevín bude mať za výsledok zdravé stromy a bohatú úrodu. V prípade, že máte v záhrade listnaté, alebo ihličnaté kríky, taktiež sa odporúča na jar strihanie starých konárikov ako prevencia chorôb a oživenie organizmov pre novú sezónu.

Po zimnom období je treba oživiť aj trávnik. Aby sa rýchlo spamätal, je vhodné ho pokosiť, avšak nie moc na krátko. Jemné pokosenie ho preberie ku životu. Posilniť ho môžete aj dolomitickým vápencom, ktorý mu dodá potrebné živiny, aby bol pripravený na záťaž po celý rok.

Následne môžete skontrolovať rastliny, aby ste zistili či náhodou nie sú napadnuté chorobami a plesňami. V prípade, že objavíte napadnuté kusy, musíte ich okamžite zlikvidovať a zamedziť tak ďalšiemu rozšíreniu chorôb.

Napadnuté chorobami a plesňami

V prípade, že sú teploty prostredia už dostatočne vysoké a nehrozia ďalšie mrazy, môžete začať s vysádzaním nových stromov a kríkov. Ak máte skleník, môžete pomaly začať aj s vysádzaním rastlín a kvetov. Na začiatok je však potrebné uchovávať ich v skleníku, kde majú na prvé dni života vhodnejšie podmienky. Keď naberú silu a počasie im bude vyhovovať, môžete ich postupne presádzať aj mimo skleníka. Paradajky a papriky môžu ísť von už v priebehu februára-marca.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre